
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 18.Jul.2024, 15:25
Ministarka spoljnih poslova Japana: Srbija drži ključeve stabilnosti zapadnog Balkana
Ministarka spoljnih poslova Japana Joko Kamikava rekla je da ta država podržava evropske integracije zemalja zapadnog Balkana i da je apsolutno neophodan razvoj Srbije, koja drži ključeve stabilnosti zapadnog Balkana, kako bi ovaj region zakoračio putem stabilnosti.
Joko Kamikava je u autorskom tekstu za "Politiku" rekla da dolazi u posetu Beogradu kao ministarka spoljnih poslova Japana, pet godina nakon njenog prethodnika, i da želi da iskoristi posetu kako bi nadogradila >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << konkretnu saradnju između dveju država.
Navela je da će njena poseta Beogradu biti kratka, ali da se iskreno raduje što će moći da se susretne s premijerom Milošem Vučevićem, ministrom spoljnih poslova Markom Đurićem, kao i građanima Srbije.
"Nadam se da će ova moja poseta, utemeljena na sjajnim odnosima koje su naše dve zemlje sagradile do danas, dovesti do daljeg jačanja odnosa između Japana i Srbije", rekla je ona.
Ona je navela da Japan doprinosi miru i stabilnosti Srbije i ovog regiona, koji je u prošlosti propatio zbog podela. Dosledno je sprovodio "Inicijativu za saradnju sa zapadnim Balkanom", vođen idejom da upravo razvojem ekonomije regiona zapadnog Balkana može da doprinese miru i stabilnosti Srbije i drugih zemalja ovog regiona.
"Sada, kad je međunarodna zajednica suočena sa žestokim izazovima, smatram da je značajno što sam kao ministarka spoljnih poslova Japana došla na teritoriju zapadnog Balkana, nekada suočenog s tragičnim sukobima, te što ću u dobroj volji sa stanovnicima ovog regiona imati priliku da govorim o neprocenjivom značaju mira", rekla je ona.
Kamikava je istakla da Inicijativa za saradnju sa zapadnim Balkanom ima dva uporišta: pomoć društveno-ekonomskim reformama Srbije i drugih država zapadnog Balkana u cilju njihove evropske integracije, i pomoć međusobnoj saradnji zemalja regiona.
"Do sada, Japan je posredstvom ambasade Japana u Srbiji, JICA i drugih sprovodio pomoć Srbiji u raznim oblastima, poput razvoja privatnog sektora, mera koje se odnose na klimatske promene, zaštite životne sredine, zdravstva, obrazovanja, društvenog blagostanja i drugog. Prošlo je šest godina od objave ove inicijative, i u Srbiji su započela nastojanja koja se odnose na reformu Ustava, dekarbonizaciju i slično, kojima Srbija napreduje u društveno-ekonomskim reformama koje vode evrointegracijama", rekla je ona.
Ona je navela da je nakon objavljivanja "Inicijative za saradnju sa zapadnim Balkanom" Japan započeo da sprovodi inicijative u cilju podsticanja dolaska japanskih kompanija na zapadni Balkan.
"Ekspanzija japanskih kompanija u Srbiji stabilno napreduje iz godine u godinu, kako u pogledu broja kompanija, tako i u ukupnom iznosu investicija. Nakon što su kompanije Tojo tajer i Nidek otvorile svoje fabrike u decembru 2022. godine, odnosno maju 2023. godine, u martu ove godine najavljena je i izgradnja novog postrojenja kompanije JFE Šođi, čime se velike investicije u vezi s automobilskom industrijom nastavljaju", istakla je Kamikava.
Navela je da će japanske investicije posledično dovesti do ekonomskih integracija s Evropskom unijom, ubrzanja daljih reformi privatnog sektora, kao i razvoja ljudstva koje će podržati te reforme, te da je velika čast što je predsednik Srbije tokom ceremonije polaganja kamena temeljca za novu fabriku kompanije "JFE Šođi" istakao da ceni etičke principe i kulturu japanskih kompanija.
Kamikava je podsetila da je u aprilu ove godine upriličena primopredaja postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova u Termoelektrani "Nikola Tesla A", što je prvi projekat Jen-kredita obezbeđenog Srbiji.
"Osim što ovaj projekat doprinosi ubrzanju zelene tranzicije Srbije, koja se nalazi na putu prelaska s uglja na obnovljive izvore energije, smatram da je važan i sa tačke gledišta doprinosa koji daje razvoju zemalja zapadnog Balkana. Stoga Japan želi da nastavi da ulaže napore u cilju dekarbonizacije zapadnog Balkana", navela je ona.
Istakla je da je Japan zabrinut nizom događaja koji su doprineli podizanju tenzije na severu Kosova i dodala da je normalizacija odnosa Beograda i Prištine putem dijaloga, uz posredovanje Evropske unije, od najveće važnosti, pa Japan podržava taj dijalog.
"Takođe, prolongiranjem sukoba u Ukrajini i sličnog, svetski poredak je izložen žestokim izazovima i situacija u svetu se uveliko menja. Japan prepoznaje ekonomsku pomoć Ukrajini u okviru međunarodne solidarnosti, uključujući i pridruživanje Srbije zajedničkoj deklaraciji na Samitu za mir u Ukrajini održanoj u Švajcarskoj. Dalje osnaživanje saradnje unutar regiona je izuzetno važno. Stoga, koristeći ovu svoju posetu, s premijerom Milošem Vučevićem i ministrom spoljnih poslova Markom Đurićem, razgovaraću o mogućnostima jačanja saradnje naše dve zemlje posredstvom Inicijative za saradnju sa zapadnim Balkanom", navela je ona u autorskom tekstu.
Kamikava je navela da Japan, kao jednu od vodećih načela spoljne politike, promoviše Rezoluciju "Žene, mir i sigurnost" (VPS), koja je 2000. godine usvojena u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija.
Pojasnila je da se ta politika vodi idejom da žene mogu da budu te koje će sa liderskih pozicija učestvovati u sprečavanju sukoba, obnovi i uspostavljanju mira, a time i približavanju njegovoj većoj održivosti.
Žene čine 38 odsto parlamenta u Srbiji i Srbija je jedna od zemalja gde je učešće žena u politici sve veće. Tokom svoje posete Beogradu planiram da razmenim mišljenja i s ministarkom Tatjanom Macurom, koja je zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena, navela je Kamikava.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Imamura: Zapadni Balkan, a naročito Srbija, ključni za stabilnost Evrope
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 19.Jul.2024, 11:06
Ambasador Japana u Beogradu Akira Imamura izjavio je danas da poseta japanske ministarke spoljnih poslova Joko Kamikave regionu Zapadnog Balkana uključujući i Beograd ima za cilj da promoviše koncept važnosti saradnje i stabilnosti u regionu, koji Japanci vide kao ključan deo Evrope. "Mi smatramo...