Medojević traži ujedinjenje opozicije

Izvor: Politika, 13.Sep.2007, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Medojević traži ujedinjenje opozicije

Podgorica – Predlog Nebojše Medojevića da opozicione stranke uvedu privremeni moratorijum na delove svojih programa u vezi sa pitanjima o identitetu (jezik, status crkve, ustavno uređenje) i odnosima sa Srbijom dok ne bude smenjen režim u Crnoj Gori neprihvatljiv je, kako za opozicione, tako i za vladajuće partije.
Demokratska partija socijalista juče je saopštila da je Medojevićev predlog "nepromišljen i neozbiljan" i da je Pokret za promene "tu gde jeste – opozicija sa sve manjim >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << rejtingom među biračima, jer je retorika kojom nastupaju gubitnička i samoubilačka za tu družinu".


"Njegova izjava otvara oči i onima koji su imali dileme kuda plovi brod zvani PZP. Jasno je da se ta politička ekipa integriše i formalno i faktički i da zajedno sa šovinistima, populistima, demagozima i nacionalistima stvara anticrnogorski, antidemokratski i antievropski blok", rekao je za "Politiku" funkcioner DPS-a Miodrag Vuković.

Lider Pokreta za promjene Nebojša Medojević je preksinoć poručio: "Pozivam i sve slobodne ljude, intelektualce, medije, nevladine organizacije, radnike, verske poglavare, preduzetnike, poštene članove Demokratske partije socijalista, policajce, sudije, tužioce, predstavnike međunarodne zajednice da sve razlike i otvorena pitanja stavimo po strani i ujedinimo se u otporu diktaturi i propasti koja nas očekuje".


Komentarišući ove navode visoki funkcioner DPS-a Vuković ističe da je Medojević u jednom danu kritikovao "šovinističke izjave lidera Srpske liste da bi odmah zatim tražio da zajedno sa njima ostvari program Srpske narodne stranke", a što se tiče preuzimanja vlasti poručio mu je: "Ako opozicija planira da ruši sistem, ima samo dva načina – revoluciju i demokratske izbore – kaže za naš list Vuković i dodaje: – ali koju bi zastavu nosili ti revolucionari, i kojim bi jezikom glasali i pod kojim simbolima, ako se ne dogovorimo o jeziku, ustavu i zakonima, koji to normiraju?".

Reagujući na predlog lidera PZP-a, predsednik Socijalističke narodne partije Srđan Milić ocenio je da "ovim predlogom Medojevića opozicione partije ne dobijaju mnogo u onom delu gde je jasno da smo mi ušli u pregovore i dogovore da bismo afirmisali dijalog".
"Poručujem – ne ulazimo u ovu priču da bismo rušili režim, već da bismo doneli ustav Crne Gore po meri svih njenih građana", rekao je Milić.

"Socijaldemokratska partija neće prihvatiti moratorijume na postojanje države Crne Gore, jer se na to obavezala građanima koji su se opredelili za njenu nezavisnost, puni međunarodni subjektivitet i ubrzani pristup evroatlantskim strukturama", saopštio je juče portparol ove partije Raško Konjević.

Članica Srpske liste u crnogorskom parlamentu Demokratska srpska stranka saglasna je sa ocenom Medojevića da "živimo u banana državi, privatnom posedu jednog čoveka, njegovih prijatelja i poslušnika".

Lider DSS-a Ranko Kadić rekao je za "Politiku" da ta stranka smatra da opozicija ujedinjena oko identitetskih pitanja i veze sa Srbijom može najviše da uzdrma ovu vlast. Zbog toga DSS ne može da se odrekne, čak ni privremeno, svog identiteta. "Kada bi to uradila počela bi da liči na ovu vlast koja nema ni ime ni prezime osim borbe za novac".

Nezvanično saznajemo da Srpska narodna stranka i Narodna stranka neće prihvatiti predlog Medojevića, jer bi to bilo suprotno njihovim programskim načelima.

[objavljeno: ]

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.