Međunarodni dan dece: Pravo na dečju igru

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 01.Jun.2020, 17:27

Međunarodni dan dece: Pravo na dečju igru

U Srbiji i širom sveta, danas se obeležava Međunarodni dan dece, kako bi se ukazalo na dečja prava i najznačajnija pitanja iz oblasti obrazovanja, bezbednosti, ljudskih prava i zdravstvene zaštite.

Ovakvi datumi predstavljaju povod da se govori o dobrobiti dece, društvenoj brizi, socijalnoj i porodičnoj zaštiti, ali postavlja se pitanje, šta je deci danas najviše uskraćeno i šta bi jedno detinjstvo trebalo da im pruži.

"Deca znaju odgovor, i zbog toga je >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << važno da pitamo njih, da čujemo njihovo mišljenje da čujemo sta oni imaju o tome da kažu, i sa jedne strane imamo njihove želje, a sa druge strane njihove potrebe, u ostvarivanju njihovih želja, potrebni su im naravno njihovi roditelji odnosno staratelji, i koji se brinu o njima i participiraju zajedno sa njima u ostvarivanju njihovih želja i zadovoljenju potreba", kaže pokrajinski ombudsman, Zoran Pavlović.

Pored dečjih želja, mišljenja i potreba, pravo svakog deteta je da ima vreme za igru. Igra je primarna aktivnost, jer se kroz nju uči, saznaje o svetu, ali i razvijaju veštine. Međutim, savremen način života, često im uskraćuje to pravo.

"Deca su mnogo više unutra, u kućama u zatvorenom prostoru, u urbanim sredinama, malo je prostora za izlazak napolje, na igrališta, to je vrlo često po vrlo pod budnim okom roditelja, i ne želim da ovom prilikom budem pogrešno shvaćena, kontrola roditelja je jako važna ali jako je tanka granica između praćenja deteta i kontrole, ja mislim da smo mi na neki način dehumanizovali detinjstvo današnje dece", navodi pedagog Elvira Stefanović.

Kako kaže doktor Rajko Rajović, najveći problem današnjice jeste nedostatak prave dečje igre. Za dete do 7. godine, najvažnije je da bude spretno i okretno, a to se jedino može postići starim tradicionalnim igrama, koje su se izgubile u vremenu tehnologije i brzog načina života.

"Ako gledamo koje su igre najbolje, to su igre koje aktiviraju i povezuju velike i različite regije mozga, recimo lastiš, pazite u lastišu, do pre 15, 20 godina, tu imamo skakanje, rotacija, ravnoteža, dinamička komodacija oka, devojčice u svakom pokretu mora da misli sta je sledeće, znači to su igre sa razmišljanjem, sa jako razičitim pokretima", navodi dr Rajović.

Dolazimo do zaključka, da je jedini posao deteta da se bezbrižno igra.

Bitno je znati koje su igre dobre, a koje štetne po njih. Definitivno, dečje igre koje su obeležile drugu polovinu 20. veka u srpskim dvorištima, ulicama, školskim igralištima i ostalim mestima na kojima su nekad deca provodila detinjstva, i dalje su najbolja za razvitak mališana.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.