Malović: Obračun sa korupcijom

Izvor: B92, 04.Jun.2011, 20:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Malović: Obračun sa korupcijom

Beograd -- Snežana Malović, Koordinator borbe protiv korupcije, zahtevaće od nadležnih organa da u kratkom roku istraže sve oblike korupcije u društvu.

Ona kaže da će istrajati u nameri da rasvetle slučajevi o kojima je u javnosti bilo dosta reči.

"Neću da kažem da je naša intencija da oni završe u sudskoj proceduri, ali tamo gde postoje dokazi svakako će biti pokrenuti postupci", kazala je Malović.

Ministarka pravde istakla je da će se založiti >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da se svaki sporni slučaj rasvetli kako bi se pokazalo da li je bilo koruptivnih događaja ili ne.

Posle jučerašnjeg sastanka sa predstavnicima svih relevantnih državnih organa, Malovićka je najavila je noveliranje Akcionog plana u borbi protv korupcije iz 2005. godine i preduzimanje konkretnih koraka na suzbijanju i obračunu sa tom pojavom.

"Na nivou Ministarstva pravde se pravi plan koji će sadržati sve relevantne stvari.To podrazumeva i akutne tačke korupcije i učesnike koji su neophodni u borbi protiv korupcije, kao i pravce delovanja i ciljeve", rekla je ministarka.

Prema njenim rečima, prvi pravac delovanja državnih organa u obračunu s korupcijom je noveliranje Strategije i Akcionog plana za borbu protiv korupcije iz 2005. godine, koji su u velikoj meri prevazidjeni.

Sada je, kako je navela, potrebno da imamo operativne korake, koji mogu da doprinesu i smanjivanju percepcije i samih pojava korupcije.

Drugi pravac delovanja jeste koordinacija između svih državnih organa koji imaju konkretnu ulogu u sprečavanju ili sankcionisanju pojava korupcije, ukazala je Malovićeva.

"U okviru tog pravca imamo dva načina delovanja - prvi način delovanja je završetak pretkrivičnih postupaka o kojima je dosta u javnosti bilo reči, a drugi je proaktivni pristup", rekla je ona.

Kako je objasnila, proaktivni pristup koruptivnim pojavama znači da ne treba čekati informaciju ili prijavu o korupciji od gradjanina ili bilo kog drugog lica upućenu policiji i tužilaštvu, već sami organi treba da reaguju kada posumnjaju da postoji određena koruptivna pojava.

"Treći pravac delovanja je smanjivanje diskrekcionih ovlašćenja tamo gde ona postoje, na najmanju moguću meru, utvrđivanje određenih objektivnih kriterijumima, ili činjenje procedure javnom", navela je ministarka.

Ona je dodala da će se raditi i na podizanju efikasnosti u procedurama koje su bitne za suzbijanje korupcije.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.