Malobrojni Srbi u Peći žive u strahu od nasilja

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 19.Mar.2016, 16:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Malobrojni Srbi u Peći žive u strahu od nasilja

Nekolicina Srba koji su posle 1999. godine ostali da žive u opštini Peć suočavaju se sa različitim problemima, ali im je najveći - strah od nasilja i ograničena sloboda kretanja.

U Peći je nekada živelo oko 20.000 Srba, koji su, uglavnom, proterani 1999. godine.

U najvećem gradu u Metohiji sada ih ima tek nekolicina - sveštenik sa porodicom i još nekoliko, uglavnom starijih, Srba vratili su se u grad podno Prokletija.

Problema ima, što potvrđuju >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << i polupani prozori na jednoj od kuća u ovom gradu koja je vlasništvo Rumene Ljubić.

Ona u izjavi za Tanjug navodi da se suočavala sa zastrašivanjima, da su joj nepoznate osobe bacale petarde u dvorište i pod prozor, da su joj prozori polupani kamenicama i da je bilo i drugih vrsta provokacija.

Kaže da Albanci pokušvaju da od nje otkupe kuću, ali po ceni koja je ispod tržišne i da su neki želeli da uzmu plac i kuću poruše. Drugi su dali ponudu koja je bila nedovoljna da bi se kupio negde drugde manji stan.

Nedeljom, na službi u crkvi Sv. Jovana u Peći, cesto su samo članovi svešteničke porodice koja tu živi.

Popadija Marija Marković živi u Peći unazad četiri godine, sa suprugom i troje dece od kojih nasjtarije ima 4,5 godine.

"Živi se kako se mora. Nije loše, nemamo problema, ali je za decu problematično, nemaju društvo, one su tri (ćerke), ali nisu istog uzrasta, nemaju ista interesovanja za igru, svaka ima svoje i onda im je teško", kaže Marija.

Marija kaže da fali dosta toga, da deca nemaju osnovne uslove za igru, čak ni ljuljašku, tobogan, imaju jednu loptu i da se uz pratnju roditelja igraju samo u crkvenom dvorištu.

Sveštenik Nikola Stanić kaže da ne šetaju po celom gradu i da je prinuđen da se kreće u civilu, da ne nosi mantiju, kako ne bi bio previše upadljiv.

Ističe da se i on i drugi sveštenici trude da budu neprimetni, ali da se to nikako ne može nazvati sloboda i podseća na indidente koji su se dogodili u poslednje vreme u Metohiji, a od kojih je najozbiljniji bio nedavno u Goraždevcu.

Brigu o Srbima povratnicima vodi kosovsko Ministarstvo za povratak i zajednice, a ministar Dalibor Jevtić kaže za Tanjug da je pitanje povratka i opstanka Srba pitanje i za međunarodnu zajednicu, ali i za kosovske institucije.

"Kosovske institucije uz većinski albanski narod na Kosovu snose najveću odgovornost za proces povratka i opstanka Srba na Kosovu", rekao je Jevtić i dodao da će nastaviti da budu prisutni tamo gde je Srbima potrebna pomoć.

Ulazna kapija dvorišta bake Rumene Ljubić u Peći zaključana je i noću i danju.

Kaže, tako će ostati do boljih vremena za Srbe u ovom metohijskom gradu, poznatom pre svega po Pećkoj patrijaršiji.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Povezane vesti

Srbi u Peći žive u strahu od nasilja

Izvor: B92, 19.Mar.2016

Peć -- Nekolicina Srba koji su posle 1999. ostali u opštini Peć suočavaju se s različitim problemima, ali im je najveći strah od nasilja i ograničena sloboda kretanja...U Peći je nekada živelo oko 20.000 Srba, koji su, uglavnom, proterani 1999. godine...U najvećem gradu u Metohiji sada ih ima...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.