
Izvor: Politika, 14.Jun.2014, 12:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Mađari između političke borbe i govora mržnje
Kako je Savez vojvođanskih Mađara iznenada postao Savez Vučićevih Mađara i šta o tome kažu čuvari političke korektnosti
Savez vojvođanskih Mađara žestoko je optužen sa dve strane i dobio novo ime – „savezom Vučićevih Mađara”. Nenad Čanak, lider Lige socijaldemokrata Vojvodine koja je sa SVM u koaliciji duže od deceniju, u intervju za najnoviji broj NIN-a kaže da je „Savez Vučićevih Mađara naziv stranke koja je ekspozitura nacionalističkog Fidesa i >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << koja služi tome da bi se sve to pretvorilo u pogodbu između Beograda, u liku i delu Bojana Pajtića, i Pešte, u liku Orbana, i da bi se anuliralo postojanje bilo kakvog političkog subjektiviteta Vojvodine.” Nekoliko dana ranije, na stranicama lista „Danas” razvila se polemika između novinara Jana Brize i Mihala Ramača, čiji je povod bio Brizin autorski tekst „Savez Vučićevih Mađara”. U tom tekstu Briza piše da su se mnogi razočarali u predsednika SVM-a Ištvana Pastora i rukovodstvo te stranke zbog političkih aranžmana koje su oni u ime SVM-a sklapali sa predsednikom Vlade Srbije i liderom SNS-a Aleksandrom Vučićem. Briza, između ostalog, navodi da je ulazak SVM-a u vladu čoveka čiji je politički otac bio Vojislav Šešelj sigurno ogorčio mnoge vojvođanske Mađare, jer oni pamte Šešelja kao glavnog ideologa i egzekutora etničkog čišćenja, kojem su i sami bili podvrgnuti.
Reagujući na taj tekst, Ramač u tekstu pod naslovom „Udri po Mađarima, naši smo!”, kaže da je SVM ponikao iz DZVM-a, a SNS iz SRS-a. „Nazivi obe stranke daju do znanja da one nisu ni dobrotvorne ni građanske ni liberalne, već nacionalne. U Evropi nije neuobičajeno da takve stranke sarađuju, u obostranom interesu.” On podseća da je Pastor pre nekoliko nedelja doživeo neprijatnosti u Budimpešti zbog toga što je ušao u vladajuću koaliciju u Srbiji i da ga je na ulici napala žena fašističkog usmerenja. „Može biti da i neki vojvođanski Mađari, pa i neki članovi SVM-a, dele mišljenje te spodobe. Srećom, ovde se po ljudima ne pljuje uživo, već samo preko tabloida”, poručuje Ramač. Dalje, on kaže da se na osnovu teksta „Savez Vučićevih Mađara” može se zaključiti da je SVM bio dužan da bude u opoziciji i pita zbog čega bi upravo stranka nacionalne manjine morala da bude protiv Vučićevog režima.
Onda Briza odgovara Ramaču u tekstu s naslovom „Ko udara po Mađarima?”. On navodi da, ako je verovati Ramaču, „savijanje kičme” predstavlja poželjno i korisno političko ponašanje pripadnika nacionalnih manjina u Srbiji, tvrdeći da je poenta njegovog napisa u oceni da bi to moglo skupo da košta SVM na narednim izborima.
Jesu li ovakvi stavovi o SVM-u deo legitimne političke rasprave ili možda pokazuju ekstremnu netoleranciju?
Miroslav Samardžić, analitičar manjinskog pitanja, kaže za „Politiku” da primedba na političko pozicioniranje neke manjinske političke stranke ne znači i govor mržnje. „Manjinske političke stranke jesu institucije političkog sistema koje učestvuju u vršenju vlasti i moguće je stavljati osnovane primedbe na njihovu političku orijentaciju, ponašanje i slično. Mislim da to što je izrečeno uopšte nije uvredljivo. I sam mislim da je SVM-u važnija vlast u državi nego dobrobit mađarske nacionalne zajednice u Srbiji”, kaže on.
Na pitanje da li bi reakcija bila ista da je takvu ocenu iznela, na primer, neka desničarska organizacija, Samardžić odgovara: „Problem naše političke javnosti jeste ako ima duple kriterijume. I SVM je desničarska organizacija. I ako ja celog života kritikujem srpsku desnicu, ne vidim zašto ne bih stavljao primedbe i na ponašanje mađarske desnice.”
Međutim, Andrej Fajgelj, filolog i direktor Kulturnog centra Novi Sad, kaže za naš list da je za politiku dvostrukih aršina u osudama govora mržnja kriv isključivo DS: „Otkada je DS smenjen na republičkom, lokalnom, a uskoro će očigledno biti i na pokrajinskom nivou, oni su toleranciju zamenili totalitarizmom. Njihovi intelektualci, javne ličnosti, mediji i drugi njima naklonjeni danas nisu tema za osudu. I onda imate uvrede po nacionalnom ključu, po konfesionalnom ključu, uvrede ličnosti, koje prosto kao da se ne događaju zato što oni koji su zaduženi da osuđuju govor mržnje više to ne rade već, naprotiv, prednjače u govoru mržnje”, kaže Fajgelj.
Balans slobode izražavanja i prava na nediskriminaciju
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić kaže za „Politiku” da se tekst „Savez Vučićevih Mađara”, kao i tekstovi koji su povodom njega objavljeni, svojom sadržinom kreću u granicama Ustavom garantovane slobode izražavanja i da u njima nema elemenata koji bi mogli biti kvalifikovani kao govor mržnje, uznemiravanje i ponižavajuće postupanje ili bilo koji drugi oblik diskriminacije u smislu Zakona o zabrani diskriminacije.
„U pluralističkim društvima, kakvo je naše, koje karakteriše raznovrsnost političkih pogleda, kultura, religija i načina života, neophodno je uspostaviti balans između prava na slobodu izražavanja i prava na nediskriminaciju, jer su sva ova prava aksiomi demokratije. U uspostavljanju ovog balansa neophodno je imati u vidu da sloboda izražavanja predstavlja jednu od najznačajnijih sloboda u demokratskom društvu i da upravo ona obezbeđuje da se čuju različite ideje i mišljenja. Mediji, preko kojih se oni izražavaju, forum su javne reči i dijaloga, koji podrazumeva otvorenu i dostojanstvenu razmenu mišljenja između pojedinaca i društvenih grupa različitih političkih i drugih stavova i opredeljenja, uz međusobno razumevanje i uvažavanje”, ukazuje Nevena Petrušić.
B. Č. – A. K.
-------------------------------------------------------------------------
Tadić i Čanak o rekonstrukciji vlade Vojvodine
Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) Nenad Čanak razgovarao je juče sa liderom Nove demokratske stranke (NDS) Borisom Tadićem o rekonstrukciji pokrajinske vlade. „Razgovor sa Tadićem bio je prvi korak u pravcu rekonstrukcije pokrajinske vlade”, rekao je Čanak na zajedničkoj konferenciji za novinare, dodavši da će u svemu tome biti dobro da „u toj vladi ne budu potrošeni ljudi”. Čanak je naglasio da će o rekonstrukciji pokrajinske vlade LSV razgovarati sa svim strankama.
Lider NDS Boris Tadić potvrdio je da je imao sadržajne razgovore sa Čankom i da su se saglasili da koordinišu aktivnosti u parlamentima Srbije i Vojvodine. „Saglasili smo se da ne funkcionišu ni Vlada Srbije, ni pokrajinska vlada i da je potrebno preduzeti neke korake da bi se to promenilo”, rekao je Tadić. On je istakao da je neophodno da se Izmeni izborni zakon Republike Srbije, a zatim i Ustav.
Tanjug
objavljeno: 14.06.2014.