Lukašenko položio vence na Avali

Izvor: B92, 11.Jun.2014, 08:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Lukašenko položio vence na Avali

Beograd -- Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko večeras je položio venac na spomenik Neznanom junaku na Avali.

Lukašenko je uz intoniranje beloruske i srpske državne himne odao počast srpskim vojnicima koji nisu štedeli živote za slobodu i miran i dostojanstven život.

Beloruski predsednik položio je venac uz vojne i državne počasti garde Vojske Srbije, čime je i zvanično započeo posetu našoj zemlji.

Luakšenko je položio venac zajedno sa svojim >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sinom Nikolajem a u pratnji beloruske delegacije i visokih zvaničnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije bio je i načelnik Generalštaba Vojske Srbije general Ljubiša Diković.

Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko će tokom dvodnevne posete Srbiji razgovarati sa predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem.

Takođe, tokom njegovog boravka u Beogradu, biće potpisano i više sporazuma.

Nikolić će prirediti svečani doček Lukašenku ispred Palate "Srbija", a zatim će dvojica predsednika razgovarati u četiri oka.

Predsednicima će se potom pridružiti i delegacije, a zatim će biti potpisano i više međudržavnih sporazuma i memoranduma.

Nikolić i Lukašenko će se na kraju obratiti medijima.

Lukašenku, koji kao predsednik države od 1994. na Zapadu ima imidž autokratskog lidera, protiv koga je EU uvodila sankcije, u Beogradu će biti priređen svečani doček uz državne počasti, ispred Palate "Srbija".

Ovo je prva poseta Lukašenka Beogradu od 1999. kada je u jeku NATO bombardovanja doputovao da pruži podršku tadašnjoj SR Jugoslaviji i njenom predsedniku Slobodanu Miloševiću.

Beloruski predsednik je bio u Srbiji i u martu 2009. kada je uz veliku diskreciju stigao na Kopaonik, kako je tada navedeno, na odmor, ali se posle sastao i s predstavnicima državnog vrha.

Lukašenkov režim je na meti restriktivnih mera Evropske unije, zbog kršenja ljudskih prava i slobode medija, koje je kao zemlja kandidat za članstvo u EU podržala i Srbija.

Vlasti Srbije navode, međutim, da poseta predsednika Belorusije neće štetiti odnosima Beograda sa Briselom, ističući da je reč o uzvratnoj poseti šefa jedne države, koja je odavno planirana i o čemu je obaveštena i EU.

"Reč je o bilateralnim odnosima između dve zemlje. Mi time ne želimo da narušavamo zajedničku spoljnu politiku EU, ali kao što još jednom govorim, u nekim pitanjima Srbija ponekada ima drugačiji stav", rekao je u ponedeljak šef srpske diplomatije Ivica Dačić.

Lukašenko je uoči današnje posete Beogradu rekao da Evroazijska ekonomska unija, koju čine Rusija, Belorusija i Kazahstan, ima veoma dobre perspektive i da su za taj savez, koji je u formiranju, zainteresovane mnoge zemlje, pa i Srbija.

Ideja o ulasku u savez s Belorusijom i Rusijom bila je aktuelna i krajem devedesetih, u vreme Savezne Republike Jugoslavije, kada su dve zemlje imale intenzivne i bliske odnose. U aprilu 1999. za vreme bombardovanja NATO-a, Skupština SRJ usvojila je odluku o pristupanju savezu Rusije i Belorusije, koja nije realizovana.

Ulazak Srbije u savez Rusije i Belorusije tada je bio jedan od spoljnopolitičkih prioriteta Srpske radikalne stranke, u kojoj je tada drugi čovek bio sadašnji predsednik Srbije Tomislav Nikolić.

Beograd i Minsk su diplomatske odnose uspostavili 1994. Prema podacima sa sajta srpskog Ministarstva spoljnih poslova, Srbija i Belorusija su popisale 24 bilateralna ugovora, od čega je 18 potpisano pre 2000. godine.

Posle promene režima u Beogradu 2000. godine, odnosi dve zemlje su bili u zastoju do 2007. kada je ponovo počelo potpisivanje međudržavnih sporazuma, dok su sastanci zvaničnika postali učestaliji.

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić posetio je Belorusiju u martu 2013. kada je Lukašenku uručio orden Republike Srbije na lenti, za zasluge u razvijanju i učvršćivanju saradnje i prijateljskih odnosa Srbije i Belorusije.

Srbija i Belorusija imaju potpisan Sporazum o slobodnoj trgovini, koji omogućava nesmetani plasman zajedničkih proizvoda na tržišta Rusije i Kazahstana. Prema podacima Ministarstva spoljnih poslova robna razmena u 2012. je dostigla 129 miliona evra, pri čemu je srpski izvoz iznosio 54 miliona evra.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Stiže nam Lukašenko

Izvor: Mondo, 11.Jun.2014

Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko doputovaće danas u dvodnevnu posetu Srbiji, tokom koje će razgovarati sa..

Nastavak na Mondo...

Danas počinje poseta Lukašenka

Izvor: RTV Pink, 11.Jun.2014

. . . Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko doputovaće danas u dvodnevnu posetu Srbiji, tokom koje će razgovarati sa predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem.

Nastavak na RTV Pink...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.