Loša poruka pomirenju u regionu

Izvor: Politika, 18.Nov.2012, 16:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Loša poruka pomirenju u regionu

Posledice oslobađajuće presude za hrvatske generale Antu Gotovinu i Mladena Markača možda će biti najmanje po odnose Srbije i Hrvatske. One će se, kažu sagovornici „Politike”, pre svega odraziti na odnose u regionu, raspoloženje prema evropskim integracijama u Srbiji, kao i na pregovore Beograda i Prištine.

Dok poznati hrvatski advokat Ante Nobilo misli da presuda neće narušiti odnose između Srbije i Hrvatske, jer je to, kako kaže, odluka tribunala na koju Hrvatska nema >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << uticaj, u Srbiji je nepodeljena zabrinutost za dalji proces pomirenja između ove dve države, ali i za regionalnu stabilnost.

Istoričarka Dubravka Stojanović ocenila je za Tanjug da presuda generalima pokazuje neozbiljnost Haškog tribunala koji je nakon takve odluke izgubio svaku mogućnost da bude sredstvo pomirenja u regionu. I direktor JUKOM-a Milan Antonijević smatra da je ovakvom presudom poslata veoma loša poruka procesu pomirenja u regionu i pokazuje nerazumevanje prema žrtvama i izbeglicama koje ni do danas nisu uspele da se vrate u Hrvatsku.

„Nadam se da ćemo, ipak, uspeti nekako da proces pomirenja vratimo na tačku na kojoj je bio pre izricanja ove presude, ali nisam optimista”, dodao je Antonijević.

O opštem raspoloženju u srpskoj javnosti govori i činjenica da juče niko nije skrivao iznenađenje i ogorčenost presudom u Hagu. Vladimir Todorić, direktor Centra za novu politiku, kaže da je presuda neshvatljiva, a da je najtužnije to što je ona konačna.

„Kao da je Haški tribunal svima nama pljunuo u lice. Zgrožen sam ovom presudom i teško mi je da poverujem da se ona desila, naročito posle prvostepene presude. Ispada da zločin postoji, a da zločinac ne postoji. Ispada i da za ratni zločin odgovara samo ona strana koja izgubi u ratu, što je jedna gorka istina koju ćemo, izgleda, morati da prihvatimo”, istakao je Todorić pre nego što je za „Politiku” rekao da će ovo sigurno unazaditi odnose Srbije i Hrvatske.

Pošto, kako kaže, u Hrvatskoj vlada euforija zbog povratka dvojice generala, a sa druge strane žrtve su ubijene po drugi put i u Srbiji vlada razočaranje, poniženost i bes, sigurno ćemo se vratiti nekoliko koraka unazad kada je reč o međusobnim odnosima.

„Pored toga, ovo će se odraziti, i to debelo, na podršku priključenju Srbije Evropskoj uniji, koja je sada ispod 50 odsto”, ističe Todorić.

Eventualni susret srpskog i hrvatskog predsednika, koji ionako nije bio planiran, dodaje on, još manje je verovatan posle ove presude u Hagu. „A nije bitan samo taj susret, već je bitno i bujanje nacionalizma koje se može desiti u obe zemlje, gde će onda političke partije da grade svoju strategiju na nacionalizmu, a ne na Evropi”, ukazuje Todorić.

Slično razmišlja i profesor Fakulteta političkih nauka Predrag Simić, koji kaže da su Hrvati oduševljeni jer su praktično proglašeni nevinim za ratne zločine u „Oluji”, što znači da Hrvatska može da odahne i da ulazi „očišćena od svih greha” u EU.

„S druge strane, mislim da će to Srbiju još više udaljiti od evropskih integracija. Srpska javnost će biti još eurofobičnija i to, čini se, sa dosta dobrim razlogom. Mislim da će to dosta iskomplikovati i pregovore oko Kosova, jer u atmosferi koja će u Srbiji nastati biće još teže nego do sada da se veruje bilo čemu što bude dolazilo iz Brisela”, ocenjuje Simić.

Uveren da će srpska javnost reagovati sa velikim ogorčenjem, on ističe da će pregovarač Beograda sa Prištinom, bio to Dačić ili bilo ko drugi, posle ovakve presude imati još mnogo uži manevarski prostor nego što je do sada imao.

„I to sigurno nije dobra vest, pre svega za Srbiju, nije dobra vest ni za EU ni za međunarodno pravo. Jer ovim se praktično još više potkopava autoritet Krivičnog tribunala i međunarodnog prava u celini”, zaključuje Simić.

B. Čpajak, B. Baković

objavljeno: 18/11/2012

Nastavak na Politika...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.