Ljajić: Za Srbiju nije ključno pitanje povlačenja tužbe

Izvor: Blic, 20.Jan.2010, 13:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ljajić: Za Srbiju nije ključno pitanje povlačenja tužbe

Povlačenje uzajamnih tužbi za genocid Srbije i Hrvatske nije ključno pitanje za Beograd jer postoji niz drugih otvorenih problema u odnosima dve države koje treba rešavati, ocenio je predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim Ljajić.

"Čini mi se da Srbija nema interes da previše insistira na temi povlačenja tužbi. Hrvatska je na potezu, a mi nemamo razloga da bežimo od presude >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Međunarodnog suda pravde", rekao je Ljajić agenciji Beta.

Prostor za vansudski dogovor, prema njegovim rečima, postojao je pre nego što je Hrvatska podnela tužbu, a kada je već podneta, Hrvatska je ta koja treba da odluči da li će je povući. On je izrazio uverenje da će, ako tuzba ne bude povučena, Međunarodni sud pravde doneti pravednu odluku.

Ljajić je ukazao i da tužba za genocid nije glavna prepreka za punu normalizaciju odnosa jer Srbija ima puno drugih otvorenih pitanja u odnosu sa Hrvatskom.

Tužbu za genocid, ako tako Hrvatska odluči, treba da rešava Međunarodni sud pravde, a mi treba da otvorimo druga pitanja koja se tiču sudbine hiljada ljudi - pitanja izbeglica, nerešenih stanarskih prava, granice, potpune disproporcije u ekonomskim odnosima odnosno činjenice da je samo 4-5 srpskih firmi prisutno u Hrvatskoj, naveo je Ljajić.

Upitan da li je moguće porediti taj slučaj sa presudom po tužbi za genocid koju je BiH podnela protiv SR Jugoslavije, odnosno Srbije, Ljajić je kazao da je činjenica da su odnosi nažalost daleko od pune normalizacije.

Za normalizaciju odnosa i stvaranje poverenja biće potrebno puno malih konkrentih poteza, koji treba da budu praćeni i ekonomskim rastom, uspešnim evropskim integracijama i reformama. Jedan od tih malih koraka, kako je rekao, svakako je i deklaracija o Srebrenici.

Njeno usvajanje u Skupštini Srbije, naveo je Ljajić, "neće rešiti sve probleme u odnosima, neće biti neka ogormna uteha za žrtve, ali u svakom slučaju pokazuje jasan signal Srbije da je svesna zločina koji su počinjeni u Srebrenici i da je spremna da odlučnije uđe u proces suočavanja sa prošlošću i proces pomirenja".

Na pitanje da li je Nacionalni savet uključen u izradu teksta deklaracije, Ljajić je odgovorio odrečno, ali je dodao da smatra da rezoluciju treba usvojiti u interesu Srbije i pomirenja u regionu.

"Još uvek nemamo konačan tekst rezolucije, ona je predmet usaglašavanja, konsultacija među strankama vladajuće koalicije ali i drugim parlamentarnim strankama i verujem da će se doći do teksta dve rezolucije koje će dobiti većinu u parlamentu, naveo je predsednik nacionalnog saveta. Srbija će usvajanjem deklaracije, ocenio je, dobiti na moralnom i političkom međunarodnom kredibilitetu, a dobiće i veći manevarski prostor da se insistira na žrtvama srpskog naroda tokom sukoba.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.