Kriza koči modernizaciju Vojske

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 30.Avg.2009, 14:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kriza koči modernizaciju Vojske

BEOGRAD - Zbog ekonomske krize i 26 odsto manjeg vojnog budžeta, postoji problem sa modernizacijom naoružanja i opreme i nabavkom novih sredstava, pre svega za Vazduhoplovstvo i PVO, izjavio je u intervjuu FoNetu ministar odbrane Srbije Dragan Šutanovac i ocenio da će Vlada Srbije trajati duže nego što se špekuliše i imati rezultate vredne respekta.

Kriza utiče na bezbednost u svim državama sveta, jer dovodi do rasta organizovanog kriminala, što u Srbiji, kroz finansijski >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << kriminal, nepovoljno utiče i na budžet, a onda i na sistem odbrane, napomenuo je Šutanovac, ali je istakao da Srbija nije vojno ugrožena.

Najmanja administracija Ministarstva odbrane

Objektivna okolnost je da u uslovima krize raste potražnja za naoružanjem i vojnom opremom, što nam otvara mogućnosti da povećamo izvoz, ali je problem što od tog novca Vojska nema nikakve beneficije, rekao je Šutanovac.

Upitan o zahtevima za smanjenje javne potrošnje i broja državnih činovnika, Šutanovac je odgovorio da je administracija Ministarstva odbrane, u odnosu na veličinu samog ministarstva, sigurno najmanja u poređenju sa drugim ministarstvima. On je podsetio da je u toku prošle godine u sistemu odbrane broj zaposlenih smanjen za oko hiljadu.

Napominjući da ne zna ništa o planovima sa rekonstrukciju Vlade Srbije i smanjenje broja ministarstava, Šutanovac je ocenio da bi "Vlada mogla da bude manja, ali je to moglo da se dogovori prilikom njenog formiranja, umesto što se ta tema kandiduje sada kada bi trebalo da se posvetimo borbi protiv ekonomske krize".

Smanjenje broja ministarstava ne znači, samo po sebi, boljitak za državu i građane, objasnio je Šutanovac, jer je mnogo važnije da li, kako i koliko ta ministarstva rade i sprovode utvrđenu politiku iz svog delokruga.

Bezbednosni rizici na jugu Srbije

Upitan o bezbednosnim rizicima, Šutanovac je ukazao da oni i dalje postoje na jugu Srbije, "ma koliko mi govorili da je stabilizovano stanje u odnosu na prošlo vreme", i da je Ministarstvo odbrane svesno da u svakom trenutku na tom području može doći do terorističkih akata nižeg intenziteta.

"S druge strane, ceo region zapadne Makedonije, istočnog Kosova i jugozapadne Srbije je povezan i mi nemamo potpunu kontrolu nad svim tim prostorima, što otvara mogućnost da se kriminalci i teroristi veoma lako premeštaju s jednog područja na drugo", naveo je Šutanovac.

On je upozorio da je Kosovo jedna od "crnih rupa" u Evropi, sa najvećom stopom kriminala, i da takvo stanje ugrožava bezbednost ne samo u Srbiji, nego u celoj Evropi, zbog čega će, ukoliko međunarodne snage i Euleks ne budu na odgovarajući način prišli ovom problemu, najviše biti pogođena zapadna Evropa.

"U više navrata zato smo i rekli da se ne slažemo sa smanjenjem broja pripadnika Kfora na Kosovu", naglasio je Šutanovac, i dodao da bi za to smanjenje trebalo uraditi ozbiljnu zajedničku analizu međunarodnih snaga i Vojske Srbije.

Šutanovac je dodao da još nije imao kontakte sa novim generalnim sekretarom NATO Andresom Frogom Rasmusenom, ali je najavio da ih očekuje "s jeseni".

Ambasador u NATO - veliki iskorak

Prema njegovim rečima, Vlada Srbije je, međutim, nedavnom odlukom da imenuje Branka Milinkovića za ambasadora u NATO ostvarila veliki iskorak i otvorila vrata za produbljivanje saradnje u okviru programa Partnerstvo za mir.

Šutanovac je, u nastavku, ukazao da će se Vojska Srbije naći u velikom problemu ukoliko se ne bude odvojio novac za modernizaciju, ali je, s druge strane, svestan da je to najlakši deo reforme sistema odbrane, jer "ukoliko imate novac, nije problem da se kupe sredstva koja će adekvatno da štite zemlju".

Prema njegovoj oceni, da nije došlo do smanjenja vojnog budžeta i izostanka nabavki naoružanja, opreme i investicija u infrastrukturu, moglo bi se reći da je Ministarstvo odbrane u potpunosti ispunilo plan reformi, a ovako je nedostatak finansijskih sredstava to zakočio u jednom segmentu.

"Bitno je da nismo žalili i kukali nad svojom sudbinom. Mi smo u ovom vremenu praktično završili celokupnu zakonodavnu aktivnost u procesu reforme celog sistema odbrane", istakao je Šutanovac i dodao da se usvajanje tih akata u parlamentu Srbije očekuje u septembru.

Redovno služenje vojnog roka premašuje civilno

Za Ministarstvo odbrane prioritet će i dalje biti završetak procesa profesionalizacije vojske do kraja 2010. godine, naglasio je Šutanovac i ocenio da je u 2009. Ministarstvo na mnogo ozbiljniji način pokretalo aktivnosti na tom planu i imalo mnogo bolje rezultate nego u prethodnom periodu.

Šutanovac je posebno istakao veliki porast odziva na redovno služenje vojnog roka, koji sada višestruko premašuje broj onih koji se odlučuju za civilno služenje i naglasio da su, za razliku od nekih ranijih vremena, u Ministarstvo čak počela da stižu pisma sa molbama regruta i urgencijama njihovih roditelja da im deca što pre odu u vojsku.

Prema njegovim rečima, znatno je uvećan i broj kandidata za sve vrste vojnih škola, što sve govori o velikom rastu interesovanja mladih za vojne pozive.

Na pitanje o predlogu izmena Zakona o vojsci, kojima se preciziraju godine u kojima neki oficir ide u penziju, on je odgovorio da se, tokom primene zakona donetog pre dve godine, nailazilo na probleme koji su onemogućavali da se "ubrza sistem".

"Sistem odbrane i vojska nisu sistemi u kojima možete da ljude podižete na viši položaj, a kasnije da ih vraćate na niži. Naprosto, postoji jedan prirodni odliv, a trudili smo se da ga predlogom izmena zakona zaista prilagodimo i svetskim trendovima i potrebama naše vojske pre svega", rekao je Šutanovac.

Irak - najveći izvozni posao Srbije

Šutanovac je, komentarišući novi ugovor o izvozu naoružanja i vojne opreme Iraku, vredan više od 100 miliona dolara, kao najveći izvozni posao Srbije u ovoj godini, izrazio očekivanje da će fabrike namenske industrije i tehničko-remontni zavodi sve završiti u roku.

On je dodao da su moguća mala kašnjenja u pojedinim segmentima, na koja može da utiče uvoz određenih komponenti, ali da je sigurno da će kvalitet biti dobar, jer inspektori do sada nisu imali ni jednu primedbu na kvalitet isporuka.

Šutanovac je, govoreći o nedavnim padovima dva vojna aviona, Supergaleba G-4 i MiG-29, istakao da je nepobitno utvrđeno da su obe letelice bile u apsolutno ispravnom stanju kada su poletele.

"Naprosto, u svakoj vrsti saobraćaja veliki deo odgovornosti snosi ljudski faktor. Šta se u tom trenutku dešavalo, ne znam, ali ne mislim da postoji odgovornost vojne organizacije", rekao je Šutanovac.

Upitan o odnosima u Vladi Srbije, Šutanovac je rekao da je činjenica da je sloboda medija takva da dozvoljavaju sebi da je svakodnevno rasturaju, ali da ni od koga od koalicionih partnera nije čuo da želi da izađe iz Vlade i ide na nove izbore.

"Moje ubeđenje je da će ova Vlada funkcionisati duže nego što se u medijima špekuliše... i imati rezultate vredne respekta, kakvi nisu bili dugi niz godina iza nas", naglasio je Šutanovac.

Govoreći o spornim izmenama Zakona o informisanju, on je rekao da je na Vladi glasao o predlogu zakona ali da bi voleo da postoji drugi način da se neke stvari koje se dešavaju u medijima zaustave i onemoguće.

"Voleo bih da mediji izađu sa predlogom na koji način mogu da se regulišu stvari koje su u svim zemljama sveta zabranjene", zaključio je Šutanovac.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.