Izvor: Blic, 27.Jul.2005, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kriminal buja u Vojsci

Kriminal buja u Vojsci

Kriminal i korupcija su do te mere ojačali u Vojsci Srbije i Crne Gore, da se određene interesne grupe unutar ove institucije ne libe da vrše kadrovske promene i na ključna mesta postavljaju svoje ljude. Borba protiv kriminala i korupcije nije ni počela jer ne postoji sistem kontrole i zato se kriminal i rasplamsava - kaže za 'Blic' general Ninoslav Kristić, predsednik Foruma za bezbednost i demokratiju.

- Korupcija je u Vojsci SCG i Ministarstvu >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << odbrane pobedila daleko jače funkcionere od inspektora. Dokaz za to je smena generala Zorana Stankovića, bivšeg načelnika VMA, koga je farmako-mafija pobedila da bi on posle odlukom ministra bio penzionisan. U vojsci imate malu grupu ljudi koja odlučuje od koga će šta da kupi. Imate i građevinsku mafiju. Vojska ima svoje dve građevinske firme koje propadaju, a angažuju se spoljni izvršioci. Da li bi dobar domaćin uzimao od komšije mašine ako ima svoje? Recimo, kod baze Cepotina je mnogo toga sumnjivog. Prvi tender je bio raspisan i pobedila je vojna građevinska firma. Oni uđu u posao, ali se taj tender, posle dva meseca, bez ičije žalbe, poništi. Novi tender se raspisuje i ulaze neki drugi ljudi. Optužili ste Ministarstvo odbrane za sumnjive poslove oko prodaje pušaka i mitraljeza koji su proglašeni za viškove. Navodno postoje razlike u ponudama dostavljenim crnogorskoj firmi i 'Zastavi' koja je htela da otkupi puške?

- Problematično je to što je čitav sistem prodaje oružja postavljen tako da stvara pogodnosti za vršenje raznih zloupotreba. Ministar odbrane, bez obzira na ime i prezime, donosi odluku šta je to što se prodaje kao nepotrebno oružje i vojna oprema, to potvrđuje VSO, koji to uglavnom aminuje jer dolazi od nadležnog ministra. Firma preko koje se oružje prodaje je 'Jugoimport', a tu je ministar predsednik UO. Taj isti ministar je predsednik Upravnog odbora Fonda za reformu vojske koji prodaje i nekretnine u vlasništvu Vojske SCG za potrebe vlada Srbije i Crne Gore. Pitam zašto je Ministarstvo prodavalo preduzeću 'Jugoimport Mont' oružje po ceni od 55 dolara, a kragujevačkom 'Zastava - Oružju' tražilo 80. Mitraljezi M84 prodati su za 900 dolara, a kragujevačkoj je određena cena od 2.360 dolara, dok su za puškomitraljez M72 cene bile 140 za podgoričku i 150 dolara za kragujevačku firmu.

Znači, i sadašnji ministar, ali i svaki drugi, može da bude u sukobu interesa?

- Naravno, to je nešto što ne bi smelo. Fond prodaje opremu država članica iako nema zakona o vojnoj imovini. Već dve godine nema tog zakona iako to predviđa Zakon o sprovođenju Ustavne povelje. Imam utisak da neko namerno neće da donese taj zakon da po njemu ne bi morao da postupa. U 'Jugoimportu' nemate na nivou SCG inspekciju koja može da prekontroliše rad te firme. Zato kod prodaje oružja postoji mogućnost da se deo iskoristi za lično bogaćenje. Pošto nema kontrole, nikada niste sigurni da li će oružje završiti tamo gde je navedeno ili u nekoj od zemalja kojima su uvedene sankcije. To se već dogodilo. Ministar kaže da puške koje su procenjene kao viškovi idu u SAD u trofejne svrhe?

- Ne radi se o trofejnim puškama, možda o delu, ali ima i puškomitraljeza i pušaka koje su upotrebljive. Može li to oružje ponovo da završi u Iraku?

- Najunosniji poslovi među kriminalcima su droga, trgovina oružjem i ljudima. Nikada niste sigurni kome će ta druga osoba prodati, posebno ako nema efikasne kontrole. Kada je zadnji put izvršena inspekcijska kontrola poslovanja 'Jugoimporta' ili Fonda za reforme vojske? U sklopu Ministarstva odbrane postoji materijalno-finansijska inspekcija. Ali ako je ministar predsednik UO, a inspekcija dođe i utvrdi loše poslovanje, on može da smeni inspekciju, kao što je pukovnik Krstović penzionisan, a neki tvrde da nije bio na spiskovima za penziju. Bio sam načelnik Inspektorata odbrane, znam kako to može da funkcioniše. Koči li Davinić kontrolu poslovanja?

- Poslednjih godina to nije rađeno, bar od kada postoji državna zajednica. Ne znam da li baš on na to ima pravo, ali to se ne radi.

Nikola M. Jovanović

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.