Izvor: B92, 18.Sep.2002, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Koštunica: Uveren sam u uspeh
Beograd -- Uveren sam u uspeh politike za koju se zalažem, izjavio je u sredu predsednički kandidat Demokratske stranke Srbije Vojsilav Koštunica predstavljajući svoj predizborni program u emisiji Radio-televizije Srbije. Ukoliko pobedi na predstojećim predsedničkim izborima, prvi potezi Koštunice biće zalaganje za donošenje novog Ustava Srbije, kao i za raspisivanje prevremenih parlamentarnih izbora. Zbog izuzetno komplikovanog načina promene Ustava, Koštunica je sugerisao da >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << nov Ustav treba doneti kvalifikovanom parlamentarnom većinom, čime bi bio označen diskontinuitet s prethodnim ustavnim sistemom. Koštunica smatra da bi Srbija ubuduće trebalo da bude regionalizovana u 6 celina, čime bi vlast bila demokratizovana, a ujedno bi bile sprečene separatističke tendencije. Upitan o ekonomskom programu, Koštunica je odgovorio da ovlašćenja predsednika Srbije, kao integrativne ličnosti, u tom domenu nisu velika, ali je napomenuo da bi inicirao drugačiji model privatizacije, donošenje zakona o denacionalizaciji i socijalnog programa. Objašnjavajući nedavnu izjavu da je Vlada Srbije kočničar promena, Koštunica je rekao da se "ljudi iz crnih hronika sada pojavljuju kao ugledni poslovni ljudi" i to ilustrovao na primeru Surčina koji je označio kao "mali Šangaj". Na pitanje o izjavi iz Malog Zvornika, koja je izazvala negodovanja u BiH, ali i delu medjunarodne zajednice, Koštunica je uzvratio tvrdnjom da se ona odnosila na tragičnu podelu naroda u SRJ i RS. "U izjavu je utkana moja želja da ta podela bude prevladana, uz poštovanje dejtonskih granica, ali da one budu poroznije", rekao je Koštunica. "Imam ljubav prema narodu u RS, nadam se da je to u skladu s Dejtonskim sporazumom", dodao je Koštunica i naglasio: "Mi poštujemo Bosnu i Hercegovinu, onakvu kakva jeste, s 2 entiteta". Za negativna reagovanja iz Sarajeva, povodom njegove izjave, Koštunica je rekao da predstavljaju raspirivanje strasti i podela zbog stranačkih kalkulacija u BiH. Osvrćući se i na predizbornu izjavu iz Užica kojom je kritikovao republičke ministre s dvojnim državljanstvom, Koštunica je naglasio da njegove simpatije nikada neće imati oni koji su u Srbiji u tranzitu i da se protivi "tranzitnim karijerama". "Nadam se da će septembar opet za mene biti srećan", rekao je Koštunica i zaključio da ga "vlast nije promenila, već izmučila".








