Izvor: B92, 12.Mar.2010, 22:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kosovo rešava problem korupcije
Priština -- Portparol Vlade Kosova, Memli Krasnići kaže da će Vlada pokušati da reši probleme koji se navode u izveštaju Stejt departmenta o stanju ljudskih prava.
On navodi da Vlada Kosova "vrlo ozbiljno shvata" izveštaj i da je zadvoljna jer se u izveštaju cene dostignuća postignuta na Kosovu u poslednjoj godini.
Krasnići je rekao da je Vlada preduzela konkretne korake kada se radi o korupciji i drugim slabostima koje su uočene i dodao da je otvaranje posebnog >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << odeljenja protiv korupcije u okviru Specijalnog tužilaštva "konkretan i suštinski korak" koji je preduzela kosovska vlada.
Opozicija je ocenila da je Vlada korumpirana i da nema političke i institucionalne volje za prevazilaženje problema na koje se ukazuje u izveštaju.
Potpredsednik opozicione Alijanse za budućnost Kosova, Ahmet Isufi rekao je da izveštaj potvrđuje da na Kosovu ima korpucije, koja je prevazišla "normalne okvire".
"Zato je ova vlada, koja je jedna od najkorumpiranijih institucija na Kosovu, doprinela padu ekonomskog razvoja i siromštvu građana u dramtičnim razmerama", rekao je Isufi.
Isufi je kazao da je na osnovu informacija koje su predočene zabeleženo povećanje korupcije na Kosovu za 35 odsto i da sudstvo, koje je obavezno da preduzme mere protiv korupcije, to nije učinilo, već da je i ono korumpirano.
I potpredsednik opozicione Alijanse novo Kosovo, Ibrahim Makolli rekao je da je izveštaj realan, jer prikazuje pravo stanje u dve veoma značajne oblasti kao što su korupcija i sudstvo.
"U prvom redu zbog nedostaka političke i institucionalne volje za borbu protiv korupcije ne ostvaruju se zakonska rešenja koja su po evropskim standardima", kazao je Makoli i dodao da u institucijama Kosova postoji samo "verbalna spremnost" za borbu protiv korupcije.





