Izvor: Blic, 05.Jun.2000, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kontakt s dva miliona birača

Kontakt s dva miliona birača

BEOGRAD Sve opozicione stranke, osim SPO, donele su, na poslednjem sastanku udružene opozicije, odluku da učestvuju na ovogodišnjim lokalnim i saveznim izborima. Ta odluka podrazumeva i predizbornu kampanju, i, kako su nam rekli predstavnici stranaka, sve naredne aktivnosti opozicije, biće u službi priprema za predstojeće izbore. Predsednik DS, Zoran Đinđić, u izjavi za 'Blic', istakao je da je kampanja SZP već delimično krenula u >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << 20 gradova u Srbiji, gde postoje štabovi koji su napravili logističku pripremu za izbore. Prema njegovim rečima, prostorije SZP u Beogradu, ovih dana biće pretvorene u izborni štab, koji bi koordinirao sve aktivnosti.

Naš cilj je da do izbora kontaktiramo dva miliona birača i vidimo kakva su njihova opredeljenja, kako bi na dan izbora tačno znali koliko će ljudi glasati za nas, pa ako rezultati budu falsifikovani, što očekujemo, jer Milošević ne može dobiti izbore bez izbornih manipulacija, da obavestimo ljude da su njihovi glasovi pokradeni. Mi se moramo spremati i za dan posle izbora rekao je Đinđić. On je dodao da će druga faza kampanje početi kad izbori budu raspisani i da će ona podrzumevati predstavljanje zajedničkih kandidata opozicije.

Vuk Obradović, predsednik SD, je uz primedbu da se ovih dana završava kampanja njegove stranke pod sloganom 'Neće proći', istakao da će SD učestvovati u svim akcijama, bilo sa celom opozicijom, bilo sa pojedinim njenim delovima. Obradović je naglasio da su u većem broju opština u unutrašnjosti Srbije, stranačka rukovodstva već postigla dogovor o nekim pitanjima i izrazio bojazan da bi te odluke mogle biti pokvarene iz centrala pojedinih stranaka. On nije hteo da precizira na koje stranke misli.

Obradović je naglasio da će SD ići i u sopstvenu kampanju u onim opštinama i regijama u kojima je ova stranka najjača, a predsedništvo SD će, iduće nedelje, precizirati koje su to regije.

Obradović je dodao da će kampanja podrazumevati posete svim domaćinstvima, ljudima koji imaju razloga za veselje, ali i onima koji su zbog nečeg nesrećni, obilaske pijaca, organizovanje tribina, nastupe na lokalnim RTV stanicima. Akcija će, naglašava on, biti praćena širokim spektrom propagandnog materijala, od letaka do pojedinačnih i grupnih plakata.

Nebojša Leković iz Nove demokratije kaže da će se ta stranka uključiti u svaku predizbornu kampanju o kojoj se dogovore članice udružene opozicije. Kako je on objasnio, stranke iz udružene opozicije će ovih dana formirati radno telo koje će osmisliti zajedničku kampanju i verovatno će to biti akcija od 'vrata do vrata', jer većina medija nije otvorena za opoziciju.

ND će sigurno izaći na lokalne izbore sa jedinstvenom listom, koju smo odavno, u okviru naše stranke, pripremili. Nije nam bitno da li ćemo dobiti 15 ili 20 poslaničkih mesta, jer će izbori, koji će biti raspisani godinu dana po pobedi udružene opozicije, pokazati ko je mađu nama najači rekao je Leković i dodao da 'sve opozicione stranke imaju isti cilj, jer će naredni izbori zapravo biti referendum na kome će narod glasati za i protiv vlasti'.

Milorad Jovanović, portparol DSS, uz ogradu da je odluka o izlasku na izbore donesena pod postojećim uslovima, i da bi, u slučaju da režim promeni Zakon o lokalnoj samupravi, opozicija ponovo morala da se dogovara o ovom pitanju, istakao je da prvi naredni korak treba da bude aktiviranje komisije koja utvrđuje kriterije za izradu izbornih lista.

Pošto smo u Beogradu imali tri mitinga, aktivnosti treba da prebacimo u unutrašnjost Srbije, gde ćemo organizovati mitinge, nastupe na tribinama i lokalnim TV stanicama naglašava Jovanović. On je dodao da će se kampanja DSS 'Posejmo seme prkosa po Srbiji' nastaviti i naglasio da stranke treba da deluju i zajedno i pojedinačno.

Vladan Batić, lider DHSS, smatra da bi trebalo početi zajedničku kampanju u svim gradovima Srbije u kojoj bi se nominovali potencijalni kandidati za izbore.

Batić je dodao da će se 'svi lideri opozicije u sledećih nekoliko dana dogovoriti o zajedničkom nastupanju i početi sa kampanjom, jer su do lokalnih izbora ostala samo četiri meseca'.

Narodni pokret 'Otpor' neće učestvovati u kampanji koju planira da pokrene udružena opozicija, potvrdio je za 'Blic' Ivan Marović, jedan od aktivista tog pokreta.

'Otpor' neće imati ništa sa tom kampanjom, već će se baviti akcijama kojima se bavio i do sada. Onog trenutka kada se izbori raspišu, mi ćemo pokrenuti svoju kampanju koja bi trebalo da animira ljude da izađu na glasanje rekao je Marović. LJ. Begenišić A. Ćubela Alternativa Miloševiću

BEOGRAD Demokratska alternativa upozorila je da Srbiju, koja je, kako je istaknuto, duboko zakoračila u haos, nasilje i mržnju, jedino opšti i pošteni izbori mogu da izvedu iz ambisa i vrate na pravi put.

Obaveza demokratske opozicije je da krene ne od sela do sela, već od kuće do kuće i narodu objasni da postoji demokratska alternativa Miloševiću i njegovom načinu vladanja zasnovanom na tuđim manama i ljudima s mrljom u biografiji. Srbiju mogu da spasu samo nekompromitovani, časni ljudi kojima je opšte dobro važnije od ličnih interesa, obraz od para, a istina od laži i prevara naglašava se u saopštenju DA.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.