Izvor: B92, 28.Jun.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Komunikacija dijaspore i matice
Beograd -- U Beogradu su danas otvoreni Vidovdanski dani dijaspore 2007.
Ministarka za dijasporu Milica Čubrilo izjavila je na otvaranju skupa da će to Ministarstvo biti "ombudsman dijaspore" kako bi pomoglo iseljenicima da ostvare svoja prava. Ministarstvo za dijasporu postoji da bi bilo na usluzi svim građanima u rasejanju, bez obzira na nacionalnu, versku ili partijsku pripadnost, rekla je ona.
Ministarka je dodala da je jedan od ciljeva Ministarstva izgradnja >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << poverenja, što je korak ka ekonomskoj, kulturnoj, sportskoj i drugim oblicima saradnje dijaspore i matice. Treba ponuditi partnerski odnos dijaspori, zasnovan na interesu Srbije da se dijaspora uključi u razvoj zemlje, rekla je ministarka.
Ambasador Trivo Inđić, govoreći u ime predsednika Srbije, naveo je da je pitanje raseljenika visoko rangirano tokom susreta predsednika sa stranim zvaničnicima, naročito u regionu. U tim razgovorima se insistira na zaštiti ljudskih i građanskih prava naših ljudi u inostranstvu, rekao je Inđić.
On je ocenio da je potrebna nova politika prema raseljeništvu, partnerski odnos prema dijaspori, bez ikakvih manipulacija, raskola i podela kakve su postojale u prošlosti.
Ministar trgovine Predrag Bubalo, govoreći u ime premijera Srbije, rekao je da je u Srbiji formirana vlada kontinuiteta i podsetio na ekonomske rezultate u prošloj godini. To su pokazatelji da država ide napred, i to prepoznaju i naši ljudi u dijaspori, rekao je Bubalo.







