Izvor: B92, 15.Okt.2010, 22:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Komisija: Revidirati zakon

Beograd -- Venecijanska komisija ocenjuje da je neophodno revidirati Zakon o javnom okupljanju kako bi njegove odredbe bile usaglašene sa Ustavom i evropskim standardima.

Na zahtev Ministarstva za ljudska i manjinska prava, Komisija je analizirala zakon i ocenila da on sadrži neke nedostatke.

Takođe je ocenila da primena ovog zakona može rezultirati kršenjem osnovnog prava na okupljanje koje je garantovano Ustavom Srbije i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
Venecijanska komisija, u saopštenju kao primer nedostatka zakona, navodi da je samo „građanima" dozvoljeno da organizuju okupljanja, da odredbe o procesu obaveštavanja deluju preširoko i rigidno, posebno, obaveza organizatora da osigura održavanje javnog reda.

Takođe navodi da su organizatorima nametnute i velike finansijske obaveze (npr. snošenje troškova nastalih zbog privremenih promena u saobraćaju i ostalih troškova nastalih dodatnim aktivnostima javnih službi.

Venecijanska komisija je ocenila da "spontana okupljanja" nisu definisana i da odredbe o zabranama i prekidu okupljanja deluju isuviše široko.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.