Izvor: B92, 18.Mar.2005, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Komentar: Tražili ste, gledajte

U četvrtak su zvonila zvona za Srbe stradale na Kosovu, a Ministarstvo prosvete je za ponedeljak zakazalo molitvenu šetnju za gimnazijalca ubijenog ispred njegove škole.

Svi se slažu da je užasno loviti ljude kao zveri i prebiti dete na smrt. Problemi nastaju kada pokušamo da objasnimo zašto nam se to događa. Na sajt B92 stiglo je mnogo komentara na vest o smrti beogradskog gimnazijalca. Vidim da je ogromna većina ljudi sav svoj gnev usmerila na decu koja su odgovorna >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << za smrt svog vršnjaka i na njihove roditelje. Malo ko je pomenuo da živimo u zemlji u kojoj je nasilje legitiman vid političke, nacionalne, verske i svake druge borbe.

Našoj deci su kao uzori ponuđeni: "crvene beretke", odnosno Jočićeva "jedinica s pijetetom", Milorad Ulemek, romantični legionar, zaštitnik srpstva i "žestok" momak sa beogradskih ulica, Arkanova udovica i prijateljica članova "Zemunskog klana", i Vladimir Lazarević, general optužen za najteže zločine, koga predsednik Vlade i patrijarh nazivaju časnim oficirom.

Ministar finansija moli preostale generale da se predaju da bismo dobili Studiju o izvodivosti, a preti trafikantima koji ne izdaju račun, sekretar Vlade Mihajlov na suđenju za ubistvo premijera kaže da je ona sramna izjava bila samo deo predizborne kampanje.

"Deca su nam besna, divlja, razuzdana i opasna", napisala je na sajtu jedna naša sugrađanka. A kakva da budu kad smo ih rađali i vaspitavali u zemlji koju smo uništili na strašan i sraman način. Mi smo je učinili takvom, jedino mi možemo da je izgradimo, ali ne tako što ćemo ići u molitvene šetnje i imati javni školski čas pod nazivom "Čas ljubavi i tolerancije" s porukom "Čuvajmo sebe, čuvajmo detinjstvo", kako je to zamislio ministar prosvete. Takođe se nadam da će Vuksanović odustati od uvođenja realnog aikidoa u naše škole. Ne sumnjam u njegove najbolje namere, ali neka razmisli da li je deci u ovakvoj zemlji potrebno dalje usavršavanje tuče.

A kako smo obeležili 17. mart? Prigodno smo se setili porodica čiji su članovi ubijeni i još jednom utvrdili da su UNMIK i KFOR odgovorni za sve što se dogodilo. A koju poruku smo poslali kosovskim Srbima? Posle samita srpskih političara u Palati Federacije saznali smo - ništa. Čović je opet rekao da plan za Kosovo postoji, samo treba još malo da se dotera.

Za to vreme meštani sela Batuse opkolili su seosku trafo-stanicu, čije osigurače brane do zuba naoružani policajci UNMIK-a i Kosovske policije. Oni brane neviđeno pravnu državu na Kosovu, čije zakone krše samo Srbi koji ne plaćaju struju. Tim Srbima se iz Beograda poručuje da ne pokleknu. Srbija bi, inače, mogla da im plati struju, ali neće jer ne želi da umanji njihov status žrtve. Kao da bi oni prestali da budu žrtve kad bismo im platili tu prokletu struju. I ne razumem zašto te iscrpljene ljude ponižavamo do kraja huškajući ih da po cenu života osvoje jednu seosku trafo-stanicu, kao da je ona poslednja linija odbrane svete srpske zemlje.

Komentar Svetlane Lukić deo je emisije "Peščanik", koja se na Radiju B92 reprizno emituje subotom u 16.00, a možete ga čitati i u rubrici "Moj ugao".

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.