Izvor: B92, 03.Jun.2004, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kolesar: Moje hapšenje je kampanja
Beograd -- Nemanja Kolesar tvrdi za B92 da je priveden u policiju iz političkih razloga, odnosno zbog predizborne kampanje.
Uprava za borbu protiv organizovanog kriminala saslušala je u utorak bivšeg šefa kabineta premijera Srbije Nemanju Kolesara zbog istrage o stečaju i prodaji smederevske železare "Sartid". Kolesar ne želi da komentariše "laži koje se ponovo šire o njemu":
"Moje privođenje i navodno hapšenje očajnički je pokušaj ove vlasti da na brzinu >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << pokupi političke poene. Imam utisak da, kako počne predizborna kampanja, svi se sete Kolesara da mu nešto prikače. Vladi koja do sada nije uradila ništa, potrebne su spektakularne akcije i podizanje medijske buke, kako bi se podigao privid funkcionisanja te iste vlasti, ali po njihovom scenariju i njihovoj direktivi. Nemam nameru da komentarišem ponovnu lavinu laži o meni, koja se ponovo iznosi u javnosti", rekao je Nemanja Kolesar za B92. Nemanja Kolesar je posle ove izjave odbio da odgovara na pitanja.
Potpredsednik vlade, Miroljub Labus, rekao je komentarišući izjavu Nemanje Kolesara, da mu taj dečko ne pada na pamet i dodao da je tokom posete Nemačkoj morao da čisti đubre koje je on napravio. Labus je izjavio da Agencija za sanaciju banaka nije imala nadležnost u odlučivanju o uslovima prodaje Sartida, o čemu je konačnu odluku donelo stečajno veće. "Privatizacija Sartida mora do kraja da se istraži, jer je to od velikog značaja kako bi se poboljšao inače veoma loš ugled koji Srbija ima među stranim investitorima", kaže Labus. On je rekao da je u razgovorima sa nemačkim privrednicima u Berlinu bilo reči o potraživanjima nemačke banke "Vest LB" koja je kreditirala Sartid, a koja neće imati priliku da naplati ta potraživanja.
"Zaključili smo da je to normalan poslovni rizik, jer nijedna država ne može da preuzme sav rizik banaka, ali ono što njih interesuje je da vide da li je u ovom slučaju bilo korupcije", kazao je Labus, ističući da je naša država obavezna da ima normalan pravosudni sistem koji će rešiti spor.
Potpredsednik Saveta za borbu protiv korupcije, Ivan Lalić, smatra da je u slučaju prodaje "Sartida" američkoj korporaciji Ju Es stil pogažen javni interes. On nije hteo da govori o izveštaju koji je Savet predstavio Vladi Srbije o "Sartidu", da ne bi, kako je istakao, ugrozio istragu i rad UBPOK-a: "Savet je uradio izveštaj o Sartidu još pre 20 dana. Sartid je prodat u stečajnom postupku, dakle trgovinski sudovi su u pitanju, ne ministarstvo za privatizaciju, i nama se učinilo da u tom lancu ponašanja Trgovinskog suda ima mnogo nerazjašenjenih mesta koja sugerišu da je moguća korupcija."
Analitičar Dušan Pavlović smatra da ipak treba pronaći način za obeštećenje banaka - bivših kreditora Sartida: "U stečajnom postupku stečajno veće nije priznalo dugove koje je Sartid imao i to je jednim dekretom urađeno. Onda je Sartid prodat bez dugova. Kada su se kreditori žalili i kada su zahtevali da se dugovi priznaju i da oni budu umešani u samu stečajnu proceduru, kršio se stečajni postupak tako što kreditori nisu imali nikakvog udela u samoj proceduri."









