Ko kuka, mora da ide iz Vlade

Izvor: Blic, 17.Apr.2009, 22:47   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ko kuka, mora da ide iz Vlade

Na poslednjoj sednici Vlade mnogi ministri su kukali kako su im mnogo smanjeni rashodi. Međutim, premijer je to presekao i svima poručio da je zbog krize potrebno da svi budu solidarni. Slažem se sa premijerom da je ovo vreme za hrabre, a da ko to nije, može da ide iz Vlade - prenosi za „Blic" atmosferu sa poslednje sednice Vlade ministar ekonomije i lider G17 plus Mlađan Dinkić.

On navodi da je sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem, premijerom Mirkom Cvetkovićem >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << i potpredsednikom Ivicom Dačićem dogovoreno da uštede moraju da se sprovedu odmah, odlučno i jedinstveno.

- Mora da se pokaže odgovornost i solidarnost na delu. Ako je neko nezadovoljan smanjenim rashodima, mora da bude svestan da niko nije nezamenljiv, bez obzira na to iz koje stranke dolazi - kaže Dinkić.

Ko je kukao?

- Neki su kukali, ne želim da spominjem imena, ali mislim da toga više ne sme da bude. Neki bi, umesto što se žale da im je mali budžet, trebalo da se zapitaju da li je uopšte potrebno da njihova ministarstva postoje.

Koja ministarstva ne treba da postoje?

- Dovoljno je pogledati koja su ministarstva neophodna i postoje svuda u svetu. Svuda postoje spoljni poslovi, odbrana, policija, ekonomija, finansije, pravda, prosveta, zdravstvo"

Ali ne postoje ni NIP, telekomunikacije"

- Tačno je. O svemu tome treba da se razgovara i mi smo spremni. Smanjenje broja resora bio bi logičan potez kojim bi se ceo ovaj paket vladinih mera zaokružio i bio bi tačka na i.

Pa da li će biti smanjenja Vlade koja ima isti broj resora kao kineska?

- Vladu treba smanjiti na 15 do 17 ministarstava. Manja Vlada bi bila ne samo jeftinija za građane već i daleko efikasnija i brža, što je najvažnije u krizi. Kada imate ovoliko resora, dok se mi nešto dogovorimo na nivou koalicije, pa u Vladi i dok to dođe do onih koji bi to trebalo da sprovedu, izgubi se mnogo vremena.

Kada bi došlo do smanjenja Vlade, kojih biste se ministara odrekli?

- Niko se nikoga neće odreći. Ne radi se ovde o pojedinačnim karijerama, već o objektivnoj potrebi društva da ima manju i efikasniju Vladu.



Ko je prepreka da se smanje ministarstva?


- Kada smo se dogovarali o merama Vlade protiv krize, tada je razgovarano i o smanjenju broja ministarstava. Tadić i ja smo bili za, dok je Dačić to samo primio k znanju. Kasnije sam Tadiću predložio da ako to SPS-u ne odgovara, mogu DS i G17 da smanje resore za koje odgovaraju.



Koji je bio odgovor lidera DS?

- O tome ćete morati s njim da razgovarate. Mogu vam samo reći da od te ideje ne odustajemo.

Doneta je odluka i da se smanje plate u državnoj upravi. Guverneru NBS se to ne sviđa i ta institucija najavljuje da će se žaliti Ustavnom sudu jer se narušava njena nezavisnost?

- Veoma cenim rad guvernera, ali moram da kažem da u ovom slučaju nije u pravu. Ako su svi smanjili plate, to mora da važi i za NBS koja uvek ima na raspolaganju opciju da sama donese odluku o smanjenju plata.

Odluka važi i za parlament. Zar se tako ne narušava odnos izvršne i zakonodavne vlasti?

- Parlament će i doneti zakon o smanjenju plata. O njemu smo govorili dve nedelje pre nego što smo ga predložili Skupštini. Postavlja se pitanje zašto u tom periodu parlament nije sam doneo takvu odluku? Očigledno da se čekala inicijativa Vlade koja vodi ekonomsku politiku, a smanjenje plata je deo te politike koja mora jednako da važi za sve.

Da li su mere koje su donete jedine ili bi trebalo očekivati novi paket usled novih naleta krize koji bi možda više pogodio građane?

- Pažljivo pratimo kako se kriza odražava na Srbiju. Jedna smo od prvih vlada koje su izašle sa konkretnim paketom mera. Ali sigurno je da G17 plus neće podržati nijednu odluku koja bi uticala na dodatno opterećenje privrede koja već sada ima problema sa likvidnošću. Takođe, posle zamrzavanja plata, bićemo protiv odluka koje dodatno otežavaju život građanima, pre svega srednjem sloju stanovništva.

Krediti za putovanja i traktore

Vlada Srbije je u četvrtak usvojila odluku po kojoj će podržati kreditiranje turističkih aranžmana samo u turističkim centrima u Srbiji?

- Turistički krediti će biti na šest i 12 meseci, sa kamatnom stopom od četiri i po odsto. Sledeće nedelje Vlada će doneti odluku i o mogućnosti kupovine novih domaćih traktora uz popust od 2.000 evra - kaže Dinkić i naglašava da kod ove druge odluke nije reč o programu staro za novo.

Akcije NIS za šest meseci

Kada će građani dobiti besplatne akcije NIS budući da je NIS zatvoreno akcionarsko društvo? Da li NIS može da se predomisli i ne otkupi akcije građana s obzirom na odnose sa Vladom koja nije poštovala uslove iz ugovora?

- Prema Zakonu o besplatnim akcijama, oni su dužni da to učine u narednih šest meseci od privatizacije preduzeća. Dakle, nije reč o volji nego o zakonskoj obavezi. Istovremeno radimo na promenama Zakona o besplatnim akcijama.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.