Izvor: B92, 27.Nov.2009, 14:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ko će zarađivati od autorskih prava
Beograd -- Nisam u sukobu interesa, akcije sam kupio kada nisam bio na javnoj funkciji, kaže za B92 premijer Mirko Cvetković.
Zbog akcija koje premijer Srbije Mirko Cvetković ima u Autorskoj agenciji za Srbiju, Predlog zakona o autorskim i srodnim pravima postao je i političko pitanje. Naime, ovaj zakon u proces naplate i raspodele sredstava autroskih prava praktično uvodi i agenciju koja se brine o pravima interpretatora "Prava izvođača", koja ima ugovor o saradnji sa kompanijom >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u kojoj premijer ima akcije.
Ko će i kako naplaćivati nadoknade za emitovanje spotova ili muzičkih numera na televizijama, radiju ili restoranima - reguliše Zakon o autorskim i srodnim pravima, koji je izazvao brojne polemike u muzičkoj industriji.
U Organizaciji proizvođača fonograma Srbije, koja je do sada praktično ubirala sve prihode, a zatim isplaćivali izadavače, muzičare i pevače, kritikuju to što se ovim zakonom uvodi obavezna kolektivna zaštita interpretatora.
Dragana Terzić iz Organizacije proizvođača fonograma kaže da to znači da svi interpretatori, da bi ostvarili svoje pravo, moraju da budu članovi agencije "Prava izvođača".
"Moraće, jednostavno, to će postati jedini vid da zaštite njihovih prava. To je kao da hoćete da prodate svoja kola - ne možete da idete sami da prodate svoja kola, ili da zalepite na staklo. Ne, morate da idete u agenciju da date njoj ovlašćenje da ona za vas prodaje ta kola”, objasnila je ona.
Agencija "Prava izvođača" se međutim nalazi na istoj adresi na kojoj i Autorska agencija, u kojoj premijer Srbije Mirko Cvetković ima akcije.
Takođe, u Statutu agencije "Prava izvođača" navodi se da se za obavljanje stručnih, administrativnih, tehničkih i drugih poslova agažuje Autorska agencija i da organizacija iz ostvarenih sredstava, pre raspodele članovima, izdvaja 20 odsto od ostvarenog prihoda za pokriće troškova Agencije.
Međutim, Živorad Ajdačić, predsednik Upravnog odbora PI-a, negira da se time praktično daje zarada premijeru Cvetkoviću.
Na zakon koji je u skupštinskoj proceduri amandman kojim se traži brisanje predloga o obaveznoj kolektivnoj zaštiti interpretatora podnela je Liberalno-demokratska partija.
"Mi osnovano sumnjamo da tu postoji sukob interesa. Naime, ovaj zakon na neki način sugeriše da će naknade za izvođače biti prikupljane od strane 'Prava izvođača’, koja nema infrastrukturu da to vrši i da će onda ta Agencija to poveriti firmi, dakle privatnoj kompaniji, čiji je suvlasnik premijer Vlade Srbije”, kazao je Ivan Andrić iz LDP-a.
Inače, preduzeće "Prava izvođača” je dozvolu za obavljanje delatnosti dobilo u junu 2007. godine od Zavoda za intelektualnu svojinu, a tadašnja šefica odseka za autorska i srodna prava Ljiljana Rudić-Dimić, sada je direktorka Autorske agencije za Srbiju.
Cvetković: Nisam u sukobu interesa
Povodom ove teme premijer Cvetković izjavio je za B92 pisanim putem :
Nisam u sukobu interesa. 5,62 odsto akcija u Jugoslovenskoj autorskoj agenciji kupio sam 2006. godine na berzi kad još nisam bio na javnoj funckiji.
Kompletnu svoju imovinu uključujući i vlašnistvo nad ovim akcijama uredno sam prijavio Odboru za sprečavanje sukoba interesa u momentu stupanja na javnu funkciju.
Takođe, svoja upravljačka prava, u skladu sa Zakonom, preneo sam na nepovezano lice. Dakle, smatram da sam uradio sve u skladu sa Zakonom.
Takođe, želim da ponovo istaknem da podržavam donošenje Zakona o autorskim i srodnim pravima koji je Vlada nedavno usvojila i uputila skupštini na razmatranje.
Tim zakonom se, između ostalog, ukida monopol na prikupljanje naknade po osnovu prava interpretatora. Donošenjem ovog zakona ova oblast će se urediti u skladu sa evropskim standardima.












