Izvor: B92, 19.Sep.2002, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kesić: Politika uslovljavanja nije novost
Beograd -- "Već tri godine se ponavljaju uslovljavanja i to nije nikakva novost u odnosima SRJ i SAD", rekao je Obrad Kesić, analitičar iz Vašingtona, kometarišući posetu ministra spoljnjih poslova Gorana Svilanovića u emisiji 'Kažiprst' Radija B92. "Nov je predlog zakona u američkom Kongresu, ali u suštini tu su dva stara uslova. Prvi uslov je saradnja sa Hagom, i dan danas američka vlada a pogotovo američki Kongres nisu zadovoljni nivoom saradnje sa Hagškim tribunalom. Pod >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << dva, od samog početka u odnosima sa novim vlastima u Srbiji postoji uslov da se poštuje Dejtonski sporazum, i da Jugoslavija nastavi da bude jedan od garanata tog sporazuma. To je pogotovo specifično što se tiče Kongresa, gde postoji snažna inicijativa da se prekine svaka saradnja sa vojskom Republike Srpske i sa obaveštajnim službama, i da se u zakonu posebno kaže da treba da se ukine svaka finansijska pomoć Beograda tim institucijama. Iako smo mi to rešili, u nekim nevladinim krugovima u Americi postoji uverenje da to nije prekinuto i tu postoje tvrdnje da postoji neki tajni budžet u vojsci ili mimo vojske, u ministarstvu unutrašnjih poslova, koji služi za podršku vojsci Republike Srpske. U Kongresu još uvek postoji mišljenje da Jugoslavija ne ispunjava sve odredbe Dejtonskog sporazuma", rekao je Kesić.Na pitanje kakvog će uticaja na Kongres imati izjava Vojislava Koštunice data u Malom Zvorniku, Kesić je odgovorio: "Ja sam bio sa njim u Njujorku, gde je tri puta javno govorio, i sva tri puta je ponovio istu poruku,a to je da sa jedne strane postoji želja, i sa jedne i sa druge strane Drine, da te granice koje dele narod, ne samo srpski narod, već narod bivše Jugoslavije, da se naparave sto propusnijima, da ne blokiraju, da ne dele, nego da spajaju. Da Drina spaja, a ne deli. Te granice, apsolutno, nisu važan faktor ako smo mi deo Evrope, ako je Bosna deo Evrope, ako imamo evropske garancije i ako poštujemo evropske zakone i pravosuđe, to jednostavno onda više nisu granice koje nas dele", istakao je Kesić u emisiji 'Kažiprst' Radija B92.





