Izvor: B92, 07.Nov.2003, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kasa: Ne molimo, već zahtevamo dvojno državljanstvo

Subotica -- Predsednik Saveza vojvođanskih Mađara Jožef Kasa izjavio je u petak da je sakupljeno više od 50.000 potpisa za peticiju kojom se od mađarskih vlasti traži dvojno državljanstvo za vojvođanske Mađare. Kasa je na konferenciji za novinare rekao da je SVM sa nekim strankama sakupio 31.000 potpisa, a da je Demokratska stranka vojvođanskih Mađara Andraša Agoštona prikupila 20.000 potpisa. "Niko ne može osporiti naš zahtev, ponajmanje to može matična zemlja. Sakupili >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << smo ovoliko potpisa da pokažemo da više ne molimo i ne tražimo dvojno državljanstvo, već ga zahtevamo", rekao je Kasa.

Predsednik SVM je kazao da se vojvođanski Mađari nisu nikada odrekli mađarskog državljanstva, već da su ga izgubili mimo svoje volje, kao posledicu svega što je pratilo Prvi i Drugi svetski rat. "Nismo mi izazvali ratove, niti smo se mi postrojavali na pogrešnu stranu. Nismo se odrekli mađarskog državljanstva, ostali smo bez njega protivno svojoj volji", rekao je Kasa. Izuzetak u tom smislu predstavlja Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara, rekao je Kasa, čiji je predsednik Šandor Pal u srpskom parlamentu osporio predlog da Tamaš Korhec bude izabran u komisiju za lustraciju, rekavši da u toj komisiji ne može biti neko ko ima dvojno državljanstvo. "Zbot toga Pal nije pozvan na današnju konferenciju za štampu, jer sa njim, barem kada je u pitanju dvojno državljanstvo, ne možemo sedeti za istim stolom", rekao je Kasa.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.