
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 15.Avg.2024, 13:09
Kakva je situacija u Evropi i kod nas kada je reč o stanju populacije prepelica i grlica? (AUDIO)
Nakon zabrane lova populacija grlice za samo tri godine (od 2021. do 2023.) u zapadnoj Evropi porasla je za čak 25%. Vest o oporavku stiže nakon što su vlade Francuske, Španije i Portugala potvrdile da će zabrana lova biti produžena i četvrtu godinu zaredom. Kod nas je trogodišnja zabrana lova na te ptice juče istekla i od danas se one ponovo love.
Grlica je ptica iz porodice golubova, nešto sitnija i šarenija od gugutki. Stanovnik je predela sa žbunjem i drvećem >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << u ravnici i pobrđu. Gnezdi se u Evropi, a zimuje u podsaharskoj Africi. Baš u vreme njihove seobe počinje lovna sezona. Procenjeno je da se do 2018. godine samo u Francuskoj, Španiji i Portugalu svake jeseni lovilo oko milion grlica.To je bio veliki udar na tu populaciju ptica. Osim lova i ostali faktori utiču na populacije divljih vrsta - to je nestanak staništa, industrijalizacija, monokulturna poljoprivreda, prekomerna upotreba pesticida… Svi ti faktori uslovili su to da je trend ove populacije bio u opadanju. Ono što je prvo moglo da se reši jeste da se zabrani lov jer je ove druge faktore malo teže rešavati, kažu u Društvu za zaštitu i proučavanje ptica Srbije koje se više od dve decenije kod nas bori da se trajno zabrani lov na prepelice i grlice jer su masovnim ubijanjem postale kritično ugrožene. Njihova borba dala je rezultat pa je 2021. godine lovna sezona na prepelice, skraćena 15 dana, tako da počinje od sredine avgusta, a moratorijum je stavljen na lov na grlice. Prema rečima Uroša Stojiljkovića iz tog udruženja u rešavanju ovih problema potrebna je međunarodna saradnja, jer jedna zemlja ne može sama rešavati ovaj problem:
Ipak, ta privremena odluka ustanovljena izmenama Pravilnika o proglašenju lovostaja zaštićenih vrsta divljači kod nas juče je prestala da važi za grlice, jer je ukinut moratorijum, kaže sekretar Lovačkog saveza Vojvodine Miloš Kunovac:
I dok je u zapadnoj Evropi povećana populacija grlica, zabrana lova je produžena i četvrtu godinu zaredom. Da bi se povećala populacija grlica, potrebno je da postoji monitoring, da se ta vrsta posmatra i da se zna njena brojnost, da li raste ili opada. To bi trebalo da bude deo akcionog plana, ali to kod nas nije rađeno, dodaje Stojiljković:
Lov na prepelice i grlice kod nas je godinama podstican kroz lovni turizam koji je omogućavao stranim lovcima lov u nedovoljno kontrolisanim uslovima. Tako se razvio šverc tih ptica iz Srbije. Svi se sećamo afere iz 2001. godine pod nazivom “Balkanske ptice” kada je samo u jednom slučaju otkriveno više od 120.000 ubijenih jedinki, od kojih je preko 41 odsto u tovaru bilo sa liste prirodnih retkosti u Vojvodini. Tokom lovne sezone na prepelice koriste se elektronske vabilice kojima se glasno dozivaju prepelice kako bi ih krivolovci masovno ubijali. Korišćenje elektronskih vabilica kod nas je zabranjeno putem nekoliko zakona - Zakonom o zaštiti prirode, Zakonom o divljači i lovstvu, te nizom međunarodnih ugovora. Prema domaćem Кrivičnom zakoniku korišćenje tih uređaja u lovištu okarakterisano je kao krivično delo za koje je zaprećena zatvorska kazna od 6 meseci do 3 godine. U Društvu za zaštitu i proučavanje ptica Srbije procenjuju da se tokom lovne sezone širom Srbije koristi 600 do 1.000 takvih uređaja koje u sigurnu smrt odvode na desetine hiljada prepelica. Zbog toga članovi ovog udruženja u vreme lovne sezone izlaze na teren kako bi prijavili sve one koji koriste nedozvoljena sredstva u lovu na te ptice jer vabilice višestruko ugrožavaju prepelice objašnjava Uroš Stojiljković:
I u Lovačkom savezu Vojvodine ne odobravaju i sankcionišu svoje članove koji se bave krivolovom, ističe sekretar Miloš Kunovac:
Da bi krivolov bio sprečen, potrebna je saradnja svih u lancu - od lovačkih udruženja, civilnog sektora, policije, tužilaštva i sudsta. U Društvu za zaštitu i proučavanje ptica Srbije kažu da je situacija nešto bolja, ali još uvek sve karike u lancu ne funkcionišu u potpunosti jer se ne kažnjavaju oni koji krše zakon kaže Uroš Stojiljković:
Uoči početka lovne sezone na prepelice Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije je omogućilo javnosti uvid u mapu svih zabeleženih slučajeva upotrebe vabilica od 2000. godine i pozivaju građane da ukoliko čuju glasno oglašavanje prepelica na poljima i njivama, pozovu udruženje. Oni će im dati instrukcije kako dalje da postupaju, pozovu policiju, prijave slučaj nadleženim institucijama i spreče masovno ubijanje tih ptica. Članovi udruženja kažu da će i ove godine do kraja septembra, do kada traje lovna sezona na ove ptice, biti na terenu i veruju da će svojim prisustvom promeniti situaciju nabolje, a to je da se smanji pritisak na nestajanje ugroženih vrsta ptica – prepelica i grlica.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...