Kako sačuvati srce?

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 29.Sep.2022, 12:20

Kako sačuvati srce?

Svetski dan srca je ustanovljen 2000. godine, sa ciljem da informiše ljude širom sveta da su bolesti srca i krvnih sudova vodeći uzrok smrti. Svake godine u svetu 18,6 miliona ljudi umre od bolesti srca i krvnih sudova, a procenjuje se da će do 2030. godine taj broj porasti na 23 miliona. 

Svetska federacija za srce upozorava na to da najmanje 80 odsto prevremenih smrti od srčanog i moždanog udara može da se spreči kontrolom glavnih faktora rizika. Koji su to rizici, kako >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << na njih možemo da utičemo i šta je to što bi trebalo da znamo, o, pored mozga, najdragocenijem organu, pitali smo direktora Instituta za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici, dr Aleksandra Redžeka, koji je bio gost Jutarnjeg programa RTV-a.

Brojni su faktori na koje možemo da utičemo kako bi sačuvali srce a to su zdrav san, ishrana, zdravo okruženje i preventivni pregledi.

"Svakih deset minuta u Srbiji srčani ili moždani udar ugasi jedan život, što je zabrinjavajuća statistika jer godišnje ostajemo bez jednog grada veličine Sombora ili Vršca" kaže za RTV dr Redžek.

Kako biste sačuvali srce ključna je primarna i sekundarna prevencija.

"Bolje sprečiti, nego lečiti", zaključio je dr Redžek direktor Instituta za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Danas se obeležava svetski dan srca

Izvor: JUGpress.com, 29.Sep.2022

NIŠ..Cilj obeležavanja Svetskog dana srca je podizanje svesti stanovništva o kardiovaskularnim bolestima. Bolesti srca i krvnih sudova vodeći su uzrok morbiditeta i smrtnosti u svetu i u Srbiji, a posebno starijih osoba. Visok udeo kardiovaskularnih bolesti u radno aktivnom stanovništvu najčešći...

Nastavak na JUGpress.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.