Izvor: B92, 11.Jan.2007, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kako Srbija izgleda na CNN-u
Beograd -- Dugo najavljivana reklamna kampanja Srbije na CNN-u izazvala različite reakcije javnosti.
Predstavnici Turističke organizacije Srbije zadovoljni su prikazanim spotovima i ove godine očekuju veći broj turista, a domaći marketinški stručnjaci smatraju da kampanja nije na pravi način dočarala atmosferu u Srbiji.
Dva spota koja se u udarnim terminima emituju na CNN-u prikazuju Srbiju kao zemlju u Evropi, u kojoj ima crkava, lepih građevina i netaknute >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << prirode. Ljudi se pojavljuju u nekoliko kadrova.
Za profesora na Fakultetu dramskih umetnosti Gorana Pekovića reklamni slogan "Trenuci za pamćenje" loša je kopija nekada veoma popularnih intermeco-spotova.
"Ako je namera, ove veoma neuspešne kampanje, bila promeniti imidž Srbije, onda je trebalo prikazati ljude, da gledaoci iz Francuske, Nemačke, Velike Britanije... vide da ovde žive normalni ljudi koji vole da se zabavljaju, da izlaze", kaže on.
Reklamnu kampanju na CNN-u komentarisali su i čitaoci sajta B92. Za neke su spotovi patetični, u stilu osnovaca koji snimaju Beograd mobilnim telefonom, za neke su pozitivna promocija Srbije, dok se drugi pitaju gde su u njima Guča i Exit.
Direktor TOS-a Miodrag Popović takve komentare naziva zluradim i kaže da je javnost prebrzo i pogrešno procenila prvo pozitivno pojavljivanje Srbije na CNN-u.
"Guče i Exita nema iz prostog razloga što su to manifestacije, a ne turističke destinacije. Pretpostavljam da ste videli kadrove koji se odnose na prirodu, a da niste videli ono što smo radno nazvali 'grad', gde se vide Beograd, Novi Sad i gde stvarno ima ljudi", kaže on.
Peković kaže da su druge države, pre no što su krenule u reklamiranje na stranim televizijama, jasno definisale strategiju turističke kampanje, što se vidi i u kvalitetu njihovih spotova. Kampanja koja je Srbiju koštala pola miliona evra tek je početak jer iz TOS-a najavljuju saradnju i sa ostalim stranim TV-mrežama.




