Izvor: B92, 12.Apr.2010, 13:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
KV: Privremene mere sve izvesnije
Kraljevo -- Nova većina u Skupštini grada Kraljeva opet nije obezbedila kvorum za održavanje sednice. Uvođenje privremenih mera sve izvesnije.
Nastavak 23. sednice koja je dva puta bezuspešno održana, danas je imala svoju brzu završnicu bez epiloga. Predsednik Skupštine je na osnovu člana 45. stav 4. Poslovnika o radu Skupštine grada Kraljeva, a na zahtev nove koalicije i predlagača povukao sve dopune tačaka dnevnog reda i zaključio sednicu, rečima "da ova Skupština >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i nova koalicija ne želi da troši narodne pare".
Naredna će biti zakazana u narednih nedelju dana, ali samo veliki optimisti misle da će parlament imati većinu. Poslednja solucija je uvođenje privremenih mera 23. aprila.
Nade, ukoliko su i postojale u prethodna dva zasedanja, na 23. sednici, koja je danas u rekordno kratkom roku završena, su raspršene.
Naime, svi predlozi dnevnog reda koalicije koja je nedavno došla na vlast su zakonskim poslovnikom skinuti sa dnevnog reda i sednica je okončana time da ova Skupština i odbornici ne žele da troše narodne pare.
"Zakonski novu sednicu ću zakazati u narednih nedelju dana. Tvrdim da i dalje nismo za privremene mere, što druga strana ovim činom ne potvrđuje”, rekao je Tomislav Ilić, predsednik Skupštine, i dodao da njegova odbornička grupa neće pregovarati sa kolicijom Za evropsku Srbiju.
Ukoliko se u parlamentu, koji ima 70 odbornika, nađe 36, moguće je nastaviti rad, ali je ta slika sve bleđa. Trenutna vlast tvrdi da nedolazak odbornika, a danas je bio još jedan manje nego na prethodnoj sednici, ne znači slabljenje nove koalicije, ali će iskoristiti sve zakonske okvire da se rad nastavi.
Lidet Pokreta za Kraljevo Ljubiša Jovašević je inače pozvao i Vladu da uzme učešće u rešavanju novonastalog problema, što je bilo iznenađenje.
"Koristićemo sve zakonske okvire i iskustva drugih, pozvaćemo i DS, da, ali institucionalno pozivamo Vladu Srbije da ako treba i pre 23. aprila uvedu prinudnu upravu jer su samo u tome efikasniji”, kaže on.
Prema tvrdnjama lidera Pokreta za Kraljevo ovoga puta je u igri znatno veći zalogaj od izgradnje hidroelektrana, sumnjive ekološke inicijative u Medijapanu.
"Nemojte me pitati o imenima, ali kazaću vam dalje da su u igri Stadion na Ibru, devet hektara zemljišta upravne zgrade Magnohroma, koje bi na osnovu dugovanja ovog preduzeća, gradskoj upravi, trebali da pripadnu gradu, zatim 40 hektara zemljišta Sportskog aerodroma, jer je za uzletničku pistu neophodno 22 hektara”, navodi Jovašević.
Tako se osim prodaje i kupovine odbornika, za koje nema dokaza, na listi činjenja našlo i pitanje Prostornog i urbanističkog plana.
Reagujući na optužbe v.d. gradonačelnika Kraljeva Ljubiša Simović se upravo osvrnuo na prethodne privremene mere.
"Kada smo imali optužbe, mi smo ih argumentovano i papirološki sa parcelama i dostavili. Ja zato pozivam Policiju, neka se slobodno bave ovim optužbama, jer kada smo mi to činili bilo je sa dokazima koji su sada u istražnom postupku. Ovakav način je na žalost po grad i građane Kraljeva poguban. Mi smo i dalje za pregovore, ali očigledno to ne zavisi samo od nas”, kaže on.
Dok se lideri i odbornici međusobno optužuju u ovom gradu, gde privreda odumire, investicije zbog nesloge stoje.
Kako stvari stoje za bilo koju političku strukturu u gradu kombinatorika magičnog broja 36 je teško ostvarljiva. Privremene mere su izgleda rešenje, a ko će ih dalje predstavljati odlučiće glas naroda, samo da li razumno.
Pat pozicija u Kraljevu
Izvor: RTS, 12.Apr.2010
Kraljevo sve bliže uvođenju privremenih mera, jer je sednica Skupštine u tom gradu ponovo otkazana zbog nedostatka kvoruma. Vladajuća koalicija saopštila da će primeniti sve zakonske mogućnosti kako bi sprečila uvođenje privremenih mera. ..Nakon dva odlaganja zbog nedostatka kvoruma, sednica...





