Izvor: Blic, 25.Feb.2006, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Jočić mora da ode zbog razgovora s Legijom

Jočić mora da ode zbog razgovora s Legijom

Rajko Danilović, advokat Ružice Đinđić, supruge ubijenog premijera, zahteva od Drugog opštinskog tužilaštva da pokrene pretkrivični postupak protiv ministra policije Dragana Jočića i šefa BIA Radeta Bulatovića, nakon što je MUP Srbije potvrdio za B92 da postoji beleška o njihovom razgovoru sa Miloradom Ulemekom Legijom, prvooptuženim za ubistvo premijera Zorana Đinđića u noći kada se predao.

Ovim priznanjem >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << da je razgovor ipak obavljen MUP je zapravo potvrdio da je prekršena zakonska procedura, jer je, kako kaže sudija Maja Kovačević-Tomić, portparol Specijalnog suda, obavljen bez dozvole predsednika sudskog veća. Šta su te noći Bulatović, Jočić i Ulemek razgovarali, ostaje tajna, jer je MUP odbio da otkrije sadržaj službene beleške.

- Tužilac Drugog opštinskog suda mora da zahteva od policije sadržinu tog razgovora kako bi utvrdio da li je počinjeno krivično delo zloupotrebe položaja. On mora da ustanovi da li je pri nedozvoljenom razgovoru vršen pritisak na Ulemeka, ili je nagovaran i podstrekivan na prikrivanje krivičnog dela ili učinioca, ili zatiranje tragova - navodi Danilović.

On smatra da Jočić i Bulatović zbog prekršene zakonske procedure pri predaji Ulemeka treba da snose u najmanju ruku političku odgovornost i budu smenjeni.

- Time što ćemo reći da je prekršena procedura a da to nije krivično delo, nismo stavili tačku. To samo ukazuje na obavezu tužioca da ih sasluša i sazna o čemu su pričali nasamo s čovekom koji je bio u bekstvu kao optužen za ubistvo premijera, pa se predao, i koji po Zakoniku o krivičnom postupku treba da bude odveden pravo u zatvor - navodi on.

Maja Kovačević-Tomić kaže da su ministar policije i direktor BIA prekršili procesna pravila ako su s Ulemekom obavili razgovor, koji je trebalo da bude prosleđen u prvi SUP na identifikaciju, a zatim da se prosledi direktno u Centralni zatvor.

- Ukoliko to nije ispoštovano, prekršena je zakonska procedura i tužilac je dužan da reaguje, da ispita s kim se Legija sastajao i da utvrdi da li tu ima krivičnog dela - navodi ona.

Zašto tužilac Drugog opštinskog suda do sada nije pokrenuo pretkrivični postupak protiv Jočića i Bulatovića, juče nismo uspeli da saznamo.

- Da smo u demokratskom društvu, oni bi već zbog kršenja procedure bili u najmanju ruku smenjeni - navodi Danilović.

Dr Goran Ilić, docent na beogradskom Pravnom fakultetu na predmetu procesno krivično pravo, kaže za 'Blic' da Milorada Ulemeka nakon predaje nije mogao da saslušava ni policajac.

- Ulemek je prilikom predaje bio u specifičnoj situaciji, jer se protiv njega već vodio postupak i isključivo je mogao pred sudom da da izjavu. Postoji mogućnost da bude ispitivan za neka druga krivična dela, ali i za to je neophodna dozvola suda - kaže dr Ilić.

On naglašava da je suštinski bitno da, ako je sa Ulemekom obavljen razgovor u vreme njegove predaje, to nije urađeno po zakonu.

Dodao je da Ulemek tada nije bio upoznat sa pravima i nije imao branioca, pa službena beleška o tom razgovoru može biti interna informacija i ne može da bude dokaz.

Dr Momilo Grubač, profesor privatnog pravnog fakulteta 'Union' u Beogradu, naglašava da je važan sadržaj razgovora sa Ulemekom, a da iz forme, ko je i kada pričao i ko je eventualno izlazio sa razgovora a ko je ostajao sa Ulemkom, ne može zaključiti da je nešto bili protivzakonito. U noći Ulemekove predaje Jočić je hitno helikopterom doleteo sa Kopaonika u Beograd i tadašnjem komandantu Žandarmerije MUP-a Srbije Goranu Radosavljeviću Guriju dao nalog da Ulemeka odvede u kabinet načelnika Resora javne bezbednosti Miroslava Miloševića.

- Moj zadatak je bio da ga dovedem, a posle toga smo Milošević i ja izašli iz kancelarije i otišli svojim putem. Izašli smo jer je ministar policije rekao da on hoće da obavi neki razgovor sa Ulemekom, zamolio je da mi idemo na svoje zadatke, što smo i uradili. Izvršio sam naređenje i otišao. Nikada nisam saznao o čemu su razgovarali. Ako kažu da postoji službena beleška o tom razgovoru, verovatno je tako. Trebalo bi da je tu zapisano o čemu su razgovarali, a da li je baš tako, to znaju svedoci razgovora Ulemek, Jočić i Bulatović - navodi on. Tanja Nikolić-Đaković - Vuk Cvijić

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.