
Izvor: Blic, 16.Feb.2011, 23:30 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Jeremić zatražio istragu UN o trgovini organa
NJUJORK - U Njujorku je kasno večeras završena sednica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (SB UN) na kojoj je razmatran najnoviji izveštaj generalnog sekretara svetske organizacije Bana Ki Muna o situaciji na Kosovu.
Stavove Srbije zastupao je šef diplomatije Vuk Jeremić, koji je zatražio da SB UN pokrene istražni mehanizam kojim bi se ispitali navodi iz izveštaja specijalnog izvestioca Saveta Evrope Dika Martija o trgovini ljudskim organima na Kosovu.
Jeremić >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << se večeras u Njujorku založio za sveobuhvatnu i nezavisnu istragu o navodima iz izveštaja Dika Martija o trgovini ljudskim organima, koja bi imala mandat Ujedinjenih nacija.
Po rečima srpskog ministra, istraga Euleksa neće biti dovoljna, jer Euleks nema mandat da sprovede ozbiljnu istragu.
"Stav Srbije je da je rešenje u uspostavljanju ad hok istražnog mehanizma koji će stvoriti Savet bezbednosti i koji će ovom telu biti odgovoran", istakao je Jeremić.
On je podsetio da je "tako bilo i u svim ostalim slučajevima ratnih zločina na Balkanu, bez obzira na to kojoj su strani pripadali počinioci i bez obzira na njihovu političku ulogu".
"Želim da budem jasan. Doprinos Euleksa u otkrivanju onoga što se dogodilo na Kosovu biće od suštinskog značaja. Međutim, samo to neće biti dovoljno jer Euleks ne može da deluje izvan Kosova - a optužbe obuhvataju ne samo teritoriju Kosova, već i različite članice UN u Evropi, Aziji i Africi", naveo je srpski ministar.
Istraga bi, takođe, trebalo da osigura efikasnu zaštitu svedoka i program za njihovo premeštanje kao bi se garantovalo verodostojno svedočenje za sve, istakao je Jeremić i upozorio da je zaštita svedoka akutan problem na Kosovu.
Jeremić je dodao da jedna institucija mora da koordiniše istražni proces, rukovodi pitanjima jurisdikcije i omogući odgovarajuću podelu pravde.
Po njegovim rečima, jedino se uz pomoć učešća SB UN može sprečiti pojava utiska o dvostrukim standardima u podeli pravde. Srbija, kako je rekao, od Saveta bezbednosti UN traži da ispita istinitost optužbi iznesenih u Martijevom izveštaju, i - ukoliko dokazi to potvrde - da svi krivci budu privedeni pravdi.
Sednica, na kojoj će se raspravljati o najnovijem izveštaju generalnog seketara UN o situaciji u pokrajini, pokriva period od 19. oktobra prošle godine do 15. januara ove godine, u okviru kojeg je i specijalni izvestilac Saveta Evrope Marti podneo svoj izveštaj.
Jeremić je istakao da Srbija ne očekuje da diskusija o ovome bude završena danas, već da je današnja sednica početak zajedničkog napora da se dođe do konsenzusa kako da se reši ovo pitanje.
On je pozvao veliku većinu članica UN koje nisu priznale Kosovo da ostanu pri svom principijelnom stavu, obezbeđujući da unilateralni pokušaji da se nametnu ishodi za etničke i terotorijalne sporove ne budu legitimizovani i sprečavajući da Kosovo postane opasan i destabilizujući presedan.
Na sednici, koja se održava uoči trogodišnjice jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova, šef srpske diplomatije je ponovio stav Srbije - da je ta nezavisnost ništavna i da je Srbija nije niti će je priznati, ni eksplicitno ni implicitno.
To će, kako je rekao, doprineti i zdravoj atmosferi i omogućiti da dugoočekivani dijalog Beograda i Prištine može da počne.
Napominjući da UN ostaju glavni faktor u pokrajini, Jeremić je ukazao da je Srbija snažno opredeljena za dijalog, i da deli stav generalnog sekretara da je to "dragocena prilika da se reše dugogodišnja pitanja što će značajno doprineti konsolidaciji mira, stabilnosti i pomirenja na Kosovu i širom regiona".
Jeremić je naveo da će biti mnogo pitanja o kojima treba da se diskutuje, i da će neka od njih biti komplikovana.
"Moja zemlja je posvećena rešavanju svih razlika za pregovaračkim stolom. Pozdravljamo priliku koju dijalog predstavlja, nameravamo da je maksimalno iskoristimo, što očekujemo i od druge strane", dodao je Jeremić.
Kada je reč o srpskom kulturnom nasleđu, Jeremić je rekao da Srbija apeluje na sve potencijalne donatore da pomognu kako bi proces rekonstrukcije srpskih crkava i manastira, uništenih u pogromu marta 2004. godine, bio završen.
Jeremić je ukazao i da se u Banovom izveštaju skreće pažnja na mali broj interno raseljenih lica. Naime, u periodu koji pokriva izveštaj vratilo se 120 Srba od njih 205.835 koliko ih je bilo proterano od juna 1999. godine.
Govoreći o izborima održanim nedavno na Kosovu, Jeremić je podsetio na navode iz Banovog izveštaja da njegov specijalni predstavnik "nije raspisao izbore, niti su oni organizaovani u okviru Rezolucije SB UN 1244, niti će potvrditi rezultate". Prema Jeremiću, potrebno je ispitati rezultate izbora, koji su, kako je rekao prema svemu, bili puni mrlja.
On je rekao da se u Banovom izveštaju navodi zaključak Evropske mreže organizacija za nadgledanje izbora da je zabeležen veliki broj nepravilnosti što je u velikoj meri uticalo na poverenje u demokratski proces na Kosovu.
Sednica SB UN se održava posle vanrednih poslaničkih izbora održanih decembra na Kosovu i posle objavljivanja izveštaja Dika Martija o trgovini ljudskim organima tokom rata.
Čitaku: Na Kosovu poboljšana bezbednost i položaj manjina
Vršilac dužnosti ministra spoljnih poslova Kosova Vljora Čitaku izjavila je večeras u Njujorku da je Kosovo proteklih meseci bilo suočeno sa teškim političkim izazovima i prevremenim izborima, ali da je situacija stabilna i da su bezbednosne prilike sve bolje.
"Iznad svega, treba naglasiti da su se građani Kosova jasno potvrdili kao energično i stabilno društvo koje gleda napred, u kojem se poštuju individualne slobode i u kojem institucije funkcionišu u interesu svih građana Kosova, bez obzira na njihovo etničko ili versko poreklo", rekla je Čitaku na sednici SB UN.
Čitakova je ponovila da Vlada Kosova, "sa ogorčenjem" odbacuje izveštaj izvestioca Saveta Evrope Dika Martija o trgovini ljudskim organima na Kosovu, navodeći da je taj izveštaj "naštetio međunarodnom ugledu" Kosova.
"Vredno je pomena da optužbe u izveštaju nisu nove. One su već bile predmet međunarodne istrage, pre svega Međunarodnog suda za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji, UNMIK-a, u novije vreme Euleksa", rekla je Čitakova.
"Srbija i Kosovo žele da postanu članice EU. Proces uspostavljanja jasnih, transparentnih i merljivih temelja za progres u unutrašnjim reformama i dobrosusedskim odnosima biće motor dijaloga Srbije i Kosova", rekla je Čitakova.
Zanijer: Dostaviti dokaze
Sednica SB UN je počela govorom šefa UNMIK-a Lamberta Zanijera, koji je izjavio da bi navode u Martijevom izveštaju trebalo uzeti sa punom ozbiljnošću i poručio da bi istraga o ovom slučaju trebalo da bude prioritet u interesu svih.
Zanijer je istakao da svi koji imaju sazanja slučajevima trgovine organima, uključujuči i Martija, moraju da predaju te dokaze istražnim organima bez odlaganja.
"Ključno je zaštiti svedoke", rekao je Zanijer i ukazao da je razgovarao sa šefom Euleksa Gzavijerom de Marnjakom i da je uveren da je Euleks spreman za istragu.
On je ponovio spremnost UNMIK-a da pruži punu podršku istražnim organima u ovom slučaju.
Povezane vesti: Sutra izveštaj Ban Ki Muna o Kosovu Marti: Ubijanje svedoka je skandal, ne moj izveštaj Utvrditi ima li dovoljno dokaza za istragu o Martijevom izveštaju De Marnak: Euleks spreman za istragu trgovine ljudskim organima Biler: Uskoro mere protiv krijumčarenja na severu Kosova