Izvor: Glas javnosti, 28.Jan.2010, 09:23 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Jeremić: Srbija i Crna Gora nisu zavađene
BIJELO POLJE - Srbija i Crna Gora uvek su kroz istoriju koračale zajedno, nikada nismo bili zavađeni i nikada ne smemo biti! Ovo je sinoć poručio ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić na Svetosavskoj svečanosti u Bijelom Polju, ističući da je sabornost naroda Srbije i Crne Gore, u veri, običajima i duhovnom nasleđu, neuništiva.
- Prenosim vam najsrdačnije pozdrave iz bratske Srbije, a pre svega od našeg predsednika Borisa Tadića. Na ovaj dan prisećamo se Svetog Save, >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << simbola iskonske narodne mudrosti i sabornosti. Sveti Sava nam ukazuje da se moramo uzdati u sebe, u svoju pamet i u svoj moral - poručio je Jeremić i dodao da samo staloženi i jedinstveni možemo trajati u vremenu i svetu.
- Poziv Svetog Save je poziv pomirenja, poziv oprosta u kojem su sabornost i svetost temelj naših vrednosti. To je poziv koji miri zavađenu braću - istakao je Jeremić.
Pozivajući se na Savin zavet, ministar je ocenio da "nema veće nesreće od sukoba među braćom, niti veće mudrosti od one koja zbori da nas niko drugi neće uspraviti ako se sami ne uspravimo, u najtežim vremenima, i pred najvećim iskušenjima".
- Ponovo je naše najveće iskušenje Kosovo - ukazao je Jeremić i citirao patrijarha srpskog Irineja, koji je Kosovo označio kao "naš Jerusalim".
- U borbi za Kosovo nećemo popustiti ni pedalj. Kosovo se branilo vekovima, branimo ga mi danas, i braniće ga oni posle nas - zaključio je ministar spoljnih poslova.
Srbija i Crna Gora nisu zavadjene, ali kod Crnogoraca postoji jasna i javna netrpeljivost prema Srbima. Da to nije tako Crna Gora se ne bi odvajala od Srbije, ne bi priznala nezavisnost Kosova, ne bi branila dvojno drzavljanstvo svojih gradjana i ne bi proglasavala neku dukljansku crkvu.
Drugo pitanje je zasto se Srbija toliko lepi za CG pored svega navedenog. A sto se tice svetosavske poruke, Crnogorci ocigledno ne priznaju ni zajednicku crkvu ni zajednicke svece.
Ako ste Ti i Tadic Srbija(a tako se ponasate) onda si u pravu.














