
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 10.Sep.2008, 18:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Jeremić: Počele domine da padaju
BEČ - Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić rekao je u Beču na sednici Stalnog saveta OEBS-a da su predviđanja o posledicama jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova počele da se obistinjuju, ali da još nije kasno da se sprieči da stvari izmaknu kontroli.
"Sistem bezbednosti i saradnje u Evropi je oštećen. Domine su počele da padaju", rekao je Jeremić, napomenuvši da sa žaljenjem mora da konstantuje da su posledice "kosovskog presedana" >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << rasplamsale secesionističke pokrete u svetu. On je podsetio da je na poslednjoj sednici OEBS-a 19. februara upozoravao na presedan "koji bi mogao da se izrodi iz prezrivog neuspeha kosovskih Albanaca da prigrle evropske principe 21. veka, pre svega kompromis, ustupak i izgradnju konsenzusa".
Samo pravo i diplomatija
Jeremić je rekao da Srbija namerava da nastavi da doprinosi obnovi stabilnosti u regionu i da je odbacila bilo kakvu upotrebu sile protiv svoje odmetnute pokrajine i nije pribegla bilo kakvim drugim jednostranim opcijama, kao što je nametanje ekonomskih sankcija.
On je naveo da je u okviru tog diplomatskog pristupa, za koji se opredelila Srbija, treba posmatrati i njenu inicijativu da Generalna skupština UN zatraži mišljenje Međunarodnog suda pravde o legalnosti kosovske nezavisnosti.
Navodeći da se time ne traži zauzimanje političkih pozicija prema jednostranoj nezavisnosti Kosova, Jeremić je istakao da bi predavanje tog problema Sudu moglo biti od velike koristi.
Pravo države na - međunarodno pravo
On je naveo da bi, zahvaljujući tome odnosi u regionu mogli biti popravljeni, nezavisnost Kosova ne bi mogla poslužiti kao problematičan presedan za bilo koji secesionistički pokret u svetu i dobio bi se politički neutralan, ali pravno autoritativan stav o tome kako bi mnoge zemlje, koje se još kolebaju po pitanju nezavisnosti Kosova, trebalo da postupe.
"Najvažniji razlog zbog kojeg ovo pitanje treba uputiti Međunarodnom sudu pravde jeste da je ugrožen vitalni međunarodni princip - pravo bilo koje države UN da postavi jednostavno, elementarno pitanje kompetentnom sudu. Glasati protiv ove rezolucije predstavlja glasanje za uskraćivanje prava bilo kojoj zemlji da traži pravno pribežište kroz sistem UN", rekao je Jeremić.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...