Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 28.Mar.2017, 16:13 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Jeremić: Ne stidim se nacionalnih osećanja
Predsednički kandidat Vuk Jeremić izjavio je danas da kao predsednik Srbije namerava da se angažuje i u unutrašnjoj i u spoljnoj politici, uz ocenu da kad dođe na vlast sadašnja vladajuća koalicija neće više biti na okupu.
Nameravam da političku snagu stečenu na predsedničkim izborima koristim aktivno i da utičem na procese u zemlji, kao i na odlučivanje, rekao je Jeremić i napomenuo da se nikad do sad nije desilo da predsednik ne iskoristi svoj legitimitet za promene.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << />
Kao primer je naveo aktuelnog predsednika Tomislava Nikolića, posle čijeg izbora je promenjena vlast u Srbiji.
Jeremić je naglasio da je on jedini kandidat za predsednika koji je izašao sa konkretnim programom od 70 mera.
Prema njegovim rečima, najveći unutrašnji problemi Srbije danas su nezaposlenost, kao i katastrofalno zdravstvo i školstvo.
Glavni ciljevi su mi da smanjim nezaposlenost i podizanje standarada, a to će, kako je predočio, činiti tako što će iskoristiti svoj međunarodni ugled u svetu i dovoditi kvalitetne investitore, a ne "ove koje danas imamo".
Jeremić smatra da je on, više od svih ostalih kandidata, predmet agresivne medijske kampanje.
To je zbog toga što je izvesno da ulazim u drugi krug i što imam hrabrosti da, politički rečeno, nokautiram Aleksandra Vučića, kao i zato što nemam zadrške da govorim istinu i da pominjem one čija imena se ne pominju, na primer Andreja Vučića, kazao je Jeremić.
Govoreći o spoljnoj politici, bivši predsednik Generalne skupštine Ujedinjenih nacija i drugi na izborima za generalnog sekretara, ističe da je sadašnja vlast pokušala da prekopira spoljnu politiku koju je on vodio kao šef diplomatije, ali je to uradila nevešto.
Smejali su se kada smo kao četvrti stub spoljne politike pozicionirali Kinu, ukazao je Jeremić.
On je izjavio da kao predsednik Srbije neće dozvoliti da se Rusiji uvedu sankcije.
Rusija je danas jedini siguran glas Srbije u UN i sankcije ne dolaze u obzir, ne zna se šta sve može doći pred Savet bezbednosti, upozorio je Jeremić.
On je ocenio da je vlast odnose sa Rusijom pokušala da banalizuje u svrhu predizborne kampanje.
Tokom Vučićeve posete Moskvi, Vladimir Putin nije hteo da izađe pred medije, što je znak da mu se ne dopada zloupotreba Rusije u kampanji, ocenio je Jeremić, koji ističe i da se zalaže za novu strategiju vojne bezbednosti Srbije.
Jeremić smatra da je apsurdno njegovo poređenje sa Šešeljem i kaže da se ne stidi svojih nacionalnih osećanja, koja, kako je naglasio, nisu dovela do toga da bilo ko izgubi glavu.
Nikad nisam govorio "100 muslimana za jednog Srbina" kao pojedini kandidati u ovoj kampanji, dodao je Jeremić.
Ispraviti nepravdu prema ratnim veteranima
Predsednički kandidat Vuk Jeremić je izjavio danas da je populacija veterana i ratnih vojnih invalida u normalnim zemljama na svaki način povlašćena i da tako mora biti i u Srbiji, kao i da bi kao predsednik Srbije inicirao zakon koji bi sistemski rešio njihov položaj.
"Kao predsednik snažno ću se zalagati da se ispravi nepravda tih ljudi, koji su krvarili pod našom zastavom. Zato ću imati posebnog savetnika za pitanje veterana", istakao je Jeremić tokom razgovora sa predstavnicima Pokreta veterana Srbije, saopštio je Jeremićev izborni štab.
"Pitanje odnosa prema njima je pitanje odnosa u jednom društvu. Kao predsedniku i vrhovnom komandantu vojske to će mi svakako biti prioritet", rekao je Jeremić.
Kako je navedeno u saopštenju, predsednik Pokreta veterana Srbije Željko Vasiljević je rekao da je počastvovan što je Jeremić saslušao probleme ove populacije i iskazao izrazito razumevanje za odnos koji država i društvo imaju prema njima.
"Kao čovek koji je obišao svet i poznaje situaciju u celom svetu i zna kakav je odnos srećnih država prema svojim veteranima, ratnim vojnim invalidima i članovima porodica palih boraca danas smo se dogovorili da se takva pravila i takva praksa primeni i u Srbiji", istakao je Vasiljević.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...




