
Izvor: B92, 10.Sep.2008, 05:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Jeremić: Domine počele da padaju
Šef srpske diplomatije Vuk Jeremić (FoNet)
Beograd, Beč -- Proglašenje nezavisnosti Kosova je kršenje Povelje UN, Helsinškog završnog akta i rezolucije 1244 SB UN, rekao Vuk Jeremić.
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić je, na zasedanju Stalnog saveta OEBS-a u Beču, rekao da su, kao posledica tog presedana, u svetu "domine već počele da padaju".
I posle jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova, Srbija će nastaviti da doprinosi obnavljanju >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << stabilnosti u "našem delu prostora OEBS-a", rekao je Jeremić i ponovio da je poštovanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta međunarodno priznatih država temelj međunarodnog sistema.
On je podsetio da je Srbija odbacila upotrebu sile i da nije posezala za jednostranim opcijama, kao što su ekonomske sankcije prema Kosovu, već se založila za miran i diplomatski, ali energičan pristup koji je uticao na to da se većina članica UN uzdržala od priznavanja nezavisnosti Kosova.
"One su nastavile da se pridržavaju međunarodne obaveze poštovanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta moje zemlje", rekao je Jeremić.
On se zahvalio tim zemljama zbog uvažavanja principa međunarodnog prava.
Jeremić je ponovio da Srbija u predlogu rezolucije Generalnoj skupštini UN traži da se Međunarodni sud pravde izjasni o jednostrano proglašenoj nezavisnosti Kosova.
On je konstatovao da bi glasanje protiv takve rezolucije zapravo bilo negiranje prava bilo koje zemlje u svetu da traži pravosudno rešenje kroz sistem UN.
Govoreći o rekonfiguraciji međunarodnog prisustva na Kosovu, Jeremić je naglasio da Srbija u načelu podržava jačanje evropskog angažmana u bilo kojem njenom delu, uključujući i Kosovo, ali smatra da ono mora biti odobreno u Savetu bezbednosti, u skladu sa Rezolucijom 1244.
"Ahtisarijev predlog Republika Srbija je odbila. Nije ga odobrio ni Savet bezbednosti. Zato i nema legalan osnov", niti može doprineti konstruktivnom i legitimnom planu prisustva EU "u našoj južnoj pokrajini Kosovu", naglasio je Jeremić.
"Srbija je uverena da u bliskoj budućnosti može biti postignut konsenzus o okviru angažovanja Evrope u našoj južnoj pokrajini", poručio je Jeremić i najavio da će Beograd vredno raditi sa međunarodnom zajednicom na ishodu prihvatljivom za sve.
Jeremić je situaciju na Kosovu opisao kao veoma tešku, pominjući pri tome verske i objekte kulturne baštine, nepoštovanje ljudskih prava i učestale incidente i ocenio da su to samo primeri "endemskog problema".
Pri tome je zamerio što se o ovim problemima nedovoljno govori u dokumentima kancelarije OEBS na Kosovu, za koju je rekao da je izgubila poverenje srpske zajednice, naročito u enklavama.
On je od Stalnog saveta OEBS zatražio da obnovi i pojača ulogu kancelarije na Kosovu, utemeljenu na Rezoluciji 1244, insistirajući na tome da detaljnije sagledava situaciju, bude kredibilnija i apsolutno transparentna, kao i da se konsultuje sa zemljom domaćinom oko šefa misije.
Jedina prosperitetna budućnost Zapadnog Balkana je u EU, naglasio je Jeremić i precizirao da je to kontekst unutar kojeg radi nova Vlada Srbije.
Uz očuvanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta, za Vladu Srbije strateški priroriteti su ubrzano kretanje ka punopravnom članstvu u EU, regionalni mir i stabilnost, rekao je Jeremić.
Srpski šef dilomatije je, na kraju, ponovio i spremnost Beograda da u potpunosti sarađuje sa Haškim tribunalom i doprinese procesu pomirenja u regionu.
"Dobre šanse za inicijativu"
Srbija ima šanse da inicijativa za traženje mišljenja od Međunarodnog suda pravde o Kosovu prođe u UN, rekao Vuk Jeremić.
Ministar inostranih poslova Srbije je rekao kako je još daleko od toga da će Srbija sigurno dobiti većinu od 192 zemlje u Generalnoj skupštini UN, koliko je potrebno da bi taj predlog i bio prihvaćen.
Srbija traži od UN da joj odobri da pita za mišljenje Međunarodni sud pravde o tome da li je proglašenje nezavisnosti Kosova 17. februara bilo u skladu sa međunarodnim pravom.
"Prerano je da se kaže da je stvar gotova. Sa druge strane se nalaze vrlo moćne zemlje", rekao je Jeremić u intervjuu za RTS.
Jeremić smatra da Srbija ima jak argument za sud pravde i da ima veliku šansu da presuda bude doneta u njenu korist, ali da će najteže biti dobiti većinu u UN i stići do suda.
"Srbija nudi jedan model odbrane međunarodnog prava i verujem da će Međunarodni sud pravde, ako budemo uspešni u toj borbi za većinu u Generalnoj skupštini, doneti jedinu moguću presudu - da je veoma eksplicitno prekršeno međunarodno pravo", rekao je Jeremić.
Šef srpske diplomatije je naveo da je sada to "najveći spoljnopolitički izazov zemlje u ovom trenutku" i da je to verovatno "najsveobuhvatinja diplomatska akcija od Pokreta nesvrstanih.
On je priznao da ima mnogo otpora na inicijativu Srbije i "javnih i drastičnih pritisaka" od moćnih zemalja.
"Ta oluja pritisaka imala je vrhunac pre nedelju dana i sada je počela da jenjava kada su svi shvatili da Srbija neće od nje da odustane", rekao je Jeremić.
Osvrćući se na odnose sa SAD, ministar je rekao da su oni narušeni posle američkog priznanja Kosova, ali da će se Vlada Srbije truditi da sarađuje sa SAD, kao najvažnijom zemljom na međunarodnom planu, u drugim oblastima koje nisu vezane za Kosovo.
"Odnosi sa Vašingtonom su narušeni i nalaze se na najnižem nivou od 1999. godine kada smo bili u ratu. To nije bio izbor Srbije nego SAD, oni su svojom odlukom da priznaju Kosovo naneli udarac Srbiji i mi ne možemo da prenebregnemo činjenicu da je Amerika bila nosilac projekta da se prizna Kosovo", rekao je Jeremić.
Što se tiče odnosa sa Rusijom, Jeremić je rekao da su oni dobri i da se ništa nije promenilo priznanjem gruzijskih oblasti Južne Osetije i Abhazije, kao i da dobri odnosi sa Rusijom ne isključuju približavanje Srbije Evropskoj uniji.