Izvor: B92, 06.Jan.2006, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Jandl: Ispuniti sve preduslove
Beograd -- Zapadni Balkan biće u centru pažnje Beča u narednih šest meseci, koliko Austrija predsedava Evropskom unijom.
Ovo je B92 kazao ambasador Austrije u Srbiji i Crnoj Gori Gerhard Jandl. On ističe da je Balkan jako važan za Austriju i da u Beču veruju da stabilnost na Balkanu doprinosi stabilnosti u Evropskoj uniji i u Austriji.
Prema njegovim rečima Austrija je spremna da ubrza približavanje Srbije i Crne Gore Briselu, ali Beograd mora da bude svestan >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da su u Uniji ozbiljni kada kažu da razgovori o stabilizaciji i pridruživanju mogu biti prekinuti ukoliko Srbija i Crna Gora ne ispune sve preduslove za njihov nesmetan nastavak, uključujući i punu saradnju sa Haškim tribunalom: "Kada političari kažu da razgovori mogu biti prekinuti to misle ozbiljno. Istovremeno mi iz Srbije čujemo izjave koje nas uveravaju da postoji politička volja da se ta obaveza ispuni i naravno da se nadamo da će taj uslov biti ispunjen i da razgovori sa Evropskom unijom neće biti prekinuti već da će se napredovati što je brže moguće".
Ambasador Jandl kaže da Austrija, koja će biti i domaćin jednog dela razgovora o budućnosti Kosova, u ovom trenutku ne zauzima stav o mogućem konačnom rešenju za pokajinu odnosno da ne daje prednost ni jednoj od pominjanih opcija.













