Izvor: Politika, Tanjug, 02.Jul.2009, 23:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Jakovljević umesto Jakšića
Vlada Srbije za novog direktora zdravstvenog centra u Kosovskoj Mitrovici imenovala dr Milana Jakovljevića iz DS-a
Vlada Srbije na jučerašnjoj sednici smenila je direktora Zdravstvenog centra u Kosovskoj Mitrovici Marka Jakšića i imenovala kardiologa dr Milana Jakovljevića na tu dužnost. Novi direktor je šef Koronarnog odeljenja i jedini kardiolog na severu Kosova, uz to i predsednik opštinskog odbora DS-a Zvečan od osnivanja i član Glavnog i pokrajinskog odbora DS-a.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << />
Jakovljević kaže za „Politiku” da imenovanje doživljava kao čast, ali i obavezu, a na pitanje da li smenu prethodnika ocenjuje kao politički potez, odgovara da je „logično da jednu od najznačajnijih institucija na severu Kosova drži DS kao najjača stranka u Srbiji”.
„Prvi čovek jedne takve institucije uvek je član najjače stranke u vladi i to je logično. To samo može da bude u korist radne organizacije, jer ćemo imati bolje odnose sa vladom, a očekujemo njenu maksimalnu pomoć u prevazilaženju problema koje imamo u funkcionisanju naše institucije u ovim kriznim vremenima”, kaže Jakovljević.
Dosadašnji direktor Marko Jakšić, koji je i potpredsednik DSS-a, povodom smene kaže za „Politiku” da u tom potezu vlade ne vidi ništa sporno, pošto je član stranke koja nije na vlasti, pa i ne očekuje da bude na čelu jedne javne institucije kakva je zdravstveni centar u Kosovskoj Mitrovici.
„To je na neki način i proizvod jedne dugotrajne kampanje koja je stizala, pre svega, od brojnih pripadnika evropskih krugova da se tzv. ekstremni, nacionalni Srbi proteraju, najure, smene. Tako da je normalno da je Vlada Srbije morala da popusti i izađe u susret tim političkim opcijama koje se zalažu za sužavanje Srbije”, kaže Jakšić.
Već nekoliko meseci diplomate evropskih zemalja su u nezvaničnim kontaktima dvojicu lidera sa severa Kosova (Marka Jakšića i Milana Ivanovića) označavali kao glavne faktore nestabilnosti i zalagali se za njihovu smenu.
Na pitanje šta misli da je povod za smenu, Jakšić je rekao da ona dolazi posle blokada koje Srbi sa severa organizuju protiv uvođenja Euleks carine na administrativnoj granici. „Pretpostavlja se da sam ja jedan od organizatora, pa je na neki način ovo kazna”, smatra Jakšić.
„Povod je naša nacionalna borba za opstanak Kosova u sastavu srpske države. Neki naši stavovi se razlikuju od stavova vlade i države Srbije, naročito kada su u pitanju carine, odnos prema KPS, pravosuđu (tražili smo ostavku ministarke pravosuđa Snežane Malović zbog multietničkog sudstva u Kosovskoj Mitrovici). Ne može da se bude opozicija sadašnjoj vlasti,a da teoni drže na funkciji”, zaključuje bivši direktor Zdravstvenog centra u Kosovskoj Mitrovici.
B. Mitrinović
[objavljeno: 03/07/2009]









