
Izvor: B92, 03.Apr.2009, 22:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Istraga zbog likvidacija 1945.
Zagreb -- Županijski sud u Zagrebu pokrenuo je istragu protiv nekadasnjeg majora Jugoslovenske armije Sime Dubajića zbog likvidacija zarobljenika u Sloveniji 1945.
Istražni sudija zagrebačkog Županijskog suda Krešimir Devčić je odredio i pritvor, kao i raspisivanje međunarodne poternice s obzirom da 86-godišnji Dubajić živi na Novom Beogradu. Dubajić se sumnjiči za učešće u likvidaciji oko 13.000 zarobljenika na području Kočevskog roga u Sloveniji tokom 1945. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << godine.
Zagrebečki mediji su javili da postoji mogućnost da Hrvatska preda dokumentaciju sudskim organima Srbije, kako bi se suđenje osumnjičenima odvijalo u Srbiji, što je do sada učinjeno u 140 slučajeva vezanih za ratne zločine iz građanskog rata devedesetih godina.
Od toga je u Srbiji pokrenuto krivično gonjenje u 14 slučajeva, dok je u sedam odbijeno, a ostali su na razmatranju, s tim da je u martu doneta i prva pravosnažna osuda zbog ratnog zločina u blizini Karlovca.
Za provođenje istrage bitni su bili Dubajićeva knjiga ""Život, greh i kajanje: Od Kistanja do Kočevskog roga", kao i TV emisije i novinski tekstovi u kojima se hvalio, prvo ubijanjem 30.000 kvislinga, da bi kasnije tu cifru sveo na 13.000.
Postupak je pokrenut u politički usijanoj atmosferi nakon nalaženja velikog broja tela u Hudoj jami u Sloveniji za koje je bez ikakvih dokaza ili veštačenje rečeno da se radi o pobijenim Hrvatima, a da su u tekstovima i TV emisijama Dubajića zadnjih dana optužili i za ubijanje rimokatoličkih fratara u Širokom Brijegu u Hercegovini, a uz njega i druge bivše partizanske rukovodioce.
Dubajić je navodno krajem maja i početkom juna 1941. učestvovao u likvidacijama kao major Jugoslovenske armije i komandant Mehanizovanog odreda i specijale grupe boraca 11. dalmatinske brigade Četvrte armije.
Penzionisan je kao potpukovnik nakon čega je studirao glumu, pa je i glumio u nekim filmovima, bio scenarista i asistent režija, a osmislio je i prvu najavnu špicu tadašnje Radio televizije Zagreb.
Nakon što je 1968. godine osuđen uslovno na godinu dana zatvora zbog narušavanja socijalističkog sistema i omalovažavanja dela Edvarda Kardelja "Socijalizam i rat', vratio se u anonimnost u rodne Kistanje i posvetio ovcama.
U žižu javnosti došao je 1990. kao jedan od organizatora srpske pobune u Hrvatskoj, u kojoj je ubrzo izgubio uticaj i otišao u Srbiju gde i sada živi.
Vojno tužilaštvo u Karlovcu 1993. protiv njega je podiglo optužnicu, kako je u njoj navedeno, zbog terorizma, jer je u novembru 1990. okupio grupu koja je postavila barikade na putu Obrovac-Gračac i organizovao oružane straže koje su pucale po civilima.