Izvor: Glas javnosti, 03.Jul.2009, 13:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ili 26 evra ili totalni mrak

PRIŠTINA - Prištinska vlada primorala je Srbe u enklavi oko Gračanice da počnu da plaćaju struju Kosovskoj elektroenergetskoj korporaciji. Ministarka energetike u Tačijevoj vladi Justina Široka-Pulja, uz pomoć Nenada Rašića, ministra za rad i socijalnu zaštitu, poručila je Srbima u Gračanici i okolnim selima da im se „struja isključuje namerno da bi počeli da je plaćaju“, a da će, ukoliko to ne učine, ostati u mraku.

Pregovori

- Svi koji potpišu ugovor >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << dužni su da plate 26 evra kao početak pristupa sistemu naplate. Zatim će dozvoliti radnicima KEK da registruju brojila, a u sledećim mesecima će plaćati onoliko koliko potroše - rekla je Pulja.

Na pitanje da li se pregovara sa Vladom Srbije o preuzimanju duga kosmetskih Srba, Pulja kaže da nema takve informacije“.

- Niti imam zahtev za pregovore, niti sam čula da država Srbija hoće da plaća fakture srpskom stanovništvu. Ali ona na razne načine može pomoći stanovništvu u vidu donacija ili u drugim oblicima.

S druge strane, državni sekretar Ministarstva za KiM Zvonimir Stević kaže da se pregovori sa međunarodnim predstavnicima na KiM i dalje vode, i da se nada da će oni uspeti.

Stari dug će  biti otpisan

Dragutin Jovanović, član pregovaračkog tima Gračanice, rekao je da je dogovor o plaćanju paušala prekjuče postignut sa predstavnicima KEK Tomasom Smitom, Rivasom Gašvilijem i Naimom Sahitijem, direktorom distribucije KEK u Prištini.

- Dogovoreno je da meštani Gračanice počnu sa uplatom prvog dela paušala od 26 evra po domaćinstvu da bi im što pre bila uključena struja. Struja će biti uključena nakon što 70 odsto domaćinstava uplati paušal - rekao je Jovanović i dodao da će biti nastavljeni razgovori o kolektivnom sporazumu sa KEK zbog starog duga od 1999.

- Tokom dvomesečnih pregovora, Smit i Gašvili su nam obećali da će potrošačima koji budu uredno plaćali struju narednih 12 meseci stari dug biti otpisan - poručio je Jovanović.

- Nakon dugih, iscrpljujućih razgovora, uvažavajući specifičnosti Gračanice, nisu potpisani ni kolektivni, ni pojedinačni ugovori, nego se pristupilo direktnoj naplati tih famoznih 26 evra. To znači da ni međunarodna zajednica, niti institucije Kosova nisu imali razumevanje, niti su želeli da prihvate opravdane, osnovane zahteve i predloge oko 1.000 domaćinstava Gračanice. Ministarstvo za KiM, Koordinacioni centar, Ministarstvo za energetiku i radna grupa Vlade Srbije nude rešenje i dalje. Naš predlog podrazumeva sistemsko rešenje problema snabdevanja električne energije i želimo da se stavi tačka na ovaj problem - zaključuje Stević.

I dok srpska vlada mesecima pokušava da sa KEK pronađe modus kako bi plaćala struju koju potroše Srbi u enklavama, prištinski ministar za socijalna pitanja Nenad Rašić ponudio je godišnju pomoć najugroženijima od 249 evra! Rašić kaže da se u njegovom selu Dobrotin već dva meseca struja plaća po novom modelu.

Pomoć ugroženima

- Mislim da je to osnovno pravo svih nas i da je to polazna tačka za stabilnost društva. Ne možemo ni da očekujemo da ćemo imati struju ukoliko je ne plaćamo. Sve nas muči i pominjanje starog duga. Ali u samom ugovoru jasno piše da postoji mogućnost otpisa starog duga. Još jednom pozivam sve moje sugrađane, srpske i svih drugih nacionalnosti, da se priključe sistemu plaćanja električne energije. Za one koji nisu u mogućnosti da sami plaćaju električnu energiju, u lokalnim kancelarijama za socijalno staranje omogućena je socijalna pomoć za plaćanje 500 kilovata mesečno - kaže Rašić.

Decenijama Albanci nisu platili struju ili jako malo, da ne pricam od 1999, a sada nacisticki Albanci imaju obraz ni ti se stide da traze od srpskog naroda koji tamo zivi da placa struju. Kad tad do godine u Pristini. Amerika nece zauvek biti belika sila, kad tad ce propasti, a tad ce propasti i islamisticka-mafijaska drzava "KosovA". Jedino Albanski bolestan i senilan narod nije razumeo, ni ti ce ikad razumeti istoriju, saradjivali su sa silama i sile su propale.

Kako ti nije sramota da pricas o stvarimi o kojima pojma nemas. Albanci su uvek platili struju i to ne samo struju nego zajedno sa racunom za struju morali su da plate i televiziju (RTS) koju nisu uopste gledali. Srbi, ako hoce da imaju struju, moraju da je plate. A sto se tice bolesnog i senilnog naroda, ceo svet zna koji narod je bolestan i senilan.

Kada se,i ako se uopste shvati da se siledziji moze suprostaviti jedino silom,kad se kosovo stavi u ekonomsku,i svaku drugu blokadu,Siptarima ispostavi racum za visegodisnje neplacanje struje Srbiji,a struja ukine siprtarima na jugu Srbije,problem ce biti resen expresno.Naravno,i prekid idiotskog placanja duga kosova koje treba proglasiti nelegalno okupiranom teritorijom.Takodje,u dogovoru sa Rusijom,javno reci da drzava Srbija za sebe uzima neotudjivo pravo da povrati izgubljenu teritoriju silom,onda kada to nadje za shodno.Nece nas zbog toga hvaliti ali ce nas konacno POSTOVATI..i ucenjivanje,ponizavanje Srbije ce prestati.

Nastavak na Glas javnosti...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.