Izvor: B92, 30.Maj.2008, 16:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Hrvatska: Šest odluka o nadležnosti

Hag, Zagreb -- Hrvatska je zatražila od Međunarodnog suda pravde u Hagu da se oglasi nadležnim za tužbu te zemlje protiv Srbije zbog navodnog genocida 1991-95. godine.

Na kraju jednonedeljne rasprave o tom prigovoru, britanski profesor i advokat Filip Sends je, u ime Hrvatske, rekao da je Sud od 1993. do 2004. godine, u šest odluka utvrdio svoju nadležnost za tužbu koju je protiv Srbije, kao pravne naslednice SR Jugoslavije, podnela Bosna i Hercegovina.

Sends >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je ocenio da bi usvajanjem prigovora Srbije o nadležnosti, Međunarodni sud pravde "poništio" svoje ranije odluke.

Pravni tim Srbije je nadležnost suda osporavao tezom da SRJ u trenutku podnošenja hrvatske tužbe u leto 1999. nije bila članica UN, što je nužan uslov za nadležnost.

Glavni pravni zastupnik Hrvatske Ivan Šimonović naznačio je da je za tu zemlju od "vitalnog značaja" da zahtevi iz njene tužbe budu ispunjeni i da Srbija bude "suočena sa svojom odgovornošću sa patnje u Hrvatskoj 1991-95".

Zvanični Zagreb je tužbom zatražio da Međunarodni sud pravde proglasi Srbiju krivom za kršenje Konvencije o genocidu i naloži joj da kazni sve počinioce i Hrvatskoj vrati kulturna dobra i plati ratnu štetu u iznosu koji bi utvrdio sud.

Napominjući da u kažnjavanju pojedinaca optuženih za zločine i vraćanju kulturnih dobara ima napretka, Šimonović je ocenio da je "dalek put" do trenutka kada će "Hrvatska biti zadovoljena".

Odluka najvišeg suda UN o tome da li je nadležan za tužbu Hrvatske protiv Srbije očekuje se na jesen.

U tužbi koju je podnela 1999. protiv tadašnje SRJ, Hrvatska je tvrdila da je zvanični Beograd odgovoran za "etničko čišćenje" hrvatskih građana kao "oblik genocida", zato što je direktno kontrolisao aktivnosti svojih oružanih snaga, obaveštajnih agenata i raznih paravojnih odreda koji su počinili zločine na teritoriji Hrvatske, u regionu Knina, istočne i zapadne Slavonije i Dalmacije".

Mesić: Srbija da se suoči sa svojom istorijom

Hrvatski predsednik Stjepan Mesić ocenio je da ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić svojim izjavama ne može zaustaviti proces pred međunarodnim sudom pravde u Hagu, i da može naneti štetu jedino Srbiji.

Mesić o Tomsonu

Stjepan Mesić je, takođe, izjavio i da ne pridaje značaj hrvatskom rok pevaču Marku Perkoviću Tomsonu i njegovoj muzici, ali da je razočaran kad vidi mlade ljude, Tomsonovu publiku, sa oznakama pod kojima su mnogi u Drugom svetskom ratu završili na stratištima. To je dokaz da je neko pogrešno ili nedovoljno obrazovao generaciju Hrvata koja nije doživela fašizam, primetio je Mesić.

Mnogi građani i nevladine organizacije u Hrvatskoj sa strepnjom dočekuju večerašnji koncert u Zagrebu pevača Marka Perkovića Tompsona čiji su koncerti, zbog sveprisutne ustaške ikonografije, zabranjeni u mnogim evropskim zemljama.

Što se pre Srbija suoči sa svojom istorijom, to će biti bolje za tu državu, a uprkos prolongiranju susreta sa istinom, to će se morati desiti ranije ili kasnije, kazao je Mesić.

Ministar Jeremić je početkom nedelje na međunarodnoj konferenciji u Zagrebu rekao da odnosi Srbije i Hrvatske nisu dobri u meri u kojoj bi trebalo da budu zato što je vlada premijera Ive Sanadera priznala jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.

On je rekao i da su dve zemlje prošle kroz period tragičnog razaranja Vukovara 1991. i etničkog čišćenja Srba u hrvatskoj vojno-policijskoj akciji "Oluja" 1995. na Republiku Srpsku Krajinu.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.