Izvor: B92, 16.Nov.2003, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Gredelj: Imaćemo haos institucija

Beograd -- Istraživača javnog mnjenja, sociologa Stjepana Gredelja zamolili smo da za naš radio protumači dosadašnju izlaznost birača od 19, 10 ili 14 odsto u kontekstu eventualnog uspeha izbora. "Vidite, uvek je jako teško prognozirati izlaznost, pogotovo što je u nedelju bio lep dan, nije bilo kiše, pa je, verovatno, ko je imao nameru da izađe na izbore izašao ranije, sada je već vreme posle nedeljnog ručka. A sad, bez šale, petina biračkog tela je izašla do 14 časova, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << to se otprilike približava prognozama koje su istraživanja javnog mnjenja raznih institucija predviđala, a to je izlaznost od oko 40 do 45 posto. A to znači apsolutni neuspeh ovih izbora", rekao je Gredelj.Gredelj ne veruje da se do 20 sati, kada se zatvaraju birališta ne može nadoknaditi 30 odsto plus 1. "Šta je konskevenca ovoga što se desilo i što se dešava. Imaćemo haos svih institucija, što nije dobro. Imaćemo još jedan nastafvak tipično naše sapunske opere, da ključni akteri političke scene, oni koji su profesionalni političari, čine sve što mogu da dezavuišu institucije i da ih omalovaže, da ne kazem tezi izraz, prezru. A ako se tako ponašaju akteri koji od toga žive, pa zašto bi se građani ponašali bolje ili drugačije. Ako postoji neka dobra vest u svemu ovome, to je da i to govori o sazrevanju političke svesti kod ljudi. Meni je doista preko glave poigravanja sa institucijama, i da političari dobiju adekvatan odgovor, dakle ono što su zaslužili", rekao je Gredelj.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.