Izvor: Studio B, 19.Sep.2015, 13:49 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Građani Srbije nisu ksenofobični
Premijer Srbije Aleksandar Vučić kaže da je ponosan i zadovoljan što se srpski narod ne ponaša ksenofobično i što vlada radi odgovoran posao kad je reč o izbeglicama sa Bliskog istoka.
Srpski premijer rekao je na konferenciji sa ambasadorom Norveške Arneom Sanes Bjornstadom da očekuje da će se izbeglice duže zadržavati u Srbiji u narednom periodu zbog zime koje dolazi te da će Srbija sve učiniti da pripremi prihvatne centre.
Srbija nažalost, dodao je, >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << nije dovoljno bogata i nije krajnji cilj izbeglica, ali, primetio je, ne bi imao ništa protiv da jeste, "jer bi to značilo da smo razvijena zemlja kao Norveška, Nemačka, Švedska".
Ali, dodao je, možemo svojim srcem, znanjem,odogovrnosću i ozbiljnošću da se pokažemo kao dobri domaćini.
"Zadovoljan sam i ponosan što vodim vladu koja se ponaša odgovorno i što živim u zemlju u kojoj se narod ne ponaša ksenofobično i u kojem ne prolaze terorije zavere - naseliće se svuda, mi ćemo da propadnemo", kazao je Vučić.
Naveo je da je Srbija dobila mnogo novca od Ervope ali i da smo dobili "hiljadu puta manje" nego mnoge zemlje koje kad je trebalo da pokažu humanost to nisu učinile.
Bjornstadom je ponovio da je Norveška prepoznala značaj reagovanja na izbegličku krizu, te da su u toj zemlji impresionirani načinom na koji se narod i vlada ovde nose s problemom izbeglica.
Hvala Norveškoj, izbeglice nam nisu veliki problem
Vučić kaže da izbegličku krizu ne vidi kao veliki problem, kaže i da Srbija ima iskustvo sa izbeglicama, a ambasadoru Norveške u Beogradu Arneu Sanesa Bojrnstadu zahvaljuje na pomoći norveške vlade.
Norveška je još jednom pokazala da je istinski i veliki prijatelja, rekao je premijer na konferenciji za novinare, podsetivši da je Norveška dala pet miliona evra pomoći povodom nakon prošlogodišnjih poplava te da je u svakoj situaciji kad je bilo potrebno davala i pomagala.
I danas su dobro razumeli naše potrebe, primetio je i naveo da su osim 3,28 miliona evra za nekoliko nevladinih organizacija, Norvežani još 3,25 miliona evra namenili kao pomoć državnom budžetu, jer, kako je rekao, Srbija ima operativne troškove, pre svega MUP, ministarstva rada, odbrane i druge institucije koje svakodnevno pružaju pomoć izbeglicama.
Vučić je posebno zahvalio norveškoj vladi na priznanju da se Srbija pokazala kao odgovorna zemlja u ovoj krizi koja traje.
"Ne vidim da je to tako veliki problem kao što vide svi drugi na velikoj kugli zemaljskoj. Nemaju šta drugo da pišu pa plaše ljude raznim brojkama i teorijama, kao da se ne radi o ljudima nego vanzemaljcima. Mi nemamo problem s tim i dobro tretiramo te ljude", naveo je premijer.
Podsetivši da Srbija ima iskustva s izbeglicama iz svih delova bivše Jugoslavije Vučić je poručio: "Pogledajte danas koliko imamo onih koji su izbegli koji su na važnim mestima u državi. Moja porodica je izbeglička, a ja sam sada predsednik Vlade".
Vučić je rekao da je posao države da brine o izbeglicama i da ga raduje da je migrant sa detetom, kojeg je pre više dana šutirala jedna mađarska kamermanka, što je nazvao divljačkim ponašaenjem, dobio posao u Španiji.
"Očigledno je da dobro u svetu mora da pobedi, ali i da postoje neki koji se neodgovorno ponašaju", zaključio je.
Milion izbeglica za Evropu ne bi trebalo da je problem
Vučić je uveren da izbeglice koje dolaze sa Bliskog istoka ne bi trebalo da budu problem za Evropu i tvrdi da je problem u suštini u neorganizaciji, nejedinstvu i što svako štiti svoje partikularne interese.
On je rekao da mu nisu poznati podaci o mogućih 35 miliona izbeglica koji će doći s Bliskog istoka, a koje juče izneo šef mađarske diplomatije Peter Sijarto. veruje, kaže, da je Sijarto pametan čovek, ali mu nije jasno gde je našao tih 35 miliona ljudi.
"Jjedino ako je računao ceo nadsaharski deo. Broj stanovnika Sirije i Iraka je mnogo manji", primetio je Vučić, a prema njegovim saznanjima a na osnovu relevatnih podataka različitih službi, moguće je, dodao je, da se pokrene još milion ljudi.
"Za Evropu to ne bi trebalo da bude problem, osim što je problem u neorganizaciji, nejedinstvu i što svako štiti svoje partikularne interese", ocenio je premijer.
Podsetio je da je Srbija tokom 90-tih godina primila najmanje 700.000 ljudi i kao mala i siromašna zemlja bez problema je s tim izašla na kraj.
"Ne mogu da razumem da je milion ljudi problem za 500-to milionsku i mnogo bogatiju Evropu", istakao je Vučić i dodao da neće da "kuka" za pare, te zaključio da za pomoć izbeglicama Srbiji pare ne predstavljaju problem.
Poslao sam Orbanu poruku da otvori autoput
Vučić je poslao mađarskom premijeru Viktoru Orbanu poruku o značaju što hitnijeg otvaranja autoputa Beograd-Budimpešta i izrazio nadu da će u najskorijem roku do toga i doći.
On je to saopštio novinarima na preš konferenciji, navodeći da je jutros otvoren granični prelaz Bački Breg, te da se nada da neće doći do zatvaranja drugih putnih pravaca sa Hrvatskom.
"Mi smo zbog toga pretrpeli veliku ekonomsku štetu.To su stvari koje mi ne možemo da podnesemo. A kao što vidite, sa lakoćom podnosimo ono što drugi ne mogu, iz meni nepoznatog razloga", istakao je Vučić.
Navodeći da u delu domaće javnosti ima panike u smislu da se u Srbiji "nešto strašno dešava" usled velikog pirliva izbeglica, Vučić je upitao: "šta nam se to strašno dogodilo?.da li je nekog glava zabolela od ovih ljudi? Tri krivična dela su ukupno počinili u prethodnih pet meseci. A mi u Beogradu u toku jednog dana počinimo preko 150 krivičnih dela".
Vučić: Pokazali smo da smo odgovorni i da nismo ksenofobični
Izvor: Prva.rs, 19.Sep.2015
Srpski premijer rekao je na konferenciji sa ambasadorom Norveške Arneom Sanes Bjornstadom da očekuje da će se izbeglice duže zadržavati u Srbiji u narednom periodu zbog zime koje dolazi te da će Srbija sve učiniti da pripremi prihvatne centre.. Srbija nazalost, dodao je, nije dovoljno bogata...






