Generalna skupština prihvatila nacrt rezolucije Srbije

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 08.Okt.2008, 19:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Generalna skupština prihvatila nacrt rezolucije Srbije

NJUJORK - Generalna skupština UN prihvatila je danas većinom glasova nacrt rezolucije Srbije kojom se od Međunarodnog suda pravde traži savetodavno mišljenje o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i Metohije.

Srbija je zatražila da Međunarodni sud pravde odgovori na pitanje "da li je nezavisnost Kosova koju su jednostrano proglasile privremene institucije samouprave u skladu s međunarodnim pravom".

Za rezoluciju su glasali predstavnici >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << 77 zemalja, protiv je bilo šest, a 74 je bilo uzdržanih.

Kad dobije zahtev, Međunarodni sud pravde sam odlučuje o dinamici razmatranja - po hitnom postupku ili u redovnoj proceduri. Na ocenu tog suda može se čekati i više godina, a njegove odluke nisu obavezujuće.

Upozorenje Jeremića

Šef srpske diplomatije Vuk Jeremić je uoči debate obrazložio predlog Srbije i pozvao članice UN da glasaju za tu rezoluciju, naglasivši da će postavljanje tog pitanja ICJ sprečiti da kriza na Kosovu postane problematičan presedan.

Članice Evropske unije nisu nastupile jedinstveno prilikom glasanja pošto su Velika Britanija i Francuska bile uzdržane, a pet članica Unije koje nisu priznale kosovsku nezavisnost, Slovačka, Grčka, Kipar, Španija i Rumunija, bile su za predlog Srbije.

U diskusiji koja je prethodila glasanju, rezoluciju Srbije podržale su Panama, Kuba, Meksiko, Indonezija, Kostarika, Iran, Alžir, Egipat, Južna Afrika, Komorska ostrva.

Slovačka podrška rezoluciji Srbije

Predstavnik Slovačke u Generalnoj skupštini UN izjavio je da je njegova zemlja odlučila da podrži rezoluciju Srbije kojom se traži savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i Metohije.

"Slovačka principijalno podržava pravo svake zemlje da traži savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde, kao najvišeg pravnog autoriteta UN, po nekom pitanju", rekao je predstavnik Slovačke obrazlažući odluku svoje zemlje.

"U tom smislu Slovačka će glasati za rezoluciju koja se danas nalazi pred nama", dodao je on.

Za srpski predlog izjasnili su se i predstavnik Španije, kao i Grčke.

Grčka: Zahtev Srbije zasnovan na međunarodnom pravu

Predstavnik Grčke izjavio je da je njegova zemlja odlučila da podrži nacrt rezolucije Srbije kojom se traži savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i Metohije.

"Grčka principijalno veruje da svaka država ima pravo da traži savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde. Mi priznajemo autoritet Međunarodnog suda pravde da daje mišljenje o ovakvim temama", rekao je on obrazlažući odluku svoje zemlje.

"Grčka smatra da je ovakav zahtev Srbije zasnovan na međunarodnom pravu i mi ga podržavamo. Tekst ove rezolucije zasnovan je na pravu svake države da traži mišljenje najautoritativnijeg međunarodnog pravnog tela. Stoga, Grčka će glasati za predlog Srbije", dodao je predtsvanik te zemlje.

Podrška Španije, poštovanje međunarodnog prava

Predstavnik Španije izjavio je da će njegova zemlja glasati za predlog srpske rezolucije. On je istakao da njegova vlada smatra da je poštovanje međunarodnog prava princip koji treba da rukovodi međunarodnim odnosima.

"Španija je taj princip stavila u srž delanja na međunarodnoj sceni. Takođe mi pridajemo veliku važnost funkcionisanju organa UN", rekao je on.

"Mi smatramo da je u interesu organizacije i međunarodne zajednice da je preporučljivo da ova skupština dobije mišljenje Međunarodnog suda pravde u vezi sa Kosovom a koje je predmet različitih tumačenja članica," zaključio je španski predstavnik.

Egipat: Predanost principima povelje UN

Egipat je podržao nacrt rezolucije Srbije. "Egipat veruje u važnost i pravne vrednosti presuda i mišljenja Međunarodnog suda pravde, jer su donete nezavisnošću, nepristrasnošću", rekao je predstavnik Egipta obrazlažući odluku svoje zemlje i dodao da je "Egipat predan principima Povelje UN".

"Jasno je da je ovo pitanje pravno, a ne političko i u tom smislu u skladu sa funkcijom Međunarodnog suda pravde", dodao je on, rekavši da će zbog toga Egipat glasati za nacrt rezolucije koji je predložila Srbija.

Za obraćanje UN Međunarodnom sudu pravde izjasnio se i Kipar, kao i Indonezija.

Indonezijska podrška dijalogu

Predstavnik Indonezije rekao je da će njegova zemlja glasati za predlog srpske rezolucije.

"Indonezija je dosledno podržavala dijalog i diplomatiju u rešavanju pitanja statusa Kosova. Taj princip ostaje. Mi smatramo da je važno da se održi integritet međunarodnog prava i Ujedinjenih nacija. Povelja UN pruža mogućnost Generalnoj skupštini da traži savetodavno pitanje", rekao je on.

Kipar: Glasanje za - pitanje principa

Predstavnik Kipra izjavio je da je njegova zemlja odlučila da podrži nacrt rezolucije Srbije kojom se traži savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i Metohije.

"Moja delegacija glasaće za nacrt rezolucije. Mi to smatramo pitanjem principa. Pravo je svake zemlje da traži mišljenje Međunarodnog suda pravde. Verujemo da je jednostrano proglašenje nezavisnosti privremenih kosovskih vlasti pitanje koje zaslužuje pravno pojašnjenje i da Međunarodni sud pravde može to da pruži", rekao je on objašnjavajući odluku svoje zemlje.

"Ova odluka proističe iz naše podrške vladavini prava i međunarodnog pravnog poretka. Moja vlada će nastaviti da upozorava na opasnosti interpretiranja međunarodnog prava u skladu sa političkim interesima", dodao je on.

Francuska uzdržana

Predstavni Francuske rekao je da će se njegova zemlja uzdržati od glasanja jer iako podržava međunarodni sud pravde smatra da zahtev Srbije nije koristan niti doprinosi stabilizaciji regiona.

On je podsetio na kontekst proglašenja nezavisnosti Kosova i istakao zajedničku evropsku perspektivu koja se nudi Srbiji i Kosovu.

"Kosovo je slučaj "sui generis" koji ne dovodi u pitanje princip suvereniteta i teritorijalnog integriteta u svetu, zbog čega je Pariz odlučio da prizna Kosovo", rekao je on.

Francuska podstiče srpsku vladu na konstruktivan pristup, zaključio je on.

SAD i Albanija protiv

Protivljenje srpskoj rezoluciji u debati su izrazili predstavnici SAD i Albanije. Turska koja nije želela da ospori pravo Srbije da se obrati ICJ, nije učestvovala u glasanju.

Britanski ambasador u UN Džon Sojers je, posle glasanja, izrazio veliku iznenađenost ishodom glasanja. "Ranije sam govorio o tome da Velika Britanija ne želi da pruži podršku rezoluciji iako dajemo podršku ICJ. Zaista smo iznenađeni koliko mnogo zemalja je danas glasalo za rezoluciju", rekao je on.

Britanski ambasador je podvukao da njegova zemlja u svakom slučaju podržava mišljenje ICJ, ali je dodao da će to biti savetodavno mišljenje koje neće moći da utuče na sudbinu Kosova.

Sojers je izrazio žaljenje što predstavniku Liberije nije bilo omogućeno da glasa ističući da bi i ta zemlja trebalo da ima pravo glasa po tom pitanju. Prethodno je predstavnica Liberije signalizirala da je pokušala da glasa protiv rezolucije, ali da njeno glasanje nije uvaženo.

Kad dobije zahtev, Međunarodni sud pravde sam odlučuje o dinamici razmatranja - po hitnom postupku ili u redovnoj proceduri. Na ocenu tog suda može se čekati i više godina, a njegove odluke nisu obavezujuće.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.