Izvor: B92, 08.Avg.2004, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
GIK uvažila prigovor G17 plus
Beograd -- GIK saopštava da je uvažila prigovor G17 plus i usvojila listu kandidata te stranke za odbornike Skupštine grada Beograda.
GIK je u nedelju saopštila da je zakonodavac predvideo da lista može da se prihvati ako je potpise za podršku dalo najmanje 200 građana. Zakon o lokalnim izborima pravi razliku između kandidata i izborne liste. Za prihvatanje kandidature pojedinačnog kandidata potrebno je 30, dok je za listu dovoljno ukupno 200 potpisa građana, saopšteno >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je.
GIK je odlučila da stranka G17 Plus u roku od 24 sata treba da imenuje svog člana i zamenika člana u proširenom sastavu Gradske izborne komisije i biračkim odborima.
Dan ranije, u subotu, GIK je odbila listu kandidata za gradske odbornike G17 plus zbog, "nedovoljnog broja potpisa" za podršku listi, a ova stranka je u subotu uveče uložila prigovor na zaključak GIK.
Pre današnjeg prihvatanja prigovora G17 plus, predstavnici te stranke zaključili su da se Srbija nalazi na pragu pokušaja krađe lokalnih izbora. Oni su tvrdili da je prema Zakonu za izbornu listu neophodno ukupno 200 potpisa a iza svega se, prema rečima Vladimira Ivića, krije sledeće: "Sve je u cilju da ne budemo prvi, jer se sada odvija postupak po našem prigovoru, Gradska izborna komisija će ili usvojiti prigovor ili će ga proslediti nadležnom sudu, i mi gubimo prvo mesto na onom glasačkom listiću, koje bismo imali jer smo prvi predali listu".
Funkcioner Opštinskog odbora G17 plus Vračar Jasminko Pozderac ispričao je za B92 kako je izgledao pokušaj stranke da prijavi svoje kandidate na toj opštini. "Mi smo još u petak imali skupljene sve potpise za našu listu za odbornike u Skupštini opštine Vračar, ali Opštinska izborna komisija, koja je radila do 19 sati, nije htela da nas primi sa pet minuta zakašnjenja. Najavili smo se da ćemo doći u subotu, bili smo u osam sati ujutru ispred zgrade Opštine Vračar, gde se i sada nalazimo, i tu smo dobili obaveštenje da nema razloga da Opštinska izborna komisija zaseda tokom vikenda, nego da dođemo u ponedeljak i predamo našu listu".







