Izvor: Politika, 23.Jun.2010, 23:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Funkcionerima ostaju duple funkcije

Zakonodavni odbor, najverovatnije, iduće nedelje odlučuje o odgovoru koji će proslediti Ustavnom sudu Srbije

Zakonodavni odbor srpskog parlamenta odlučiće, najverovatnije sledeće nedelje, o zahtevu Ustavnog suda Srbije, koji je tražio mišljenje o članu Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije, prema kojem su svi funkcioneri morali do 1. aprila da izaberu jednu funkciju koju će obavljati. Prema zvaničnim i nezvaničnim izjavama, sudu će biti odgovoreno da svi funkcioneri >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << mogu da ostanu na svim funkcijama do narednih izbora.

Kada je Ustavni sud Srbije tražio od parlamenta mišljenje ostavio mu je rok od 30 dana za odgovor. Taj rok je odavno prošao. Vlatko Ratković (DS), predsednik Zakonodavnog odbora rekao je za „Politiku” da parlament mora da poštuje svoj poslovnik o radu, koji mu nalaže da, pre formulisanja odgovora, mora da dobije mišljenje vlade. Ratković je kazao da je u kontaktu sa predstavnicima vlade i da su mu oni rekli da se „izrada akta koji će biti dostavljen parlamentu finalizuje”. On očekuje da vladino mišljenje stigne u toku sledeće nedelje. „Čim stigne, ja ću zakazati sednicu na kojoj ćemo utvrditi konačan odgovor koji ćemo dostaviti Ustavnom sudu”, rekao je Ratković.

Na naše pitanje koje ministarstvo treba da pripremi mišljenje za parlament, Ratković je odgovorio da svaki akt vlade uvek potpisuje premijer, zamenik premijera, ili potpredsednici. Dodao je da je Zakon o Agenciji za borbu protiv korupcije, kada se o njemu raspravljalo u parlamentu, „branilo” Ministarstvo pravde.

Da podsetimo, Ministarstvo pravde je 30. marta dostavilo Draganu Markoviću Palmi, poslaniku i gradonačelniku Jagodine, na njegov zahtev, mišljenje u kojem je navedeno da on nije u sukobu interesa. U tom odgovoru, koji je potpisao Jovan Ćosić, načelnik odeljenja Ministarstva pravde za normativne poslove i međunarodnu saradnju, navedeno je da se „član Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije, koji zabranjuje obavljanje dve javne funkcije istovremeno, može odnositi samo na situaciju nastalu posle početka primene ovog akta, odnosno posle 1. januara ove godine, a funkcioneri koji su pre tog datuma obavljali dve funkcije mogu i dalje da ih obavljaju sve do isteka mandata”.

Petar Petrović (JS), član Zakonodavnog odbora, rekao je da će tražiti da odbor zauzme isti stav kao i Ministarstvo pravde, a to znači „da se zakon ne primenjuje retroaktivno, odnosno da se primenjuje od narednih izbora, tako da svi koji su dobili mandate na izborima 2008. godine mogu da ih zadrže do novih izbora”. Petrović je kazao da nije bilo zvaničnih razgovora sa koalicionim partnerima o tome kakav će stav zauzeti, ali „u nezvaničnim razgovorima svi imaju isti stav kao i mi iz poslaničkog kluba SPS–JS”.

Vlatko Ratković rekao je da nije bilo razgovora unutar koalicije o ovom pitanja. „Poznat mi je stav kolega iz JS-a, ali ja ne bih da prejudiciram odluku odbora, nju ćemo utvrditi na sednici odbora.”

Vjerica Radeta (SRS), član Zakonodavnog odbora kazala je da je „zakon vrlo jasan, niko ne može zadržati dve funkcije”. Radeta je dodao: „Kad vladajućoj koaliciji odgovara onda zakon može da se primenjuje retroaktivno, iako ne može, a kad im retroaktivnost ne odgovara, onda ne može. Bilo kakva izmena zakona u tom smislu, značila bi da vladajuća većina donosi zakon prema sebi.”

M. Čekerevac

objavljeno: 24.06.2010.

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.