Izvor: Blic, 28.Apr.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Frid: Počinjemo rad na rezoluciji o Kosovu
Pomoćnik američkog državnog sekretara Danijel Frid izjavio je danas Tanjugu u Briselu da će, po povratku Misije Saveta bezbednosti UN u Njujork, početi rad na rezoluciji o Kosovu i Metohije na osnovu plana Martija Ahtisarija, bez obzira na "veoma ozbiljne zamerke" Rusije.
"Zajedno sa partnerima, mi ćemo tokom maja početi rad na rezoluciji Saveta bezbednosti na osnovu Ahtisarijevog plana, za koju očekujem da će biti usvojena tokom proleća", izjavio je Frid na "Briselskom forumu", >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << godišnjem sastanku vodećih funkcionera i eksperata za odnose EU i SAD.
Na pitanje dopisnika Tanjuga da li SAD uvažavaju stav Rusije o ovom pitanju, Frid je odgovorio da Vašington "vrlo dobro zna da Rusija ima veoma ozbiljne zamerke", ali da očekuje od Moskve konstruktivan pristup i saradnju u radu na rezoluciji sa "odličnim ruskim poznavaocima problema".
Pomoćnik američkog državnog sekretara istovremeno je kritikovao vlasti u Beogradu, optužujući ih da uveravaju narod da je "Ahtisarijev plan mrtav i da će biti novih pregovora".
"To jednostavno nije tačno, i meni je žao kosovskih Srba zbog stava vlasti u Beogradu i tvrdokornih stavova u Kosovskoj Mitrovici", istakao je pomoćnik Kondolize Rajs.
Nedavno je, međutim, i šef ruske diplomatije Sergej Lavrov u Beogradu ocenio da je Ahtisarijev plan propao, jer "nije bio uzet u obzir interes jedne od strana", a njegov zamenik Vladimir Titov, nekoliko dana kasnije, ukazao da rešenje za Kosmet na osnovu plana Ahtisarija "ne može da prođe u Savetu bezbednosti".
Frid je dodao da bi voleo da "vidi da se delovi Ahtisarijevog plana objave u srpskoj štampi, kako bi ljudi mogli da se uvere koliko je povoljan za kosovske Srbe".
Frid je naveo da su u četvrtak i petak, na sastanku u Oslu, ministri spoljnih poslova NATO podržali Ahtisarijev plan i bližu saradnju sa Srbijom, ali i ocenio da je na Srbiji da odluči "u kom pravcu želi da ide".
Misija Saveta bezbednosti UN, posle boravka u Briselu, Beogradu i na Kosmetu, višednevnu misiju utvrđivanja stanja u južnoj srpskoj pokrajini završiće večeras u Beču radnom večerom sa Ahtisarijem.






