Foteljaši moraju da vrate duple plate

Izvor: Blic, 13.Apr.2010, 01:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Foteljaši moraju da vrate duple plate

Funkcioneri koji imaju više pozicija, a do 1. aprila nisu podneli ostavku i ostali samo na jednoj, moraće da vrate sve plate koje su od tada primali. Poražavajući je podatak da je svega dvadesetak funkcionera postupilo u skladu sa Zakonom o Agenciji za borbu protiv korupcije i izjasnilo se koju će funkciju zadržati, dok je oko 2.000 prekršilo Zakon tražeći saglasnost da obavljaju više funkcija.

Do 1. aprila je bio rok da se funkcioneri izjasne koju će fotelju zadržati >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << što znači da bi ostalih trebalo da se odreknu. Zakon dozvoljava da se potom obrate Agenciji i zatraže mišljenje da li mogu da obavljaju i te druge poslove. Međutim, iako je Zakon dostupan svima, a i objavljen je na sajtu Agencije za borbu protiv korupcije, funkcioneri su se o to oglušili. Kaznena politika za nesavesne je preblaga i za svesno nepoštovanje zakona ne sledi novčana kazna. Primera radi, povreda zakona time što se funkcioner nije izjasnio do 1. aprila, nije prekršaj koji bi mogao biti novčano kažnjen. Onima koji su povredili zakon, a kao nosioci državnih funkcija su i te kako pozvani da ga poštuju, Agencija može izreći kaznu počev od upozorenja do preporuke za razrešenje. Najdrastičnija kazna je vraćanje plata na koje nisu imali pravo. U Agenciji kažu da im još nije stigao server, pa tako ne mogu da objave podatke, a juče nije bilo moguće dobiti ni preciznu informaciju koliko od 2.000 funkcionera treba da vrati novac koji ima ne pripada. Funkcioneri ne smeju imati funkciju i u zakonodavnoj i u izvršnoj vlasti.

Koliko je teško odreći se fotelje, ma gde ona bila, svedoči podatak da do juče u skupštine Srbije i Vojvodine nije stigla nijedna ostavka poslanika na duple funkcije, koji su u sukobu interesa jer obavljaju više funkcija.

Krajem prošle nedelje, u petak su poslata i obaveštenja pojedinim funkcionerima. Prema Zakonu o Agenciji za borbu protiv korupcije i stavu Agencije o nespojivosti funkcija u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti, u sukobu interesa su poslanik Jedinstvene Srbije u Skupštini Srbije Dragan Marković koji je istovremeno gradonačelnik Jagodine, poslanik Veroljub Stevanović koji je i gradonačelnik Kragujevca i poslanik Saša Milenić koji je istovremeno i predsednik Skupštine grada Kragujevca. U Skupštini Vojvodine je dvadesetak gradonačelnika i predsednika vojvođanskih opština, koji su u sukobu interesa jer su i poslanici u pokrajinskom parlamentu. Njih 15 koji su izabrani na većinskim izborima insistirali su da ostanu na obe funkcije do kraja mandata, ali je Agencija odbacila njihove zahteve. Međutim, procedura za poštovanje zakona veoma je jednostavna

- ako se odriče funkcije, poslanik ostavku predaje na pisarnici parlamenta, a o njoj se izjašnjava skupštinski Administrativni odbor po redovnoj proceduri.

- Procedura u takvim slučajevima je standardna, nema nikakvih specifičnosti - kaže sekretar Skupštine Srbije Veljko Odalović. On dodaje da se zamena mandata u slučaju ostavke poslanika obavlja na način propisan Zakonom o izboru narodnih poslanika. U Vojvodini je ukupno 69 poslanika Skupštine Vojvodine zatražilo mišljenje Agencije za borbu protiv korupcije da li se nalaze u sukobu interesa. U pokrajinskom parlamentu nisu mogli da potvrde da li su u međuvremenu dobili odgovor i tumačenje Agencije. U Agenciji za borbu protiv korupcije saopštili su da su trojica poslanika Skupštine Vojvodine, koji imaju druge funkcije, poslala obaveštenje da su podneli ostavke na te funkcije.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.