Izvor: Blic, 11.Sep.2001, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Filip Vujanović: Pregovori i sa saveznim vlastima
Filip Vujanović: Pregovori i sa saveznim vlastima
PODGORICA - Crnogorski premijer Filip Vujanović rekao je u razgovoru za 'Blic' da razgovore o novim odnosima Crne Gore i Srbije moraju voditi konstituenti savezne države, jer ona i svojim postojanjem i sadržajem zavisi od njih.
- Bilo bi potpuno negiranje karaktera i smisla savezne države ako bi o njoj odlučivala ona sama ili u svojim dogovorima sa Crnom Gorom i Srbijom. Zato o Jugoslaviji, kao složenoj >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << državi, treba da odlučuju države koje su je stvorile. Platformu Savezne vlade, čiju legitimnost većinska Crne Gora ne priznaje, doživljavam kao pripremu platforme Vlade Srbije. Pošto je odlučeno da bi to trebalo da učine obe vlade, očekujem da će uskoro tu platformu usvojiti i Vlada Srbije. Nadam se da će nakon toga biti prihvaćen naš predlog da počnemo razgovore vlada Crne Gore i Srbije o novim odnosima dve države - rekao je Vujanović. Da li u tim razgovorima treba da učestvuje i predsednik Savezne Republike Jugoslavije Vojislav Koštunica?
- Crna Gora je jasno iskazala svoj pozitivan odnos prema učešću predsednika SRJ Vojislava Koštunice u tim razgovorima. Ovakav odnos uvažava njegov ugled u međunarodnoj zajednici i mogućnost da pomogne u realizaciji dogovorenog. Njegovo učešće u ovim razgovorima dodatno opravdava izlazak DSS iz Vlade Srbije i činjenica da ova stranka, kao deo DOS, legitimno predstavlja većinsku volju građana Srbije. Predsednik Koštunica je najavio da će danas u Podgorici, nakon sastanka Vrhovnog saveta odbrane, sa predsednikom Đukanovićem razgovarati o odnosima Srbije i Crne Gore. Kako to komentarišete?
- Svaki dijalog, a posebno dijalog dva predsednika, može da bude značajan i koristan. Stav koji će predsednik Koštunica saopštiti doživljavam prvenstveno kao viđenje novih odnosa dve države od dela vlasti Srbije koji predstavlja gospodin Koštunica, ali i kao iskustvo aktuelnog saveznog predsednika koji se morao uveriti u nemogućnost funkcionisanja zajedničke države. U to se morao uveriti i kao predsednik Vrhovnog saveta odbrane i kao predlagač saveznih funkcionera, uključivši i sudije Saveznog ustavnog suda iz Crne Gore koje je nedavno predložio. Objektivna ocena funkcionisanja savezne države može značajno da pomogne da se odnosi Crne Gore i Srbije urede na osnovama saveza nezavisnih i međunarodno priznatih država.
Da li će biti ispoštovan postizborni sporazum sa Liberalnim savezom Crne Gore koji utvrđuje obavezu i rok za raspisivanje referenduma, kao i da jedno od referendumskih pitanja bude o nezavisnoj i međunarodno priznatoj Crnoj Gori?
- Referendum će se sigurno održati i mi ćemo sporazum ispoštovati. Naravno da bi bilo dobro da se prethodno sa Srbijom dogovorimo o savezu nezavisnih i međunarodno priznatih država čime bi se referendum pretvorio u puku formalnost. Ali to ne zavisi samo od nas, već i od raspoloženja većinske Srbije. Većinska Crna Gora je uporno, dugo i jasno saopštavala da zajednička država nije dobar model suživota dve u svemu nesrazmerne države i da bi u savezu nezavisnih država i obostrano korisno i trajno stabilno uredili odnose Crne Gore i Srbije. Mi se svakako moramo pripremiti za referendum kako bismo opredelili državni status Crne Gore i rasterećeni se posvetili nastavku reformi i razvoju. Liberalni savez Crne Gore je protiv koncentracione vlade koja bi sprovodila referendum.
- Zakon o referendumu treba da pripreme parlamentarne stranke, a njegovo sprovođenje treba da obezbedi republička i opštinske komisije za referendum u čijem radu će uzeti učešće sve stranke. Poslovi koji su u postupku referenduma u nadležnosti Vlade su malog obima i svakako ne mogu uticati na sprovođenje i rezultat referenduma. Oni se izvesno kvalitetno mogu kontrolisati van Vlade. To su poslovi nadzora nad biračkim spiskovima koje vodi lokalna uprava i izdavanje identifikacionih dokumenata na osnovu kojih se vrši upis u biračke spiskove. Međutim, opozicija smatra da se referendum može valjano kontrolisati samo uz njihovo učešće u Vladi. Svoje uključenje u pripremu zakona i učešće na referendumu uslovljavaju ulaskom u Vladu. Kada je tako, ne vidim zašto se taj zahtev ne bi prihvatio i obezbedili stabilni uslovi za referendum i priznanje njegovog rezultata. Da li nakon formiranja koncentracione vlade opozicija može da izigra dogovor?
- Priznanjem aprilskih parlamentarnih i prošlogodišnjih lokalnih izbora u Podgorici i Herceg Novom pokazuje se demokratski odnos parlamentarnih stranaka i opravdava uverenje da će se tako ponašati i u poštovanju budućih sporazuma. Uostalom poštovanje sporazuma parlamentarnih stranaka opredeljuje njihov politički kredibilitet, kao što bi ih i nepoštovanje sporazuma politički diskreditovalo. Samir Rastoder





