Izvor: Blic, 09.Nov.2000, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Fenomen popularnosti G17 plus
Fenomen popularnosti G17 plus
Najnovije istraživanje javnog mnjenja Centra za politikološka istraživanja i javno mnjenje Instituta društvenih nauka, pokazuje nekoliko nalaza vrednih pažnje:
1. Vojislav Koštunica je lider od poverenja za 56 odsto građana, što je rezultat kakav nije zabeležio niko do uspostavljanja višestranačkog sistema u Srbiji, uključujući i Slobodana Miloševića koji je na vrhuncu slave bio lider od poverenja za 45 odsto građana. O njemu >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << čak 87 odsto građana ima pozitivno i svega 3 odsto negativno mišljenje.
2. DOS ima gotovo šest puta više izbornih pristalica nego sve druge stranke zajedno, što bi predstojeću izbornu trku u Srbiji moglo pretvoriti u borbu DOS za dvotrećinsku većinu i svih ostalih za prelazak cenzusa od 5 odsto za ulazak u parlament.
Međutim, jedan nalaz vredan je posebne pažnje. G17 plus, institucija je od poverenja za čak 69 odsto građana i nalazi se posle Vojske Jugoslavije (83 odsto) i Srpske pravoslavne crkve (81 odsto) na trećem mestu po rejtingu. Crkva i vojska su, inače, institucije koje su neprikosnovene u svim zemljama istočne Evrope, ali i na Zapadu. Ono što daje posebnu težinu ovom rejtingu G17 plus jeste da se u strukturi poverenja nalazi čak 38 odsto onih koji imaju veliko poverenje, što je rezultat koji ima još jedino SPC.
Osim toga, Mlađan Dinkić i Miroljub Labus se po rejtingu (pozitivna i negativna mišljenja) nalaze odmah iza neprikosnovenog predsednika SR Jugoslavije Vojislava Koštunice i to ubedljivo. Veoma je značajno da u strukturi pozitivnih mišljenja o njima preovlađuju veoma pozitivna mišljenja: čak 38 odsto građana ima veoma pozitivno mišljenje o Dinkiću i 28 odsto njih uglavnom pozitivno, a 30 odsto veoma pozitivno i 26 odsto uglavnom pozitivno o Miroljubu Labusu.
Očigledno je žeđ građana za novim licima i nekompromitovanim institucijama uticala na ovakav rejting G17 plus i njenih lidera. Naime, ova nevladina organizacija se profilisala kao institucija koja je kompetentna i posvećena dobru svoje zemlje i građana, Mlađan Dinkić i Miroljub Labus kao stručnjaci spremni da svojim znanjem pomognu izlasku iz krize.
Oni od građana zauzvrat ne traže ništa drugo do poverenje i strpljenje, a za sada ga kod građana Srbije i imaju. Naime, kako pokazuju odgovori na pitanje 'Koliko ste zadovoljni ili nezadovoljni postignućima od 5. oktobra do danas': potpuno zadovoljnih G17 plusom je 39 odsto, a uglavnom zadovoljnih 26 odsto, što ukupno čini dve trećine zadovoljnih građana Srbije. Pri tom, nezadovoljnih je svega 11 odsto. Kvalifikovana dvotrećinska većina građana im daje za pravo da očekuju i podršku ubedljivo najjače političke snage u Srbiji koja je uoči izbora stala iza njihovog ekonomskog programa.
Istraživanje pokazuje da ni DOS, a ni G17 plus još nisu načeli kredit koji su im dali građani Srbije, nego da su naprotiv ojačali svoje pozicije. Međutim, odlučujući se za njih građani su, pre svega, birali korenite političke i društvene promene čiji će vrhovni princip biti sposobnost, stručnost, odgovornost i smenjivost.
Nadajmo se da će misliti o tome.










