Izvor: B92, 15.Dec.2006, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

EU: Srbija i dalje dobrodošla

Brisel, Njujork, Beograd -- Srbija je dobrodošla u Evropsku uniju, ali nastavak procesa pridruživanja ostaje uslovljen punom saradnjom sa Haškim tribunalom.

To su u Briselu zaključili šefovi država i vlada na poslednjem samitu u ovoj godini. Zvaničnici EU složili su se da, pre narednog proširenja, Unija mora da bude preuređena. Kao što je i najavljivano, EU je podržala napore Srbije da se što pre priključi Uniji, ali je jasno stavljeno do znanja da na tom putu Haški >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << tribunal ostaje najveća prepreka.

To je ponovio i predsednik Evropskog saveta, šef finske diplomaije Erki Tuomioja.

"Nema promene našeg stava. Puna saradnja sa Haškim tribunalom ostaje uslov za pregovore. U isto vreme, Srbiji smo poslali snažnu podršku za nastavak evropskih integracija. Naš stav je da je Srbija dobrodošla u Evropsku uniju", kaže on.

U zaključcima sa dvodnevnog samita, navedeno je da Brisel podržava Martija Ahtisarija i njegov angažman na pronalaženju rešenja za budući status Kosova.

"Nadamo se da će u Srbiji biti održani demokratski izbori i da će biti izabrana demokratska vlada. EU će potom pratiti i ocenjivati aktivnosti nove vlade. MI smo primili k znanju obećanja nekih lidera da će obaveze prema Hagu biti ispunjene", kaže on.

Grudvom snega, koja je poklonjena svakom učesniku samita, simbolično je završeno finsko predsedavanje Uniji. Na čelu organizacije u prvih šest meseci sledeće godine nalaziće se Nemačka.

I dalje oprečni stavovi

Inače, prvu rečenicu o dobrodošlici Srbije htela je, kako se tvrdi, da ukloni Holandija, ali su Italija, Grčka, Slovačka, Mađarska i Slovenija bili za to da se Srbiji uputi snažnija poruka podrške.

Italijanski premijer Romano Prodi je predložio da se razmotri i obnova pregovora o Sporazumu o pridruživanju sa Srbijom, pod uslovom da taj sporazum ne može i da se zaključi, ako dotad vlasti u Beogradu ne dostignu punu saradnju s Haškim sudom.

Tome su se do sada protivile pojedine zemlje, a posebno Holandija, Velika Britanija i Francuska.

Ta poruka Srbiji uključena je u deo zaključaka o strategiji proširivanja EU i o stavova prema zapadnom Balkanu, u kojima se izražava zadovoljstvo što su pokrenuti pregovori o viznim olakšicama i što će biti potpisan Sporazum o zoni slobodne trgovine u jugoistočnoj Evropi "Cefta 2006".

Inače, saradnja sa Srbijom bila je manje važna tema sastanka evropskih zvaničnika. Žučne rasprave vođene su o statusu Turske, a prevagnuo je stav da je za prijem te zemlje u Uniju još rano.

Uticaj na politički život u Srbiji

Srećko Mihajlović, iz Centra za proučavanje alternativa, kaže da je paradoks političke scene u Srbiji u tome što veći uticaj ima politički testament Vojislava Šešelja nego dešavanja na relaciji Srbija-Evropa.

"Poboljšanje odnosa sa Evropom doneće poene liberalno-demokratskim strankama, a situacija s Kosovom će više poena doneti socijal-nacionalnim strankama", kaže Mihajlović.

Podrška SAD integracijama Srbije

Državna sekretarka SAD Kondoliza Rajs u pismu šefu diplomatije Srbije Vuku Draškoviću saopštila je snažnu podršku SAD evroatlantskim integracijama Srbije, saopštilo je danas Ministarstvo spoljnih poslova Srbije.

Kondoliza Rajs je napisala da se Drašković snažno i uporno zalagao za pristupanje Srbije Partnerstvu za mir i odala mu je priznanje na tim naporima.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.