Izvor: Politika, 21.Nov.2008, 00:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dva direktora u svakom javnom preduzeću
Skupština Prištine smenila direktore 11 javnih preduzeća i postavila vršioce dužnosti, ali dosadašnji funkcioneri odbijaju da predaju dužnost
Kosovska Mitrovica –Direktori 11 javnih preduzeća koje je Skupština grada Prištine sa sedištem u Gračanici 18. novembra razrešila dužnosti ne žele da napuste funkcije na kojima su neki od njih i duže od decenije.
Odbornička većina u Skupštini Prištine koju čine Srpska radikalna stranka i grupa >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << građana „Vidovdan” na istoj sednici imenovala je i vršioce dužnosti direktora preduzeća čiji je osnivač grad, kao i nove članove upravnih odbora.Međutim, sada već bivši direktori kažu da primopredaje dužnosti neće biti, jer su smenjeni na nelegalan način. S druge strane, rukovodstvo Skupštine Prištine tvrdi da je sve urađeno na osnovu Zakona o lokalnoj samoupravi, kao i da je imenovanje novih direktora ali i članova upravnih odbora „prelazno rešenje”.
Za „Politiku” Radovan Ničić, potpredsednik SO Priština, kaže da će u roku od šest meseci konkursom biti izabrani predsednici upravnih odbora, a potom u skladu sa zakonom biće imenovani i direktori.
– Primopredaju neće da obave oni koji i po 15 godina sede u direktorskim foteljama. Oni su tu jer nakon 1999. godine nisu postojale skupštine opština i gradova, a mnogi od ovih 11 direktora postavljeni su na predlog koordinatora opština – kaže Ničić dodajući da su direktorske funkcije držali ljudi koji nisu imali odgovarajuću stručnu spremu, ali im to nije smetalo da se obogate na račun sirotinje.
Član Gradskog veća Danilo Kostić ni juče nije mogao da dostavi rešenja o razrešenju direktorima, odnosno pravnicima u preduzećima gde su direktori smenjeni.
– Pojedina preduzeća su zaključana, i ne poštuje se radno vreme. U pojedinim pravnici odbijaju da prime rešenje, ali ukoliko se ovako nastavi, postupićemo po zakonu i formiraćemo komisiju koja će i obaviti primopredaju – navodi Kostić.
S druge strane, Srećko Todorović, direktor Doma kulture u Gračanici, koji je na ovoj funkciji 12 godina, veli da njega nije moglo da smeni gradsko rukovodstvo jer je, kako kaže, procedura jasna. Prvo treba da se formiraju upravni odbori, zatim da oni daju predlog gradskom veću, pa tek onda da Skupština razreši, odnosno imenuje funkcionere. Kaže da nije protiv smene, da ovakva čistka nije u redu, ali da je već ovakav pristup viđen i to od onih koji su svojevremeno za sve govorili da su „lopovi”. Naš sagovornik još navodi da je „najgore od svega” što na nova direktorska mesta dolaze ljudi koji nisu stanovnici Kosmeta, odnosno Prištine, koji žive u Beogradu i tamo rade, kao i da će, recimo, jedno direktorsko mesto zauzeti Srbin koga je Ministarstvo kulture vlade Kosova proglasilo ambasadorom dobre volje.
Biljana Radomirović
[objavljeno: 21/11/2008]











