Država brani cenu zejtina!

Izvor: S media, 04.Sep.2010, 12:24   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Država brani cenu zejtina!

Ukoliko uljari podignu cenu litra na 145 dinara, država će pustiti ulje iz Robnih rezervi po staroj ceni, kaže za Pres s ministar Slobodan Milosavljević.

Država neće dozvoliti poskupljenje ulja i ukoliko proizvođači budu povećali cene, Vlada će u promet pustiti ulje iz Robnih rezervi po starim cenama, poručuje za Preš ministar trgovine i usluga Slobodan Milosavljević. Uljari su prethodnih dana najavili da će cenu litra ulja sa 110 podići na čak 145 dinara, ali ministar >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << Milosavljević smatra da nema nijednog razloga za poskupljenje.

Ministar Milosavljević kategorično tvrdi da će država uraditi sve da do poskupljenja ulja ne dođe.

- Ako proizvođači u ponedeljak ipak odluče da povećaju cenu ulja, država će pustiti u promet ulje iz Robnih rezervi po starim cenama, koje je dovoljno za potrebe Srbije za period od tri meseca. Ukoliko to ne bude dovoljno, uvozićemo ulje koje će takođe biti na nivou sadašnjih cena - naglasio je ministar Milosavljević i dodao: - U svakom slučaju, zakazali smo za ponedeljak sastanak sa proizvođačima „Dijamant", „Viktorija grup", „Invej" i „Banat" i predstavnicima Poslovne zajednice za industrijsko bilje. Saslušaćemo njihovo obrazloženje za najavljeno poskupljenje, ali ostajemo pri stavu da ulje ne treba da poskupi.

Potrošači u panici

U Nišu juče uopšte nije bilo ulja, ni u megamarketima gde se do pre nekoliko dana moglo kupiti po ceni od 109 dinara, ali ni u manjim trgovinama gde je cena bila 130 dinara po litru.

- Čim je počelo da se priča da će ulje poskupeti, građani su krenuli da kupuju i po deset litara. Za dva-tri dana nam je planulo sve ulje koje smo imali - priča Dragica Stojnić, vlasnica privatne prodavnice.

U Beogradu u većini prodavnica rafovi na kojima stoji ulje juče su bili poluprazni, a pojedini trgovci kažu da su čak ograničili prodaju na tri litra po kupcu.

- Poslednjih nekoliko dana ljudi kupuju velike količine ulja i neprestano punimo rafove, a početkom nedelje ograničili smo prodaju na tri flaše ulja po kupcu - kažu u „Delta maksiju".

- Nema nijednog razloga da se ide sa ovakvim nivoom rasta cena ulja. Radi se o zloupotrebi monopolskih položaja u proizvodnji ulja, koje je, kao i mnogi drugi proizvodi u Srbiji, znatno skuplje nego u zemljama okruženja - rekao je Bogosavljević i istakao da ovde postoji manipulisanje cenama i nivoima cena.

- Država ima dve snažne poluge u svojim rukama, robne rezerve i interventan uvoz ulja iz drugih zemalja - kazao je Bogosavljević i izrazio nadu da će Vlada smoći snage da ne dozvoli ovo ekstremno povećanje cena.

Kompanija „Invej" najavila je povećanje cene ulja „vital" i „sunce" za 38 odsto, pa bi litar tako koštao 145 dinara. Kako su rekli u toj kompaniji, bili su prinuđeni na ovakav potez zbog duplo veće otkupne cene suncokreta.

- „Vital" ulje trenutno se može kupiti u prodavnicama za 110 dinara, međutim, već od ponedeljka ili koji dan kasnije njegova cena u maloprodaji biće 145 dinara - saznali smo u toj kompaniji.

I u „Dijamantu" su najavili poskupljenje ove namirnice.

- Cena suncokreta povećala se duplo u odnosu na prošlu godinu kada se kilogram te sirovine otkupljivao po ceni od 16 dinara. Profit od ovogodišnjeg otkupa suncokreta pre svega će imati farmeri, koji će u odnosu na prošlu godinu zaraditi duplo veću sumu novca za prodatu tonu suncokreta - ističu u „Dijamantu".

S druge strane, u „Viktorija grupi" navode da neće povećavati cene ulja. U toj kompaniji su istakli da smatraju da bi svaka korekcija cene veća od 15 odsto, koliko su pojedini proizvođači najavili, bila ekonomski neopravdana.

Loš rod suncokreta

Iako je prema prvim procenama Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, očekivani rod suncokreta trebalo da bude na nivou prošle godine (350.000 tona), ove godine rod je znatno manji.

- Mislili smo da će rod biti jednak prošlogodišnjem, međutim, odmah nakon prvog otkosa videlo se da veliki deo roda nije dobar, kao i da nije dovoljno veliki prinos. Ima manje suncokreta od onoga koliko je posejano, a veliki deo je propao zbog obilnih kiša. Prema poslednjim procenama, biće preko 100.000 tona manje roda nego prošle godine. Naravno, čim je ponuda manja od tražnje, cena je otišla gore, sa 175 evra na gotovo 420 evra po toni - kaže za Preš direktor Poslovne zajednice za industrijsko bilje Olga Čurović.

I. ŽIGIĆ

Nastavak na S media...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.