Izvor: Blic, 26.Jul.2005, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dogodine DS vodi vladu

Dogodine DS vodi vladu

Srbiji je potrebna stabilna vlada koja će trajati četiri godine i koja neće zavisiti od toga da li Mira Marković može da poseti Slobodana Miloševića u Hagu. Izbore očekujem u sledećih godinu dana, a ova vlada opstaje zbog toga što stranke koje je čine ne žele da se odreknu velike vlasti koju imaju, a svesne su da nakon narednih izbora više neće biti u prilici da vladaju - kaže u razgovoru za 'Blic' Dragan Đilas, funkcioner DS i direktor Narodne >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << kancelarije predsednika Srbije.

- Ipak, očekujem da će neka od stranaka vladajuće koalicije u jednom trenutku iskočiti, tražeći sebi mogućnost da i nakon nekih novih izbora bude na vlasti tako što će ponuditi saradnju strankama koje sigurno ulaze u parlament nakon narednih izbora Koje stranke će iskočiti i oboriti Vladu?

- SPO se već podelio na dve stranke, a tu je i G17 plus, stranka koja je imala mnogo veću podršku među biračima nego što je sada ima, kao i SDP. Da li se neka od stranaka vladajuće koalicije nudila DS? Ima li pregovora o budućoj saradnji vaše stranke i neke partije koja je sada na vlasti?

- Nemam takve informacije. Ali DS neće dozvoliti da neko pređe kod nas i da mu se garantuje mesto poslanika na narednim izborima, a da onda nakon dve godine počne da razmišlja kako da ponovo sebi obezbedi poslaničko mesto i pređe u neku treću stranku. Trenutno je stav svih u stranci da DS treba sam da izađe na izbore i da nijednu od manjih stranaka ne treba da stavlja na listu da bi joj omogućila da uđe u parlament.

Šta DS očekuje od izbora?

- Da budemo najjača stranka i da povedemo novu vladu. Srbija nema vremena za gubljenje. Ova vlada ono što može da uradi za tri meseca uradi za godinu dana, što znači da ako bude četiri godine na vlasti, izgubićemo tri godine života. Ja sam za to da rešavamo probleme na terenu, a ne da gubimo vreme. Ova vlada se ponaša kao Piroćanac koji kuka na Boga što mu ne da da dobije na lotou, a Bog mu kaže - pa uplati već jednom. Ljudi u Vladi nemaju osećaj odgovornosti. Ako usred turističke sezone i usred žetve nestane dizela na pumpama, onda je neko kriv - da li ministar energetike ili direktor NIS. Moramo da uđemo u sistem da ljudi odgovaraju za svoj posao i da snose posledice. Gubimo mnogo vremena na priče o Kosmetu, Hagu, odnosima sa Crnom Gorom. Mislim da su rešenja tih problema vrlo jednostavna. Kad su tako jednostavna, kako biste ih rešili?

- Ako je Mladić u Srbiji, daj da ga uhapsimo i predamo Hagu, ako je u pitanju Crna Gora, neka se raspiše referendum i da konačno vidimo da li je većina građana za zajedničku državu. Ja verujem da jeste. Kosovom i Metohijom treba da se bavimo tako što ćemo ekonomski pomagati naš narod tamo. Moramo biti spremni da platimo finansijsku cenu toga što je Kosovo kod nas, a ne da otpuštamo ljude koji rade u državnim institucijama. Treba nastojati da ih uposlimo, da im napravimo škole i bolnice, da uspostavimo nekakvu proizvodnju... Što se tiče statusa, ja ne znam nijednu državu na svetu koja bi dozvolila da se deo njene teritorije odvoji. Tvrdim da nijedan političar u Srbiji koji ima bilo kakvu vrednost ne bi potpisao nezavisnost Kosmeta. Ako je tako, a jeste, zašto bismo se mi uopšte bavili time da li će Srbija prihvatiti nezavisnost. Neće. Da li sve to govorite zato što se pripremate za mesto premijera?

- Svako ko uđe u politiku a kaže da nema ozbiljne ambicije taj laže. Ja ne lažem i imam ozbiljne ambicije. Sebe vidim kao deo tima koji će nakon narednih izbora da povede Srbiju. A ko će biti na kom mestu u tom timu potpuno je nebitno. Koje bi još stranke imale mesta u tom timu?

- Sve stranke demokratskog bloka koje pređu cenzus. Pre svega DSS, jer među ostalim strankama ne vidim nijednu koja će ući u parlament na izborima. Čak verujem da će DS i DSS osvojiti dovoljno glasova da same naprave vladu. U DSS ima dosta ljudi koji bi mogli da budu sa nama u timu. Na primer?

- Od sadašnjih ministara, Aleksandar Popović, Predrag Bubalo, Slobodan Vuksanović, verujem da u toj stranci ima još ljudi koji bi mogli uspešno da rade. Međutim, ne mogu da zamislim da budem u vladi u kojoj bi bili ljudi poput Dragan Jočića ili Ljiljane Čolić i u kojoj bi Dejan Mihajlov bio sekretar vlade. Neki u DS zameraju vam da imate previše uticaja s obzirom na to da ste u stranku ušli pre godinu dana. Takođe se priča da tim oko predsednika Tadića, u koji i vi spadate, ima veliki uticaj na vođenje državne politike?

- Ja sam samo član Izvršnog odbora DS. Moj uticaj u DS proporcionalan je uticaju onoga što ja radim za građane Srbije. U DS sam ušao jer politika te stranke odgovara mojim pogledima. Što se tiče predsednika Tadića, on po Ustavu nema dovoljno nadležnosti da vodi državu. Na današnje stanje u državi mnogo veći uticaj ima Vlada nego predsednik. Ja bih bio najsrećniji da dođemo u situaciju da Vlada i predsednik zajedno vode državu. Priča se da ste jedan od najbogatijih ljudi u Srbiji.

- U politiku sam ušao kao čovek koji je pre toga napravio kompaniju koja ima razvijen posao u desetak zemlja i koja ima vrlo solidan profit. Nisam siromašan ušao u politiku, ali daleko od toga da sam među najbogatijim ljudima u Srbiji, kako to tvrdi Aleksandar Vučić. Kao predsednik Narodne kancelarije upućeni ste na saradnju sa ministrima u Vladi Srbije. Da li ste zadovoljni tom saradnjom?

- S onima koji hoće da komuniciraju zadovoljan sam. Imamo kontakte sa ministarstvima prosvete, zdravlja, poljoprivrede. Sa ministrom pravde smo na dva problema uspešno sarađivali. Sa policijom slabo sarađujemo. Takođe, sa Ministarstvom za kapitalne investicije nemamo saradnju, jer rad ministar Ilića je sušta suprotnost onome što ja smatram da treba da radi čovek na tom mestu. Ljiljana Begenišić

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.